...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1764 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Prof. Dr Coşkun Özdemir’den Kas Hastalıkları Konulu Seminer

10 Kasım 2015 - 1.494 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Prof. Dr Coşkun Özdemir’den Kas Hastalıkları Konulu Seminer
Prof. Dr Coşkun Özdemir’den Kas Hastalıkları Konulu Seminer

Prof. Dr Coşkun Özdemir’den Kas Hastalıkları Konulu Seminer

Türkiye Kas Hastalıkları Kurucu Dernek Başkanı Prof Dr. Coşkun Özdemir Artvin’de ‘Kas Hastalıkları’ konulu seminer verdi.

Artvin Öğretmenevi’nde Artvin Engelliler Derneği tarafından organize edilen seminere Artvin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Adem Karameşe, Artvin Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Ahmet Biber, Artvin İl Müftüsü Kemal Uçkun, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Reyhan Güneri, CHP Kadın Kolları Başkanı Gülşen Kurul, Artvin Engelliler Derneği Başkanı Hatice Nur Ersöz ve vatandaşlar katıldı.

Türkiye’de 8,5 milyon engelli olduğunun tahmin edildiğini belirten Özdemir; “Bu insanlar bu engelleriyle toplumdan uzak kalmasınlar, onları topluma kazandırmak ve onları üretici kılabilmek için organizasyonlar yapalım istedim. Gelişmiş ülkeler bunu çok güzel başardı. Ben bu güzel örnekleri gördüm ve bu derneğin kuruluşunu gerçekleştirdim 1978 senesinde” dedi.

Özdemir bir nörolog olarak çeşitli nörolojik hastalıklar içerisinden kas hastalıklarına ilgi duyduğunu yüzden fazla kas hastalığının olduğunu iddia eden Özdemir, kas hastalıklarının insanların hareket etme ve konuşma kabiliyetinin kaybolmasına neden olduğunu vurgulayarak; “Konuşamayan, nefes almakta güçlük çeken kas hastaları var. Kas hastalarının büyük bir çoğunluğu genetik hastalık, yani kalıtımsal hastalık. Bu noktada kas hastalıklarında akraba evlilikleri çok büyük önem taşıyor” ifade etti.

Konuşmasının büyük bir bölümünü yüzden fazla kas hastalığına ayıran Coşkun Özdemir, Duchene hastalığını ilk tarif eden Fransız nörolog olduğundan onun adını taşıdığını ifade ederek Duchene Hastalığı’nın günümüzde doğan 3 bin 500 doğumda bir ortaya çıkan bir kas hastalığı olduğunu söyledi.

Özdemir; “Cinsiyet kromozomu X ile geçtiği için kız çocuklarında olmuyor. İkinci X’in koruyuculuğu erkeğe ait Y kromozomunda yok. Kızlar anneden hastalık genini alırlarsa anneleri gibi taşıyıcı oluyorlar. Hasta erkek çocuk ailede ilk vaka ise sonraki doğumlar için doğum öncesi (prenatal) tanı olanağı var. Duchenne erken yaşlarda fark ediliyor. 2-3 yaşlarında akranları gibi yürüyemediği, sık sık düştüğü görülüyor (kaslar zayıflıyor). Kas enzimi kreatin kinaz CK, kanda binlere yükseliyor (1). Bu sırada karaciğer enzimleri de yükseldiği için bunu en

 

der olmayarak karaciğer hastalığı ile karıştırmak olası. Hasta çocuk ve aileleri bu ciddi yanılgıdan korumak önem taşıyor. Hastalık ilerleyici, çok defa 10 yaşlarında çocuk yürüme yeteneğini kaybediyor, oturuyor. 20 civarı bu çocukları kaybediyoruz” dedi.

 

Bu Hastalıklarla İlgili Ailelerin Bazı Temel Bilgilere Sahip Olmaları Lazım

 

Duchenne Müsküler Distrofi kas hastalığının dünyadaki 8 bin tane genetik hastalıktan bir tanesi olduğunu kaydeden Özdemir; “Genetik hastalıklar için büyük çalışmalara rağmen tedaviye ulaşılamadı.  Bu hasalığın tedavisi için Anadolu’da bazı insanlar solucanlar, balıklar kullanıyor. Bu zavallılıktır,cahilliktir.  Bu hastalıklarla ilgili ailelerin bazı temel bilgilere sahip olmaları lazım. Ne yazık ki ailelerimiz ne yapmaları gerektiğini bilmiyor. Genetik hastalıkların tedavisi yok. Halkı buna inandırmakta çok zor. Olması lazım diyorlar. Allah hastalık yaratmışsa çaresini de yaratmıştır düşüncesi hâkim. Halk bu paralel de  bazı arat niyetli çevrelerce aldatılıyor. Derneğimizin amaçlarından biride bunu önlemek. Hastaların yarsından çoğu uydurma tedavilere başvuruyor. Gerçi bunlar bütün dünyada var ama bizde yüksek derecelerde. Duchenne hastalığı için teşhisin sağlam olarak konulması lazım. Duchenne Müsküler Distrofi hastalığı ilerleyen bir hastalıktır. 11 yaşlarında çocukların çoğu yürüyemez hale geliyor. Anne taşıyıcı ise hasta çocuk doğurma ihtimali var. Anne karnında doğum öncesi tanı koymak mümkün. 10-11’inci haftada çocuk bu hasta geni aldı mı almadı mı bunu tespit etmek mümkün” ifade etti.

 

Duchenne Hastalarının Bir Kısmı İçin İlaç Bulundu

Özdemir, yakın bir tarihte Duchenne Müsküler Distrofi hastalığının bir kısmı için Ataluren PTC 124 isimli bir ilaç bulunduğunu ve bunun faydalı olduğunun ispatlandığını söyledi.  Bu ilacın kullanımı içinde Avrupa’dan onay çıktığını belirten Özdemir bu ilacın Duchenne hastalarının hepsi için geçerli olmadığını belirterek şunları söyledi: ” Düşen hastalarında genetik test yaptırılıyor. Test sonuçlarına göre bu Duchenne hastalarından nonsense mutasyon taşıyan hastalar bu ilacı kullanabilir. Türkiye’de bu ilaçtan faydalanabilecek 150 kadar Duchenne hastası olduğunu tahmin ediyoruz. 40 tanesi ancak bulunabildi. Diğer hastalara ulaşamıyoruz. Bu yeni ilaç bedava kullanılıyor.”

Seminerde Yönetmenliğini Gülsüm Sarıoğlu’nun yaptığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşayan ve Kas Hastalıkları sorunlarıyla özelinde de Duchenne hastalığıyla mücadele eden ailelerin yaşamlarını ve yaşadıklarını sıkıntıları anlatan Düşümdeki Uçurtma belgesel filmi gösterildi.

Seminerin sonunda Özdemir katılımcıların sorularını yanıtladı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek