...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1769 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ormanlarımız

12 Haziran 2018 - 1.650 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Ormanlarımız
Ormanlarımız

Ormanlarımız

Ormanlarımız, belli iklim kuşağının oluşturduğu çok önemli bitki örtüsüdür. Ve ayrıca da yer üstü zenginlik kaynaklarımızdan en önemlisidir. Ormanlarımız, orman bölgelerinin süsüdür. Güzelliğidir. Estetiğidir. Ormanlarımız, orman bölgelerinin süslenmiş gelinidir, kızıdır ve atletik yakışıklı bir delikanlısıdır.

Biz orman bölgelerinde yaşayan insanların, daldası, gölgesi ya da barınağıdır ormanlar. Bazılarımızı analarımız ormanda doğurmuştur. Ormandaki bitki yapraklarına ve ağaç dallarına sararak eve ulaştırmıştır.

Ormanlarımız, orman bölgesi insanlarının anasıdır, babasıdır, yuvasıdır. Büyük savaşlarda evlerimizi terk etmiş ormanlara sığınmışız. Ormanlar evimiz olmuş, barınağımız olmuş. Bizi saklamış ve korumuştur.

Orman ağaçları anamızdan doğduğumuzda kundağımız, beşiğimiz olmuş. Evimiz olmuş, ahırımız olmuş, samanlığımız olmuş. Kabımız, kaşığımız olmuş. Eleğimiz, küleğimiz, küreğimiz, yayığımız olmuştur. Evlerimizin ısınma ihtiyacını gideren sobalarımızın, ocaklarımızın odunu olmuştur.

Kitap olmuş, defter olmuş, kalem olmuş, cehaletimizi gideren en yüce bir araç olmuştur. Hülasa öldüğümüzde kabrimizin tahtaları olmuştur.

Biz orman bölgesi insanları ormana sevdalıyız. Sabah uykumuz-dan ormandan seslenen kuş sesleriyle, kurt ve çakal ulumalarıyla uyanırız. Anasının babasının vermediği sevgilimizi bileğinden kaptığımız gibi ormana kaçırırız. Ormanlar sevdalıları göz göze, dudak dudağa getiren sırrane zeminlerdir.

Biz orman bölgesi insanları, ormanla paranın yazısı turası gibiyiz. Birbirimizden ayrılma-yan, birbirimizi tamamlayan unsurlarız.

İşte bu nedenlerden dolayıdır ki; orman yangınları, toplu orman kurumaları içimizi sızlatmaktadır.

Bazen yolumuz orman içinden ya da orman kenarından geçmektedir. Kuruyan ormanları görmekteyiz. Bu kurumalara neden çare olunamadığına da orman bölgesi halkı olarak üzülmekteyiz. Mücadele imkanları yok mudur? Bundan 40 yıl evvel orman teşkilatı çare olmaya çalışmaktaydı. Şimdilerde bu çareler bitti mi? Ormanlardaki kuruma bölgelerinde önlem bağlamın da hiçbir çalışma görülmemektedir.”Orman devletindir.” diyerek her türlü tasarrufu yapanlar, kurumalara karşı önlemleri neden alamamaktadırlar? Her şey biter de, çareler bitmez. Orman bölgesi halkı olarak bu kurumalara çare bekliyoruz.

Orman bölgesi halkı olarak kurmadan mütevellit kellenmiş ormanları istemiyoruz. Çünkü kellenmiş ormanlara alışkın değiliz. Biz yemyeşil gür ormanlar istiyoruz.

insanların hastasına, hayvanların hastasına çare var da bitkinin hastasına neden çare yok?

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek