...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1764 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Peygamberimiz ve vefa Toplumu

14 Kasım 2021 - 66 kez okunmuş
Ana Sayfa » Türkiye»Peygamberimiz ve vefa Toplumu
Peygamberimiz ve vefa Toplumu

Bu yıl Mevlid-Nebi haftasında işlenen konu vefa toplumu.

Peygamberimizin önderliğinde yeniden hatırlanacak unutulmaya yüz tutan vefa konusu. Bu yıl Mevlid-i Nebi haftasının açılışı Büyük Çamlıca Camiinde yapıldı. Asri saadetten bugüne, hakkın, adaletin, merhametin hayata hakim olması için uğraşanları hürmetle selamlayan ERBAŞ’ın konuşmasından bazı başlıklar şöyle. “Biliyoruz ki insanı varlık aleminden üstün kılan tarafı, bir pahalar sistemine sahip olmasıdır. Bu kıymetlerin en kıymetlilerinden biri de vefadır. Vefa her şeyden evvel büyük Allah’a gönülden bağlılık, sadakat ve itaattir. İman ve hoş ahlakla bütünleşen bir haslettir vefa. Vefa, imanın bir gereği olarak istikamet üzere olmaktır. Vefa, her hak sahibine hakkını vermektir. Şükrederek, nimetin değerini bilmektir vefa. İnsanın Rabb’ine, kalbine ailesine, etrafına, bedellerine, varlık alemine karşı daima vefa borcu vardır. Vefa, toplumları bir ortada tutan en temel insani bedeldir. Vefanın olmadığı yerde inanç duygusu sarsılır, insani alakalar zedelenir, dayanışma ve yardımlaşma duygusu kaybolur, sonuçta toplumsal huzur yok olur. Kıymetlerini kaybeden insan yolunu da kaybeder, kıymetlerini kaybeden toplum ayakta duramaz. Elbette vefanın doruğu, en büyük örneği,
‘Ben hoş ahlakı tamamlamak için gönderildim’ diye buyuran ve alemlere rahmet olarak gönderilen sevgili Peygamber Efendimizdir. O veladetiyle varlığa abıhayat olmuştur. Vahyin parıltısıyla insanlığın ufkunu aydınlatmıştır. Çorak toprakları ayak izleriyle bahtiyar kılmıştır. Kuraklaşan gönülleri ebedi bir baharla coşturmuştur. O böylesine vefa dolu bir hayatın sahibidir. Özellikle okullarımızda bu hafta vesilesiyle etkinlikler yapmayı çok önemsiyoruz.” Erbaş, Hz. Muhammed’in Allah’ın dinine gösterdiği sadakatin vefanın en büyük örneği olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Resul-i Ekrem’in, ümmetine karşı, vefasını bizlere bildiren şahsen Rabb’idir, Cenabıhak’tır. ‘Ant olsun size içinizden o denli bir peygamber gelmiştir ki sizin badireye uğramanız ona ağır gelir. Size çok düşkündür. Müminlere karşı şefkat ve merhamet doludur.’ Sevgili Peygamberimiz Allah’ın dinine gösterdiği sadakatle vefanın en büyük örneğidir. Ailesine gösterdiği bağlılıkla vefanın en hoş örneğidir. Varlığa gösterdiği şefkatle, vefanın en ulu örneğidir. ‘Yarın kıyametin kopacağını bilseniz bile bugün elinizdeki fidanı dikin’ beyanıyla etrafa karşı vefanın tepe örneğidir. ‘Akan bir ırmaktan dahi abdest alsanız suyu israf etmeyiniz’ fermanıyla nimete karşı vefanın en mükemmel örneğidir. ve O’nun ümmeti olan bizler, O’ndan bize miras kalmış olan vefa hissini tüm yeryüzüne taşımakla mükellefiz. Pahalar sisteminin altüst olduğu dünyada, insanlık için en iyi ümmet olarak çıkarıldığımız iltifatına mazhar olan Müslümanlar olarak, Peygamber Efendimizin rehberliğinde vefa toplumunu yine inşa etmekle mükellefiz.

Bugün şanlı Rab ile olan ahdi hatırlamaya, tüm insanlık ve kainatla olan vefa kontratını yenilemeye muhtaç olunduğunu aktaran Erbaş, “Diyanet İşleri Başkanlığımız tüm mensuplarıyla, hocalarımızla inanç, millet ve medeniyet kıymetlerimizi tanıtmaya ve yaşatmaya uğraş etmektedir. Bu bağlamda özellikle çocuklarımıza ve gençlerimize yönelik hizmetlerimize özel bir değer vermekteyiz. Her bir hocamız, beşere ve insanlığa hizmet seferberliğinde canla başla hizmet etmeye devam edecektir. Diyanet İşleri Başkanlığımızın her bir mensubu, bu hizmetleri evvel Rabb’i-mize, sonra da Mevlid-i Nebi Haftası’yla aziz ahlakını yine idrak ettiğimiz sevgili Peygamberimize ve aziz milletimize karşı bir vefa borcu olarak görmektedir.” diye konuştu.

Erbaş, Mevlid-i Nebi Haftası münasebetiyle Selim ÇİFTÇİ salgın önlemlerine riayet ederek, başta mescitler
ve Kur’an kursları olmak üzere pek çok yerde
programlarının devam edeceğini lisana getirerek, “Özellikle okullarımızda bu hafta vesilesiyle etkinlikler yapmayı çok önemsiyoruz. Öğretmenlerimizin rehberliğin de okullarımızda gençlerimiz, çocuklarımız, Peygamberimizi daha âlâ manaya ve anlatma noktasında büyük bir kazanım elde edeceklerdir. Hoşça ve dostça kalın.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek