...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1754 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sakin Şehirde Kış Şenlikleri Coşkusu

20 Şubat 2022 - 15 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Sakin Şehirde Kış Şenlikleri Coşkusu
Sakin Şehirde Kış Şenlikleri Coşkusu

“Sakin Şehir” Unvanlı İlçemizde Bu Yıl 8.’si Düzenlenen Şavşat Yavuzköy Kış Şenlikleri’ Renkli Görüntülere Sahne Oldu

1580 rakımlı Yavuzköy köyünde davul zurna eşliğinde kortej yürüyüşüyle başlayan şenlikte 200 yıllık tahta kızak, odun kesme, halat çekme yarışmaları renkli görüntülere sahne oldu. 7’den 70’e büyük ilgi gören yarışlara katılım yüksek oldu.

Şenliklerde yöre köylerinin ortaklaşa hazırladığı yaklaşık 150 yıllık geçmişe sahip, ‘Tavuk Barı’ ve ‘Berobana’ orta oyunları da sahnelendi. İlginç maskelerle sahnelenen Berobana orta oyunu renkli ve ilginç görüntülere sahne oldu. Şenlikte konuşan Şavşat Kaymakamı Yusuf Akın, “Özellikle kış turizminizde ön plana çıkartabileceğimiz bir organizasyon.

Şenlikte konuşan Şavşat Kaymakamı Yusuf Akın,
“Özellikle kış turizminizde ön plana çıkartabileceğimiz bir organizasyon. Her mevsim farklı güzellikleriyle saklı cenneti andıran Şavşat’ın kış turizm adına güzel bir organizasyon oldu. İlçemize yaz aylarında çok yoğun bir turist akını oluyor. Sadece yaz aylarında değil, 12 aya yayalım diye düşündüğümüzden bu etkinlikleri çok önemsiyoruz” diye konuştu.

Yerli ve yabancı turistleri kış aylarında da ilçeye beklediklerini dile getiren Yusuf Akın, “Kış manzaralarımız büyüleyici. Herkesi bu güzellikleri görmeye davet ediyoruz. Bu şenliğimizin en önemli nedenlerinden biri, kışın da turizmi canlandırmaktır. Bugün yoğun bir katılım var, bu da bizleri oldukça memnun etti” dedi.

Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar’da yapmış olduğu açıklamada, “Kış ilçemizin en büyük zorluklarından biridir. Ama bizler bunu da halkımız

ile birlikte eğlenceye dönüştürebiliyoruz. Birçok yarışmalara bizzat bizlerde eşlik ederek halkımız ile beraber olduk. Birkaç yıldır yaşan pandemi nedeni ile halkımız bu ve benzeri eğlencelerden uzak kaldılar. İnşallah buradan sonra bu zor süreç bitecek bizlerde bu ve benzeri eğlenceler ile halkımız ile iç içe olmaya devam edeceğiz. Güzel bir etkinlik oldu. Bütün katılımcılara çok teşekkür ediyorum” dedi. Şavşat Offroad Dağcılık ve Fotoğrafçılık Kulübü Baş-kanı Berkay Özcan ise “Kış şenlikleri yapma amacımız, yöremizde daha eskiden kültürel aktiviteleri, faaliyetleri yörede oynan oyunları, gelenekleri alt kuşaklara gösterebilmek. Bu tarz kültürel aktivitelerin devamını sağlayabilmek amacıyla buradayız. Olumsuz hava şartlarına rağmen katılımcı sayımız oldukça yüksek” ifadelerini kullandı. Yapılan etkinliklerin gece bölümünde sanatçılarımız Armağan Ekinci ve Mehmet Yılmaz dışında sahne alan Grup Lavi, Samida ve Koliva konserleri ile büyük bir coşku yaşayan vatandaşlar havai fişek görüntüleri ile muhteşem bir görsel şölen yaşadılar. Etkinliğe katılan vatandaşlar “Etkinliğin uzun süredir arzu ettiğimiz bir düzeyde yapıldığının, koronavirüs nedeniyle aylardır evimizden çıkamadığımız bir sürecin devamında bu etkinlik bizler için oldukça iyi geldi. Etkinlikte emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Çok güzel eğlendik eski örf adet ve geleneklerimizin yaşatıldığı bu etkinlikte yapılan yarışmalara bizlerde eşlik ettik. Bu ve benzeri etkinliklerin ilçemizde daha çok yapılmasını istiyoruz.”dediler.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek