...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1764 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

^^ Pratik Sağlık Bilgileri ^^

15 Ağustos 2017 - 1.490 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»^^ Pratik Sağlık Bilgileri ^^
^^ Pratik Sağlık Bilgileri ^^

^^ Pratik Sağlık Bilgileri ^^

Günümüzde ve  yaşadığımız hayatta  Allah’ın bize bahşettiği  fakat kıymetini çok az bildiğimiz en önemli nimetlerden ikisi  sağlık ve boş zamandır. Ne yazık ki  ikisinin de kıymetini  kaybettiğimiz zaman anlıyoruz. Günlük yaşantımızda hem kolay hem pratik olarak dikkat edeceğimiz bazı sağlık uygulamaları ve beslenmemiz  bizler için çok önemli  olacağı kanaatindeyim. İşte bunlardan bazıları şunlardır.

Acıkmadan yememeli, sofradan doymadan kalkmalı. Sabah kahvaltısı iyi, öğle yemeği hafif, akşam yemeği  ise daha hafif olmalı.

Kepekli ekmeği tercih etmeli, yeteri kadar su içilmeye gayret edilmelidir. Her gün yoğurt ve biraz bal yemeli, fazla tuz ve şekerden uzak durulmalı. Az et yemeli. Çok soğuk ve çok sıcak şeyleri  yememeli. Sıcak yemekler için toprak ve cam kap kullanılmalı. İmkan olduğunda toprağa çıplak ayakla basmalı. Denizin kumsalın nasıl bir nimet olduğu görülüyor. Sabahları yarım saat kadar tempolu yürümeli.Akşamları da yürümek iyi olabilir.

Her gün öğle vakti kaylüle yapmalı. Yani en az yarım saat uyumalı.

Her sebze ve meyveyi mevsiminde yemeli. Mevsim dışında  onlardan uzak durmalı. Kışın daha çok narenciyeleri tercih etmeli. Günümüzde mevsimler şaşırdığı gibi her mevsimde bilhassa kışın pazarlarda hormonlu ilaçlı görünüşü güzel ama hiçbir tadı ve beslenme değeri olmayan meyve ve sebzelerden  uzak durulmalı. Nane, kekik, keten tohumu, çörek otu, zencefil, zerdeçal, yeşil çay, ıhlamur gibi bitkileri evden eksik etmemeli.

Her gün bir elma ve havuç yemeli. Sağlık için en faydalı üç meyve, elma, üzüm ve şeftalidir. Özellikle günde yenecek bir  elma kalp salığı için çok faydalıdır.

Zihinsel çalışma yapanlar kuru üzüm, ceviz, fındık ve kuru incir türü şeyler tercih etmelidir.

Yağlardan sıvı yağlar tercih etmeli bilhassa zeytin yağını tüketilmesi  daha uygundur. Katı yağlardan ve margarinlerden uzak durulmalı. Hakiki tere yağının tüketilmesinde bir sakınca bulunma-maktadır.

Her sabah kalkınca 20 dakika derin nefes alıp bir süre tuttuktan sonra vermeli  ciğerlerimizi temiz havayla doldurmalıyız.

Sakin olunmalı, hayata olumlu yanından bakmalı, ani sevinç ve bilhassa üzüntülerden uzak durmalı, başta kendimiz olmak üzere eşimiz, çoluk çocuğumuz ve etrafımızla  barışık olmalıyız.

Karı koca kavga etmemeli, birbirini üzmemeli. Üzülünce sinirler bozulur, stres basar, günümüz de yaşadığımız bir çok hastalıklarla baş başa kalırız. Ondan sonra da hastane ve doktor koşturur dururuz. Herkese sağlık ve esenlik dileklerimle.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek