...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1764 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ramazan Geldi

10 Haziran 2018 - 2.939 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Ramazan Geldi
Ramazan Geldi

Ramazan Geldi

Ramazan ayına kavuştuk. Allah’a hamdu senalar olsun. Ramazan ayının ülkemize, milletimize ve bütün lslam alemine hayırlı olsun ve Allahu teala bizi inşallah bayrama kavuştursun.

Efendim ramazan yanma demektir. Yani insan bir ay oruç tutunca hem maddi yönden hem de manevi yönden günahları yanıyor, günahlar-dan ve her türlü kötülüklerden arınmış hale geliyor. Oruç tutmanın hem dini yönden, hem manevi yönden hem de sağlık yönünden çok büyük hikmet ve faydaları vardır. Ben bir sağlıkçı olarak daha fazla orucun sağlığımıza olan faydalarını yazmaya çalışacağım. Bugün tıpta herkesin kabul ettiği bir gerçek var ki o da oruç tutmanın sağlığımız üzerine verdiği faydadır. Bu gerçeği artık Müslüman doktor ve tıp adamları kabul ettiği gibi artık günümüzde gayrı Müslim Tıp adamları da kabul etmeye başlamışlardır. Bugün yabancı doktorlar bile hastalarını aç bırakarak, rejim veya diyet yaptırarak onlara bir nevi oruç tutturup onları sağlıklarına kavuşturmaya çalışmaktadırlar.Ancak bizde de bazı kişiler oruç ibadetini hafife alıp, oruç tutmak kendilerine zor geldiği için çok basit bahaneler bularak oruç tutmak istemiyorlar. Nedense daha önce sapa-sağlam gördüğümüz bazı kişiler ramazan ayı gelince ya midesi ağrıyor, yahut tansiyon, kalp ve şeker hastası olup çıkıyorlar. Ama ne diyor Peygamber Efendimiz-Oruç tutun ki sıhhat bulasınız. Bunun artık ötesi olur mu? Bunun üzerine söylenecek laf kalır mı.

Oruç tutmak mide rahatsızlığına sebep olmadığı gibi aksine midenin sıhhati için faydalıdır. Bu husus tıp tarafından kesin olarak ispat edilmiş-tir. Yabancı tıp alimleri de bu gerçeği kabul etmiş hatta yazdığı kitaplarda bile bunu açıkça belirtmişlerdir. Oruç, durmadan çalışan mide ile beraber bütün sindirim sisteminin istirahata sevk edilmesi ve insan vücudunun bir tasfiyeye tabi tutulup sindirim sisteminin dinlendirilmesidir.

insanlarda en çok görülen rahatsızlık sindirim bozukluğudur. Bu hal şişmanlık, kalp, damar, şeker hastalıklarına ve tansiyon yüksekliğine sebep olmaktadır. Oruç bütün bu hastalıklara

karşı, koruyuculuk vazifesi yaptığı gibi bir de tedavi vasıtası olmaktadır.

Oruç vücutta ki karbonhidrat protein ve bilhassa yağ depolarının harekete geçmesini sağlar. Oruç sayesinde madde süzmekten kurtulan böbrekler dinlenme, tamir ve yenilenme imkanı bulurlar.Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey vücudun susuz kalmamasıdır.Gıdanın az alınması bizi fazla etkilemez ama suyu az alınması vücudumuz için çok önemlidir.Çünkü damarlarımız kalp, karaciğer ve bilhassa böbrekler sudan çok etkilenmektedir. Onun için iftarla sahur arasında bilhassa sıcak günlerde en az 5 litre su almaları çok önemlidir. Kahve çay ve bilhassa gazlı içeceklerden mümkünse uzak durulmalıdır.

Oruç tutan insan güçlü bir irade kazanır.Bu sebeple alkol, uyuşturucu ve hatta sigara alışkanlığı gibi kötü illetlerden oruç vesilesi ile kurtulanlar çok görülmektedir. Oruç tutan insanın sinir sistemi de rahatlama içine girmektedir. Bir ibadeti yerine getirmiş olmanın mutluluğu gerginlikleri, sıkıntıları azaltır hatta stresi de yok eder.

Oruç tutmanın manevi faydaları da çoktur. Uzun süre oruç tutan insan, aç kalanın çektiği ızdırabı hissederek muhtaçlara, aç kalanlara ve yolda kalanlara yardım etmek ihtiyacını duyacaktır.

 

Allahu tealanın emrini yerine getirmek için gündüzleri bir ay oruç tu-tan bir Müslüman bir çok kötü alışkanlıklarını terk edip, Cenab-ı Hakkın diğer güzel emirlerini yerine getirme alışkanlığı kazanır, başka güzel emirlerini de yapma kabiliyeti de elde eder.

Yani orucun sağlık bakımından faydaları burada saymakla bitmez. En iyisi bir sonraki yazımızda devam etmeye çalışırız. Herkese hayırlı ve sağlıklı ramazanlar diliyorum.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek