...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Sahara Kültür ve Sanat Festivali Renkli Görüntülerle Tamamlandı

03 Temmuz 2017 - 1.525 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Sahara Kültür ve Sanat Festivali Renkli Görüntülerle Tamamlandı
Sahara Kültür ve Sanat Festivali Renkli Görüntülerle Tamamlandı

Sahara Kültür ve Sanat Festivali Renkli Görüntülerle Tamamlandı

Bu Yıl 27’si Düzenlenen Şavşat Sahara Kültür ve Sanat Festivali  Tüm Güzellikleriyle Son Buldu

Bu Yıl 27’si Düzenlenen Şavşat Sahara Kültür Ve Sanat Festivali Düzenlenen Görkemli Bir Törenle Başladı.

Kortej Yürüyüşü Mehteran Takımı   ile Yapıldı

Şavşat Sahara Festivali ilk günü etkinliklerine Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı, Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Garnizon Komutanı Aytunç  Ünsay, Emniyet Amiri İsmail Katı, TRT Daire Başkanı Zakir Taşdemir AK Parti İlçe Başkanı Etemşah Coşkun, İl Genel Meclisi üyeleri ve belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, daire amirleri sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.

29 Haziranda 3. Şavşat Çalış-tayı ile başlayan 27. Şavşat Sahara Kültür ve Sanat Festivali 30 Haziran’da yapılan açılış töreni ile resmi olarak başladı.

Artvin Halk Eğitim Merkezi Livane Mehteran Takımı eşliğinde Belediye Düğün Salonu önünden başlayan kortej yürüyüşü Belediye Pasajı üstüne kadar devam etti. Pasaj üzerinde sona eren kortej yürüyüşünün ardından mehteran takımının gösterisi bir süre daha devam etti.

Mehteran takımının gösterisinin ardından Festival Komitesi adına Atatürk anıtına Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztük çelenk koydu. Saygı duruşu ve İstiklal marşı okunmasıyla devam eden programın açılış konuşmasını Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk Yaptı.

“Bu Festivalin Amacı Tüm Şavşatlıları Senede Bir Defa da Olsa Bir Araya Getirmek”

  1. Sahara Kültür ve Sanat Festivali’ne hoş geldiniz sefalar getirdiniz.Geçmişi çok eski yıllara dayanan bizim çocukluğumuzda yaylalarda yapılan pancarcı şenliklerinin şimdi daha organize, daha bir arada yapılmasını istediğimiz Kültür ve Sanat Festivalimizin yirmi yedincisini başlatıyoruz.

Geçtiğimiz 2 yıl festivalimizi ülkemizde yaşanan nefretle kınadığımız üzücü terör olaylarından dolayı ne yazık ki kısıtlı olarak gerçekleştirdik. Bu yıl inşallah kazasız belasız tamamlama arzusun-dayız. Bu festivalin asıl amacı   dünya çapına yayılmış bütün Şavşatlıları senede bir defa da olsa buluşturmaktır. Memleketimize birlik, canlılık ve heyecan getirmektir; gelenek, görenek ve kültürümüzü yaşatmaktır.

Festival dostluk demektir, birlik ve beraberlik demektir. Sizleri eğlendirmek, dinlendirmek ve kültürümüzü yaşatmak istiyoruz.

Festivalin düzenlenmesinde emeği geçen güvenlik kuvvetleri-ne, kamu kurum ve kuruluşlarına, belediye personelime, esnaf arkadaşlarıma ve tüm emeği geçenlere en kalbi duygularımla şükranlarımı sunuyorum. İyi eğlenceler.” dedi.

Toplu Sünnet Töreni Yapıldı

Geleneksel olarak düzenlenen toplu sünnet şöleni bu yıl da devam etti. Sünnet kıyafetleri ile alan da hazır olan sünnet çocukları için İlçe Müftüsü İrfan Şafak dua etti. Şavşat Belediyesi’nin sünnet çocukları için hazırlamış olduğu hediyeler çocuklara takdim edildi.

Çocuk Belediyesi’nin Çevre Temalı Etkinliği izleyenlerden Tam Not Aldı

Festivalde bu yıl ilk kez Şavşat Çocuk Belediyesi’nin de etkinlik düzenlemesi büyük beğeni topladı. Çocuklar tarafından çevre teması ile hazırlanan şiirler okundu, tiyatro gösterisi yapıldı. Yine çocuklar tarafından tamamı atık kağıtlardan yapılan eşyalar ve resim çalışmaları açılış programına katılanlar  tarafından tam not aldı.

Aşıklar Dinleyenleri Mest Etti

Festival programına görme engelli sanatçı Mustafa Arslan yanık sesi ile okumuş olduğu türküler dinleyenleri büyüledi.

Ülkenin çeşitli yerlerinden gelen aşıklar Şavşatlı aşıklarla birlikte yapmış oldukları kısa atışmalar ve okumuş olduğu ezgiler destanlar ile aşıklık geleneği bu festival-de de yaşatılmış oldu.

Dedeler Ve Torunları Birlikte Uçurtma Uçurdular

Festival etkinlikleri çerçevesin de Şavşatlı minik çocuklara uçurtma hediye edildi. Uçurtmalarını alan çocuklar ilçe protokolü ve Yaşlılar Yaşam Yerleşkesindeki yaşlılarla birlikte uçurtma uçurarak güzel dakikalar yaşadılar.

Geceye Yöresel Sanatçılar Damga Vurdu

Açılış programı çok renkli    görüntülere sahne olan 27. Şavşat Sahara Kültür ve Sanat Festivali’ ne damgayı gece sahne alan yöresel sanatçılar vurdu.

Atatürk Orta Okulu bahçesin de gerçekleştirilen halk konserin de Erol Alkan, Remzi Yeni, Grup Ciba, Neslihan Özaltun, Filiz Yıldırım ve Mehmet Yılmaz sırasıyla sahne aldı. Konser başlangıcın da kısa bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk: “Öncelikle bu festivali bu günlere taşıyan tüm belediye başkanlarımıza, kaymakamlarımıza ve destek olan esnaf arkadaşlarımıza saygılarımı sunuyorum. Bu akşam sizleri doya doya eğlendirmek istiyoruz. Sahne alacak olan sanatkârlarımız ve müzisyenlerimiz hoşça vakit geçirmenize yardımcı olacaklar. Şimdiden herkese iyi eğlenceler diliyorum” dedi.

Konser alanının tamamen dolu olduğu ve herkesin doya doya halay çektiği halk konserinin son kısımlarında gerçekleştirilen havai fişek gösterisi izleyicileri büyüledi. Gece geç saatlere kadar devam eden konser sabah Sahara Festival alanında devam etme temennisiyle sona erdi.

1 Temmuz 2017 Cumartesi günü Sahara Milli Park alanın da yapılan etkinliklerle devam etti.

Festivalin Sahara Milli Park alanında yapılan etkinliklerde Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı ve Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk birer konuşma yaptı.

Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı yapmış olduğu konuşmada, Şavşat’ın doğal güzelliklerine dikkat çekerek; “İki yıldır bu ilçede görev yapmaktayım. Bu süre içerisinde Şavşat’ın tanıtımı noktasında devlet olarak elimizden geleni yaptık. Şavşat’ın doğal güzelliklerini dış dünyaya göstermek için çeşitli projeler ürettik bu çalışmalar içerisinde Şavşat Belediyesinin de çok büyük katkıları oldu. Buradan hepinizin huzurunda Şavşat Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’e ve belediye çalışanlarına, ayrıca bütün kamu kurum ve kuruluşlarına çok teşekkür ediyorum. Birlik ve beraberlik içerisinde güzel bir festival geçiriyoruz. İnşallah kazasız belasız bu festivali tamamlayacağız”dedi.

Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk’te konuşmasında, örf, adet ve geleneklerimizi yaşatmak ve Cittaslow kriterlerine uygun bir festival geçirebilmemiz için büyük bir çaba gösterdik. Yüzlerce, binlerce kişinin bir arada olduğu bir yerde eksikler olabilir. Hepimiz birbirimize saygılı bir şekilde sevgi ve hoşgörü ile yaklaşarak güzel bir festival geçirmek istiyoruz. Herkese iyi eğlenceler diliyorum” dedi.

Çocuklar arasında yapılan güzellik yarışmaları, buzağı yarışmaları izleyenler tarafından beğenildi. Yöresel el sanatları sergisi ve Şavşat konulu fotoğraf sergileri  de vatandaşların en çok gezdiği ve dikkatle incelediği bölümler oldu.

Programın devamında Offroad araçları ile yapılan muhteşem gösteriler izleyicilerin adrenalini yükseltti.

Konser bölümünde ise yöresel sanatçılarımız (Sebatttin Hafızoğlu, Sinan Bülbül, (Türkü Kız) Solmaz Akgül, Zafer Tekgümüş, Mehmet Yılmaz, Neslihan Özaltın, Filiz Yıldırım  ve CİBA Müzik Grubu sahne aldı.

2 Temmuz 2017 Pazar Günü ise Yöresel Halk Müziği Yarışması, 15 Temmuz Şehitleri anısına koşu yarışması yapılırken Yöresel sanatçılardan Pınar Çelik’te sahne aldı.

Festival alanına gelen AK Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez’ de halkı selamlayarak konuşma yaptı. Halil Etyemez konuşmasın da Şavşat’ın doğal güzelliklerinden söz ederken Alplere gitmenin bir anlamı yok. Bu bölgeyi gören bilen başka bir yere tatile gitmez şeklinde ifade etti. Belediye Baş-kanı Ahmet Sinan Öztürk Milletvekiline günün anısına bir plaket verirken Şavşat hatıraları set ve maketler hediye etti.

Kıbrıs’tan gelen 100 kişilik grup Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk tarafından karşılandı. Kıbrıs’tan gelenler arasında 5 kişilik bir grupta Kıbrıs türküleri okudular. Daha sonra gelen gruba Belediye Başkanı günün anısına katlım belgesi ve çeşitli hediyeler takdim etti.

Festival bir dahaki yıl buluşmak temennileri ve konuşmalarla, güzelliklerle sona erdi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek