...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1764 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sarp Sınır Kapısı Türkiye’nin Gündeminde

01 Aralık 2015 - 1.258 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Sarp Sınır Kapısı Türkiye’nin Gündeminde
Sarp Sınır Kapısı Türkiye’nin Gündeminde

Sarp Sınır Kapısı Türkiye’nin Gündeminde

TOFED Heyeti Sarp Sınır Kapısı’nda

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) heyeti Sarp Sınır Kapısı’nda incelemelerde bulunarak sıkıntılara çözüm aradılar.

Bölgede yaşanan problemleri yerinde incelemek ve çözüm önerilerini görüşmek üzere Türkiye Otobüsçüler Federasyonu adına bölgeye giden Genel Başkan Birol Özcan, Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Sarı ve Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Yüksel Kurnaz önce Peronti Otel’de Hopa’lı Turizm ve Otobüs firmaları temsilcileri ile bir görüşme yaparak sorunları tespit ettiler.

Artvin Otobüsçüler Derneği Başkanı İrfan Topaloğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından karşılanan heyet, buradaki toplantının ardından Sarp Sınır Kapısı’na geçerek Artvin Vali Yardımcısı Mehmet Ali Öztürk’ü ziyaret ettiler. Heyet, sıkıntılarla ve çözüm yolları ile ilgili bir süre görüştükten sonra Vali Yardımcısı Mehmet Ali Öztürk’e taleplerini ilettiler.

Artvin Otobüsçüler Derneği Başkanı İrfan Topaloğlu burada yaptığı değerlendirmede, Türkiye’nin en çok yaya giriş çıkışına sahne olan sınır kapılarının başında gelen Sarp Sınır Kapısı’ndaki problemlerin bir türlü çözülemediğini ve çözülmesi noktasında da somut adımların atılmadığını, sınır kapısında yaklaşık 5 kilometreyi bulan otobüs kuyrukları oluştuğunu, yaya,  yolcu veya turistlerinde sınır kapısını geçtikten sonra araçlarına binebilmek için uzun süre otobüslerin sınırı geçmesini beklemek zorunda kaldıklarını ifade ederek; “Kapı bizim ve ülkemizin vitrini, bu olumsuzluğu ortadan kaldırmak için radikal kararlar alarak, Sarp sınır kapısındaki tüm peronların 7/24 çalıştırarak, başta Polis ve Gümrük Memurları olmak üzere ülkemize gelen veya ülkemizden çıkan herkese ülkemiz imajını olumsuz etkileyecek keyfi tavırlardan kaçınarak çalışmalarını bekliyoruz” dedi.

Fiziksel Değişim Şart

Artvin Vali Yardımcısı Mehmet Ali Öztürk, bölgedeki fiziki yetersizliklerin uzun kuyrukların oluşmasında etkili olduğunu ve genişletme çalışmalarının projelendirilme aşamasında olduğunu belirtti.

Otobüsler Ve Yolcular İçin Yetersiz

Sarp Sınır Kapısı’ndaki görüşmelerde TOFED heyeti problemleri yerinde inceleyerek yaşanan sıkıntıları yerinde görüp yaşadılar. Otobüslerin sınır kapısında boşaltılarak gümrükten boş geçirildiğini ve yolcuların 8 saate varan süreler boyunca otobüslerinin gümrükten geçmesini beklediğini belirten TOFED Genel Başkanı Birol Özcan; “Türkiye’den gelişte gişe sayısının az olması nedeniyle kapıda uzun kuyruklar oluşuyor. 5 kilometreye varan uzun kuyruklar nedeniyle otobüslerimiz belirlenen zaman tarifesine uymakta güçlük çekiyor. Bu nedenle de Ulaştırma Bakanlığı tarafından belirlenen bin 475 TL cezaya çarptırılıyorlar. Ayrıca sınır kapısında yolcuların beklemesi için yeterli ve gerekli hiçbir ortam yok. Başlıca ihtiyaçlar; tuvalet, yeme, içme olmak üzere hiçbir ihtiyaçlarını giderebilecekleri ve otobüsün sınırdan geçmesini bekledikleri uzun saatler boyunca dinlenebilecekleri bir alan yok. Bunların bir an önce iyileştirilmesi gerek. Bizim talebimiz yolcuların otobüslerden indirilmeden, araçlarının içinde sınırdan geçmeleridir” dedi. Günlük ortalama karşılıklı 800-900 aracın Sarp Sınır Kapısı’ndan geçtiğini belirten Başkan Özcan; “Bu otobüslerin yaklaşık 100 kadarı B1 belgesi ile belirli bir ücret ve zaman tarifesine göre, otobüs ile düzenli yolcu taşımacılığı yapıyor. Asıl ağırlıklı olan grup taşımacılığı yapan B2 yetki belgeli otobüsler. Günde 4 defaya kadar giriş çıkış yapma hakkı olan bu grup taşıması yapan yaklaşık 700 otobüs sınır kapısında ki trafiğin sıkışmasına sebep oluyor. Bizim talebimiz B2 yetki belgeli otobüslerin günlük 1 giriş ile sınırlandırılması ve trafiğin rahatlatılmasıdır” dedi. Bir başka talebin de otobüslere de TIR’lara verilen 550 litre mazot imkânının sağlanması olduğunu belirten başkan Özcan, başlıca taleplerinin; otobüslere geçişte kolaylık sağlanması, boş giden otobüslerin günde 1 sefer ile sınırlandırılması, dolu giden otobüslere öncelik tanınması ve 2’li çıkış yapmalarına imkân sağlanması olduğunu belirtti.

İrfan Topaloğlu “Soruna Çözüm Arıyoruz”

TOFED heyetini ilçeden uğurladıktan sonra bir açıklama yapan Artvin Otobüsçüler Derneği Başkanı İrfan Topaloğlu, ziyaretin son derece verimli geçtiğini ifade ederek “TOFED’e yaşanan sıkıntıları daha önce defalarca gerek yazılı, gerekse sözlü olarak iletmiştik. Sorunları yerinde görmek ve yaşamak için ilçemize geldiler. Bizlerinde taleplerini alarak sorunların çözümü noktasında ortak talepleri ilgili makamlara ilettiler. Sıkıntılardan zaten herkes rahatsız. Ülkemize yakışmayan bu görüntüler imajımıza da olumsuz etki veriyor zaten. TOFED heyeti bugün itibariyle Ankara’da Karayolları Düzenleme Müdürlüğünü ziyaret ediyorlar. Onları ilgilendiren bölümde talepleri bildirecekler. Ardından da Gümrük ve Ulaştırma Bakanlarını ve ilgili birimleri de ziyaret ederek sorunların en kısa sürede çözümü doğrultusunda talepleri iletecekler. Üst kuruluşumuz olan TOFED’in sorunlarımıza sahip çıkması ve çözümü noktasında girişimde bulunması son derece önemlidir. Kendilerine teşekkür ediyoruz” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek