...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1780 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sarıkamış Şehitleri İlçemizde Anıldı

10 Ocak 2017 - 930 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Sarıkamış Şehitleri İlçemizde Anıldı
Sarıkamış Şehitleri İlçemizde Anıldı

Sarıkamış Şehitleri İlçemizde Anıldı

Sarıkamış Şehitlerini Anma Programları Çerçevesinde Şavşat Kaymakamlığı da Yapmış Olduğu Etkinliklerle Şehitlerimizi Andı

Kars’ın Sarıkamış ilçesindeki Allahu Ekber Dağlarında 1914-1915 yıllarında Osmanlı-Rus Savaşında 90 Bin askerimizin şehit düştüğü, Sarıkamış Harekâtının 102. Yıl Dönümü nedeniyle “Vefakâr Gençlik Cefakar Ecdadını Unutmayacak” sloganıyla, yapılan yürüyüş, ilçemizde de yoğun bir ilgi ve katılımla gerçekleşti.

8 Ocak Pazar günü saat 10:00’da Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından organize edilen Sarıkamış Şehitleri için yapılan yürüyüşe Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, J. Komutanı J.Yzb. Aytunç Ünsay, İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Evran, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Hilmi Atasever, İlçe Müftüsü İdris Yavuzyiğit, daire amirleri, sivil toplum kuruluşları, bazı okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Şavşat Kaymakamlığı önünde Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan yürüyüş Cumhuriyet Caddesinden geçerek İlçe Jandarma Bölük Komutanlığının alt caddesinden İlçe merkezine iki km. mesafede olan, Şavşat Devlet Hastanesinde son buldu.

Günün anlam ve önemiyle ilgili olarak Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı’da bir konuşma yaptı. Ambarcı yaptığı kısa konuşmada; “Bu toprakların, bu vatanın kolay kazanılmadığını, bu uğurda verilen mücadelenin büyüklüğünü düşünmemiz, hatırlamamız gerekir. Şavşat halkı Sarıkamış’ta şehit olan 90 bin şehidimizin bize bırakmış olduğu bu kutsal emaneti büyük bir onurla, büyük bir gururla yerine getirdi. Bugün Şavşat’ın gençleri, yaşlısı, öğrencisi, öğretmeni şehitlerimize olan görevini büyük bir onur ve gururla yerine getirdi. İlçe kaymakamı olarak kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Şavşat halkı bu kutsal vatanı bizlere kanları ile emanet eden şehitlerini büyük bir katılımla, büyük bir heyecanla ve bilinçle şehitlerini andı. Bu yürüyüş adeta bir tarih dersi niteliğinde oldu. Sarıkamış’ta ki yaşanan büyük kahramanlığı anlamamız açısından çok önemli oldu. Bu nedenle şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyorum ve katılımlarından dolayı Şavşat halkına da çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk ise “Ülkemizin kuruluşunda sayısal anlamda en büyük şehit verdiğimiz yerlerden biride Sarıkamış’tır. Şavşatlı hemşerilerimizle bütün şehitlerimizi büyük bir katılımla andık. Bizim atalarımız dedelerimiz, bu memleketimizi kanları ile, canları ile bizlere kazandırdı, bizlere emanet etti. Bizleri bu şehitlerimizi daha onurlu, daha gururlu bir şekilde anma mecburiyetimiz vardır. Bu nedenle bütün şehitlerimizi yaad ediyorum. Makamları cennet olsun. Önlerin de saygıyla eğiliyorum.” dedi.

Yürüyüşe katılan öğrenciler ise “Onlar bizler için bu güzel vatan için donarak hayatlarını kaybettiler. Üzerlerinde yazlık kıyafetler, ayaklarında çarıklar vardı. Onlar bu topraklar için o soğukta, canlarını verirken bizler iki km yürümüşüz çok mu? Bu ruhla saatlerce yürürüz.” dediler.

Şavşat Devlet Hastanesi önünde toplanan kalabalık grup, bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Sarıkamış Şehitleri ve ülkemizin dört tarafında şehit düşen mehmetçiklerimiz için okunan Hatim ve Yasin-i Şeriflerin duası İlçemiz Müftüsü İdris Yavuz Yiğit tarafından okundu.

Etkinlik katılımcıların hatıra fotoğrafı ‘çektirmesi ile son buldu

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek