...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 1649 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

RAKİPSİZ BOGA ARABA FİYATINA ARTVİN’DEN ANTALYA’YA SATILDI

03 Ekim 2018 - 1.642 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»RAKİPSİZ BOGA ARABA FİYATINA ARTVİN’DEN ANTALYA’YA SATILDI
RAKİPSİZ BOGA ARABA FİYATINA ARTVİN’DEN ANTALYA’YA SATILDI

Cittaslow Sakin Şehir Şavşat’ın Yenilmez Boğalarından Bir Transfer Daha

RAKİPSİZ BOGA ARABA FİYATINA ARTVİN’DEN ANTALYA’YA SATILDI

Şavşatlı Boğa Yetiştiricileri Dünyaya Meydan Okudu

ARTVİNLİ BOĞA YETİŞTİRİCİLERİ YETİŞTİRMİŞ OLDUKLARI BOĞALARLA İSPANYOL BOĞA YETİŞTİRİCİLERİNE DERS VERDİ

Daha önce ‘Fırtına’ ve ‘Aras’ isimli boğalarını Akdeniz ve Ege bölgesine satan güreşçi boğa yetiştiricisi Servet Gül (35) bu defa da ‘Kanas’ isimli boğasını Antalya’ya sattı.

Artvin ‘de bir boğa yetiştiricisi yaklaşık 1 .5 Tonluk boğasını araba fiyatına Antalya’ya sattı.Şavşatlı güreşçi boğa yetiştiricisi Servet Gül tarafındaJ1 yetiştirilen Kanas isimli boğa Antalya Karadenizli İş Adamları Derneği Başkanı AJ1met Karagöz tarafından satın alındı.

İş adamı Ahmet Karagöz tarafından satın alınan boğa bu yıl Rize Çamlıhemşin ilçesine götürülerek orada Hasan Tahsin Alinoğlu tarafından bakımı yapılarak Çamlıhemşin, Ayder ve bölgede yapılan boğa güreşlerinde güreştirilecek. Daha sonra ise Aydın Antalya ve Muğla bölgelerinde yapılan boğa güreşlerine de götürülecek.

Artvin’in boğasının İspanyol boğalarından farklı olmadığını ancak hayvanlara tıpkı insanlar gibi nasıl yaklaşılırsa öyle tepki alınacağını belirten genç boğa yetiştiricisi Servet Gül, “Aıtvin’de boğa besleyiciliği büyük bir tutkudur. Boğa yetişiriciliği bir hobi değil meslektir. Boğanın mevsim ve zamana göre çeşitli şekillerde beslenmesi lazım. Özellikle güreş için yetiştirilen boğalarda dengeli ve düzenli beslenme ve spor çok önemlidir. Onun içinde bu konuları çok iyi bilmek gerekir. Bu iş sadece otunu arpasını vermekle olmuyor. Zaman zaman boğamızı dışarı çıkarır ve spor yaptırın. Kanas henüz 4 yaşında ve yeni yeni arenalara çıkıyor. Artvin’e ve ilçelerinde yapılan boğa güreşlerine götürdüm ama rakip çıkmadı.Artvin ‘deki boğa güreşleri 850 kg dan fazla boğalar olmuyor.Benim bu boğam ise yaklaşık  1.5 Tona yakın.

Genç boğa yetiştiricisi Servet Gül, Şavşat ilçesine bağlı Aşağı Koyunlu Köyünde yetiştirmiş olduğu 1.5 tonluk Kanas adlı boğa Artvin Kafkasör, Çamlıhemşin, Ayder, Muğla ve Aydın illeri çevresinde yapılan boğa güreşlerinde bu kilolarda süper ağırda güreşebilecek. Sattığım boğalar şu ana kadar hiç yenilmediler. Bu sattığım boğada yenilmeyecek. Hiç bir zaman birbirleri ile karşılaşmalarını istemem.

Boğa yetiştirici Servet Gül daha öncede Muğla’ya satmış olduğu boğa Aydın ilinde yapılan boğa güreşlerinde kilosunda birinci oldu. O boğayı sattığımda da aynı ifadeleri kullanmıştım. Bu boğa içinde kesinlikle süper ağır kiloda birinci olacak diyorum ve boğayı alan kişiye de para kazandıracaktır. Yeni sahibine hayırlı ol-sun. Elimde şu an 20 civarında boğa var. Bunlardan sadece 5 tanesini güreş amaçlı yetiştiriyorum.” dedi.

BOĞA EVLADIMIZ GİBİDİR

Boğa yetiştiricisi Servet Gül; “Biz boğayı adeta bir evladımız gibi sever ve besleriz. Onunla oyunlar oynar, dans ederiz. Bizim boğalar İspanyol boğalar gibi değildir. İspanyada boğalara adeta işkence ediliyor. Bizim boğalarımıza çocuk gibi bakarız. Bizim için boğanın in-sanlardan farkı yoktur. Nasıl ki çocuklarımız ile oyun oynarken keyif alıyoruz, boğa ile de oynarken aynı keyfi alıyoruz” şeklinde konuştu.

Boğayı bu yıl bakımını yapacak olan ve buradan sonra ki güreşlere hazırlayacak olan Hasan Tahsin Alinoğlu;”Bu boğayı çok sevdik. Oldukça sakin. Ama Arenada fırtınalar estirecektir. Buna inanıyorum. Çok uysal bir hayvan. Bu şekilde yetişen bir güreşçi boğa zor bulunur.En ufak bir çocuk dahi yanma sokulup onu sevebilir.Hiç bir sorun ile karşı taşmaz. Her tarafa hayırlı olsun” dedi.

 

Bu haberi değerlendirin
[ Oylayan kişi sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek