...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1780 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sarıkamış Şehitleri İlçemizde Anıldı

12 Ocak 2018 - 818 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Sarıkamış Şehitleri İlçemizde Anıldı
Sarıkamış Şehitleri İlçemizde Anıldı

Sarıkamış Şehitleri İlçemizde Anıldı

Sarıkamış Şehitlerini Anma Programları Çerçevesinde Şavşat Kaymakamlığı da Yapmış Olduğu Etkinliklerle Şehitlerimizi Andı

Kars’ın Sarıkamış ilçesindeki Allahu Ekber Dağlarında 1914-1915 yıllarında Osmanlı-Rus Savaşında 90 Bin askerimizin şehit düştüğü, Sarıkamış Harekâtının 103. Yıl Dönümü nedeniyle “Türkiye Şehitleriyle Yürüyor” sloganıyla, yapılan yürüyüş, ilçemizde de yoğun bir ilgi ve katılımla gerçekleşti.

7 Ocak Pazar günü saat 11:00’de Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü tarafından organize edilen Sarıkamış Şehitleri için yapılan yürüyüşe Şavşat Kaymakamı Emre Yalçın, Şavşat Belediye Başkan Vekili Mithat Altun, Şavşat Cumhuriyet Savcısı Yavuz Cengiz, İlçe Jandarma Komutanı J.Yzb. Aytunç Ünsay, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Zeki Uzun, İlçe Müftüsü İrfan Şafak, daire amirleri, sivil toplum kuruluşları, okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Şavşat Kaymakamlığı önünde Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan yürüyüş Cumhuriyet Caddesinden geçerek İlçe Jandarma Bölük Komutanlığının üst caddesinden İlçe merkezine iki km. mesafede olan, Şavşat Devlet Hastanesinde son buldu.

Şavşat Kaymakamı Emre Yalçın gazetemize günün analma ve önemi ile ilgili bir açıklama yaptı. Yalçın; “Bu toprakların, bu vatanın kolay kazanılmadığını, bu uğurda verilen mücadelenin büyüklüğünü düşünmemiz, hatırlamamız gerekir. Şavşat halkı Sarıkamış’ta şehit olan 90 bin şehidimizin bize bırakmış olduğu bu kutsal emaneti büyük bir onurla, büyük bir gururla yerine getirdi. Bugün Şavşat’ın gençleri, yaşlısı, öğrencisi, öğretmeni şehitlerimize olan görevini büyük bir onur ve gururla yerine getirdi. İlçe kaymakamı olarak kendilerine şükranlarımı sunuyorum. Şavşat halkı bu kutsal vatanı bizlere kanları ile emanet eden şehitlerini büyük bir katılımla, büyük bir heyecanla ve bilinçle şehitlerini andı. Bu yürüyüş adeta bir tarih dersi niteliğinde oldu. Sarıkamış’ta ki yaşanan büyük kahramanlığı anlamamız açısından çok önemli oldu. Bu nedenle şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyorum ve katılımlarından dolayı Şavşat halkına da çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Yürüyüşe katılan öğrenciler ise “Onlar bizler için bu güzel vatan için donarak hayatlarını kaybettiler. Üzerlerinde yazlık kıyafetler, ayaklarında çarıklar vardı. Onlar bu topraklar için o soğukta, canlarını verirken bizler iki km yürümüşüz çok mu? Bu ruhla saatlerce yürürüz.” dediler.

Şavşat Devlet Hastanesi önünde toplanan kalabalık gruba Sarıkamış Şehitleri ve ülkemizin dört tarafında şehit düşen mehmetçiklerimiz için Şavşat Müftüsü İrfan Şafak tarafından dua ettirildi.

Etkinlik katılımcıların hatıra fotoğrafı çektirmesi ile son buldu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler : , ,
TemaFabrika
Teknik Destek