...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1653 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Rakipsiz Boğa Araba Fiyatına Şavşat’tan Muğla’ya Satıldı

09 Haziran 2017 - 3.588 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Rakipsiz Boğa Araba Fiyatına Şavşat’tan Muğla’ya Satıldı
Rakipsiz Boğa Araba Fiyatına Şavşat’tan Muğla’ya Satıldı

Artvinli Boğa Yetiştiricileri Dünyaya Meydan Okudu

Artvinli Boğa Yetiştiricileri Yetiştirmiş Oldukları Boğalarla İspanyol Boğa Yetiştiricilerine Ders Verdi

İlçemizde boğa yetiştiriciliği yapan Servet Gül (35)  ’Aras’ adlı boğasını Artvin’de rakip çıkmayınca Muğla’ya sattı.

Artvin’in boğasının İspanyol boğalarından farklı olmadığını ancak hayvanlara tıpkı insanlar gibi nasıl yaklaşılırsa öyle tepki alınacağını belirten genç boğa yetiştiricisi Servet Gül, “Artvin’de boğa besleyiciliği büyük bir tutkudur. Boğa yetiştiriciliği bir hobi değil meslektir. Boğanın mevsim ve zamana göre çeşitli şekillerde beslenmesi lazım. Özellikle güreş için yetiştirilen boğalarda dengeli ve düzenli beslenme ve spor çok önemlidir. Onun içinde bu konuları çok iyi bilmek gerekir. Bu iş sadece otunu ar-pasını vermekle olmuyor. Zaman zaman boğamızı dışarı çıkarır ve spor yaptırırız. Aras henüz 4 yaşında ve yeni yeni arenalara çıkıyor. Artvin’e ve ilçelerinde yapılan boğa güreşlerine götürdüm ama rakip çıkmadı.Artvin’deki boğa güreşleri 850 kg dan fazla boğalar olmuyor.Benim bu boğam ise yaklaşık 1.5 Tona yakın.

Muğla Ve Civarında Süper Ağırda Güreşecek

Genç boğa yetiştiricisi Servet Gül, ilçemize bağlı Aşağı Koyunlu Köyünde yetiştirmiş olduğu 1.5 tonluk Aras adlı boğayı en son Artvin Kafkasör Boğa Güreşlerine götür-düğünü fakat kilodan dolayı  rakip çıkmadığını ifade etti. Muğla ve Aydın illeri çevresin de yapılan boğa güreşlerinde bu kilolarda süper ağırda güreşecek boğalar oluyor. Onun için Muğla ve Aydın civarında rakip çıkacaktır. Ama kesinlikle birinci olacağına inanıyorum.

Önceki Satılan Boğada Aydın’da Birinci Oldu

Boğa yetiştirici Servet Gül daha öncede Muğla’ya satmış olduğu boğa Aydın ilinde yapı-lan boğa güreşlerinde kilosunda birinci oldu. O boğayı sattığımda da aynı ifadeleri kullanıştım. Bu boğa içinde kesinlikle süper ağır kiloda birinci olacak diyorum ev boğayı alan kişiye de para kazandıracaktır. Ben bu boğayı 50 Bin TL civarında sattım ama orada bir birincilik aldıktan sonra bu boğa 80-90 bin TL ye satılacak ve alıcı bulacaktır. Yeni sahibine hayırlı olsun. Elimde şu an 30 civarın da boğa var. Bunlardan sadece 5 tanesini güreş amaçlı yetiştiriyorum. ” Dedi.

Boğa Evladımız Gibidir

Boğa yetiştiricisi Servet Gül; “Biz boğayı adeta bir evladımız gibi sever ve besleriz. Onunla oyunlar oynar, dans ederiz. Bizim boğalar İspanyol boğalar gibi değildir. İspanyada boğalara adeta işkence ediliyor. Bizim boğalarımıza çocuk gibi bakarız. Bizim için boğanın insanlardan farkı yoktur. Nasıl ki çocuklarımız ile oyun oynarken keyif alıyoruz, boğa ile de oynarken aynı keyfi alıyoruz” şeklinde konuştu.

Bu haberi değerlendirin
[ Oylayan kişi sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek