...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sarıkamış Şehitleri Şavşat’ta Muhteşem Bir Sergi ile Anıldı

17 Nisan 2018 - 714 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Sarıkamış Şehitleri Şavşat’ta Muhteşem Bir Sergi ile Anıldı
Sarıkamış Şehitleri Şavşat’ta Muhteşem Bir Sergi ile Anıldı

Sarıkamış Şehitleri Şavşat’ta Muhteşem Bir Sergi ile Anıldı

Sarıkamış Şehitleri Şavşat Atatürk Ortaokulu Tarafından Hazırlanan Muhteşem Bir Sergi ile Anıldı

1915 yılında düşmana tek bir kurşun bile sıkmadan vatan millet bayrak yolunda canlarını feda eden 90 bin şehidimizin yaşamış olduktan zorluklar ve o günün şartları Atatürk Ortaokulu öğretmenleri Demet Çelik ve Canan Güngüt tarafından hazırlanan muhteşem bir sergi ile Şavşat halkının dikkatine sundular.

Atatürk Ortaokulu Konferans Salonun da açılan sergiye Kaymakam Emre Yalçın, Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Cumhuriyet Başsavcı-sı Yavuz Cengiz, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Evran, AK Parti İlçe Başkanı Etemşah Coşkun, daire müdürleri öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Açılış öncesi okulun katılımcılara İmam hatip Ortaokulu Tarih Öğretmeni Yaşar Akar, Sarıkamış Şehitleri ve günle ilgili çeşitli tarihi bilgiler verdi. Açılış Kurdelesini Kaymakam Emre Yalçın, Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, AK Parti İlçe Başkanı Etemşah Coşkun ve diğer idareciler birlikte yaptı. Açılışta Kay-makam Emre Yalçın, “Öncelikle tarihimiz için böylesine önemli bir olayı yapmış oldukları çalışma ile canlandıran öğretmenlerimize ve bu ruhu yaşamak için buraya gelen öğretmen öğrenci ve vatandaşlarımıza çok teşekkür ediyorum. Geleceğimizi en iyi şekilde ve yarınlara daha güvenli bakabilmemiz için tarihimizi çok iyi bilmemiz ve anlamamız gerekir. Beklediğimizden daha iyi bir sunum ve sergi gerçekleştirilmiş. Sarıkamış bugün milletimizin sarsılmaz bütünlüğünün bir parçasıdır. Tarihimiz her zaman gelecek nesillere en iyi ve en doğru bir şekilde anlatılmalıdır. Çetin kış şartlarında Alahu Ekber dağlarında donarak hayatlarını bu vatana feda eden kahraman atalarımızı iyi öğrenmemiz gerekir.

Sarıkamış’tan Çanakkale’ye, Kore’den Kıbrıs’tan 15 Temmuz’ da ve diğer terör olayların da şehit olan değerli Mehmetçiğimize güvenlik güçlerimize Allah’tan rahmet kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Kahraman gazilerimizi şükran ve minnetle anıyorum. “dedi.

Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’te açılan sergiyi gezdikten sonra yapmış olduğu açıklamada; “1. Dün-ya Savaşı sırasında 22-23 Aralık 1914 ile 5 Ocak 1915 tarihleri arasında, Osmanlı ordusunun Rus işgali altındaki toprakları kurtarmak amacıyla başlat tığı ve büyük bir çoğunluğu donarak olmak üzere 90 bin askerin şehit düştüğü Sarıkamış Harekatının her zaman çeşitli etkinlikler ile unutturulmamalıdır. Öğretmenlerimizin hazırlamış olduğu bu sergiyi gezerken aynı duyguları yaşadık. Ecdadımızın yapmış olduğu bu büyük fedakarlık asla unutturul mamalıdır. Şehitlerimiz devletimizin manevi tapu senedidir. Türkler, 1071 Malazgirt Zaferi ‘yle Anadolu kapısını açarak burayı vatan edindiler. Osmanlılar, Asya, Avrupa ve Afrika’ ya yayılarak büyük bir devlet kurdular. Bu ülke varlığını önce Allah sonra kahraman şehitlerimize borçludur. Şehitlerimize layık olma adına özel bir çaba sarf etmemiz gerekir. Şehitlerimizi unutturmamak adına yapılan bu çalışmayı tebrik ediyorum emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdür Erkan Evran’da etkinliğe katılarak onurlandıran idarecilere ve bütün katılımcılara teşekkür ederek Sarıkamış bizim geçmişimiz hem de geleceğimizdir. Çok iyi anlamamız geleceğimiz anlatmamız gerekir.” dedi.

Sergi çok sayıda vatandaş tarafından gün boyu gezildi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek