...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1764 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Rusya Taşımalarında Sorun Yaşanmaya Başladı

28 Kasım 2015 - 1.705 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Rusya Taşımalarında Sorun Yaşanmaya Başladı
Rusya Taşımalarında Sorun Yaşanmaya Başladı

Rusya Taşımalarında Sorun Yaşanmaya Başladı

 

Rusya Türk Tır’larını Sınırda Bekletiyor

 

Geçtiğimiz günlerde Suriye Sınırı’nda yaşanan sıcak gelişmeler sonrasında Rusya’ya Türk ihracat ürünü taşıyan TIR’lar, sınırlarda bekletilmeye başlandı.

Yaşanan bu gelişmeler sonrasında, Uluslararası Nakliyeciler Derneği(UND) İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener sınırlardaki son durumu ve konu hakkındaki düşüncelerini açıkladı.

Şener yaptığı açıklamasın da;  ‘’Şuanda yaşanan siyasi meseleden dolayı Türk araçları sorun yaşıyor. Rusya’ya geçişlerde kullanılan Ukrayna’da bulunan iki sınır kapısı ve Gürcistan’da bulunan sınır kapısında Türk araçları ve Türk İhracat Ürünü taşıyan diğer ülke araçları sınır içerisini alınmıyor, geri çevriliyorlar. Bu durum önce araçların tam tespiti yapılacak ve tek tek aranacak olarak açıklandı ama şuana kadar tam tespiti yapılan araç yok. Biz ticaret yapan insanlar olarak, siyasi kararların ticarete yansımamasını diliyoruz.

 ‘’Bu Tip Engellemeler Rusya ve Türkiye’ nin Uluslararası Alanda Rekabet Gücünü Zayıflatır’’

Örneğin; geçtiğimiz yıl Mısır Cumhurbaşkanı siyasi bir kararla Türk araçların sınırlarından geçmesine izin vermemişti. Ortadoğu için böyle bir şey makuldür ancak biz, 2012 yılında Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ)’ne üye olmuş bir Rusya’dan böyle bir karar alınmasını beklemiyoruz.

Rusya’da sınırlardan çevrilen araçlardaki ürünleri kullanmayı bekleyen fabrikalar ve tüketiciler var. Aynı şekilde gidecek olan söz konusu TIR’lar ve araçlar Rusya’nın ihracatını da alıp Türkiye’ye getirecekler. Bu tip engellemeler Rusya ve Türkiye’nin uluslararası alanda rekabet gücünü zayıflatır. Her iki ülkeye de zarar verir. Biz durumun bir an önce eski haline dönmesini istiyoruz.’’ dedi.

Rusya’dan Türk TIR’larına Engel: TIR’lar Kazbegi Kapısı’nda Bekletiliyor

Sarp Sınır Kapısı’ndan Rusya’ya gitmek üzere geçiş yapan nakliyat firmalarına ait TIR’ların, Gürcistan’ın kuzeyinde yer alan Kazbegi Sınır Kapısı’nda bekletildiği ve girişlerine izin verilmediği bildirildi.

Türkiye‘nin Gürcistan Büyükelçiliği, Rusya‘ya gitmek üzere Sarp Sınır Kapısı’ndan çıkış yapan TIR’lar için Hopa Ticaret ve Sanayi Odası‘na bir uyarı yazısı göndererek, araçların Rusya‘ya girişine izin verilmediğini bildirdi. Bu gelişme üzerine harekete geçen Hopa Ticaret Odası da, bölgeden ihracat yapan firmalara konuyla ilgili uyarıcı bilgi aktardı.

Sarp Sınır Kapısı’ndan geçen TIR’lar halen Gürcistan- Rusya sınırında bekletiliyor. Sarp Sınır Kapısı’nda ise bekleyen TIR bulunmuyor.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek