...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1764 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Artvin’de

10 Ekim 2016 - 1.591 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Artvin’de
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Artvin’de

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Artvin’de

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu 45 milyon liraya mal ola Çoruh Parkı’nda içinde bulunduğu 22 tesisin toplu açılış töreni için geldiği Artvin’de bir dizi ziyaretlerde bulundu.

Bakan Eroğlu bu kapsamda ilk olarak Artvin Valiliği’nde temaslarda bulundu. Artvin Valisi Ömer Doğay’ı makamında ziyaret eden Bakan Eroğlu daha sonra Artvin Valiliği toplantı salonunda basın açıklaması yaptı.

Toplantıya Vali Ömer Doğanay, AK Parti Artvin Milletvekili İsrafil Kışla, Belediye Başkanı Mehmet Kocatepe, DSİ Bölge Müdürü Dinçer Aydoğan, Artvin Orman Bölge Müdürü Selim Gurbet oğlu ve bazı kurum müdürleri katıldı.

Eroğlu, Artvin Valiliği Toplantı Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında, bakanlığın ilgili genel müdürlükleri tarafından gerçekleştirilecek yatırımlar sayesinde Artvin’in dünya tabiat turizmine açılacağını belirtti.

Artvin’de 22 tesisin temel atma törenine katılacağını anlatan Bakan Eroğlu, 244 milyon liralık yatırımın Artvin’e bir seferde yapılan en büyük yatırımı yaptıklarını belirten Bakan Eroğlu unları söyledi.

“Yusufeli İlçesi Yeniden Yerleşim Yeri Altyapı Çalışmaları” adlı proje de temeli atılacak tesisler arasında yer alıyor. Yusufeli bizim için önemli. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bizzat projelere bakıyor, kontrol ediyor. Mimarisine bakıyor, ‘yöresel mimariye uygun olsun.’ diyor. Bize, ‘parada sakınmayacaksınız, oraya Türkiye’nin en muhteşem ilçesini kuracaksınız talimatını verdi.

Daha geniş arazi kazanmak için baraj yaptık. Oraya bir liman yapıyoruz. Arka planda muazzam mesirelik bir alan oluşuyor. İnşallah deniz manzaralı yani Yusufeli Barajı manzaralı güzel muhteşem konutlar, iş merkezi ve bütün kamu kurumlarının binalarını dört dörtlük yapıyoruz. Altyapı çalışmaları büyük ölçüde bitti. Orada güzel, Cumhurbaşkanımızın da kabul ettiği ve oradaki vatandaşlarımızın da kabul ettiği bir yerleşim yeri yapmak üzere gayret ediyoruz” .

Temeli atılacak ve açılışı yapılacak tesislere ilişkin bilgilerde veren bakan Eroğlu konuşmasında  Çoruh Parkı’nın alt yapısı için 25 milyon lira, üst yapısı için ise 20 milyon lira harcandığını ve Çoruh Parkı’nın Artvin’in en güzel mesire alanı olacağını vurguladı.

Eroğlu; “Biz her türlü dere ıslahını yapıyoruz, parasını da ayırıyoruz. Ancak yukarı havza dediğimiz heyelan, çığın genelde sahibi yok. Bakanlar Kurulu’nda görüştük, AFAD’dan sorumlu Başbakan Yardımcımız Veysi Bey ile de görüşmemizde, bunun koordinasyonunu bizim yapmamız uygun denildi. Dolayısıyla biz sadece dere ıslahı değil, üst havzada yapılacak çalışmaların, heyelanların önlenmesi, çığa karşı birtakım tedbirler alınması konusunda da büyük bir çalışma yapalım dedik. Bütün bakanlıkları ilgilendiriyor tabi Orman ve Su İşleri Bakanlığını özellikle DSİ, orman açısından ilgilendiriyor. Yukarı havzada yapılacak birtakım tensip bendleri geciktirme sistemleri, teraslama, ağaçların köprülerin altını tıkamaması açısından birtakım tedbirleri, erozyon kontrol çalışmalarını orman yapacak. Dere ıslahı tensip bentlerini özellikle DSİ ama diğer kurumların da vazifeleri var. Bunların hepsini koordine edeceğiz. Bu maksatla bir ekip bugün Hopa’dan başlayarak, taşkın olan yerlerde inceleme yapmak üzere geldi” diye konuştu.

 

Bakan Eroğlu Konuşmasında Artvin’e 27 Müjde Daha Verdi

Bakan Eroğlu, Artvin’e bir önceki ziyareti sırasında 555 milyon liralık 19 müjde verdiğini ve bunların bir kısmının gerçekleştirildiğini anımsatarak, “Şimdi ise 27 müjde ile geldik, 268 milyon lira. Şu ana kadar 823 milyon lira hatta buna bazı ilaveler oldu yaklaşık 1 milyar liraya yakın 46 müjde vermişiz. DSİ burada büyük çalışmalar yapıyor. 16 DSİ, 8 Orman Genel Müdürlüğünün, 2 Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün, 1 de Meteoroloji Genel Müdürlüğü olmak üzere 27 müjde daha getirdik.

Artvin isale hattını da yapacağız. 33 kilometre Hatila Deresi’nden alıyoruz menba suyunu, 2050 yılına kadar yaklaşık olarak 53 bin kişinin su ihtiyacını buradan karşılaşacağız. Artvinli menba suyu kalitesinde su içecek hatta belki Sayın Başkanım kızarsa şişeleme tesisi yapar, menba suyu diye bir fabrika kurup satabilir yani öyle kaliteli bir şey.

Görev alanımızda olmamasına rağmen ileri bir evsel biyolojik arıtma tesisi de yapacağız. İhalesine kasım ayında çıkacağız.  AK Parti hükümeti Artvin’e çok büyük yatırımlar yapıyor.

Artvin’in geçmişte gitmek gelmek mümkün olmayan kıyıda köşede kalmış bir ildi. Hatta o zamanlar gelirken yoldan kaya düşerdi önümüze inerdik kayaları 4, 5 arkadaşla bir kenara taşır öyle geçerdik. Dağları deldik, yollar yaptık. Dünyada iken cenneti tahayyül etmek isteyenler Artvin’e gelsin” sloganı ile çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Çalışmalarla ilgili dokümanları ilgililere teslim edeceğiz” diye konuştu.

Artvin-Rize arasına bir havaalanı inşa edilmesi konusunun gündemde olduğunu anımsatan Eroğlu, “Yüksek Planlama Kurulu üyesiyim. Dün besmeleyle bu havaalanının imzasını attık, şimdi sıra Başbakanımızda. Hayırlı olsun Artvin’e artık gelmek çok kolay olacak.” diye konuştu.

 

Bakan Eroğlu’dan Bir Gazetecinin Sorusu Üzerine Cerattepe Açıklaması

Eroğlu, bir gazetecinin “Madencilik yapılması için ruhsat verilmesi durumunda Artvin’de orman kalmaz. Madencilik için ruhsat konusunda neler söylemek istersiniz?” sorusu üzerine şu görüşlerini aktardı:

Eroğlu “Türkiye’de toplam madene verdiğimiz izinler orman alanının binde 2’si. Ben şahsen vahşi madenciliğe karşıyım ama planlı, gerçekten çevre ile uyumlu madenciliğe evet diyorum.

Bir madenle alakalı zaten mahkeme kararını bekliyoruz. İkincisi biz madene ruhsat verirken, Artvin gönüllüsü olarak ben de orada açık işletmeye müsaade etmedik, işletmeye de müsaade etmedik. Yollar tahrip olmasın diye teleferikle taşınması hususunda bir izin ancak verdik. Yol dahi yaptırmadık, dolayısıyla tünelle madeni alacak başka bir yerde işleyecek. Burada madene verilen izinler orman tahrip edecek bir şey değil. Türkiye’de toplam madene verdiğimiz izinler orman alanının binde 2’si. Ben şahsen vahşi madenciliğe karşıyım ama planlı, gerçekten çevre ile uyumlu madenciliğe evet diyorum. Neden? Bunları biz çıkarmazsak yurt dışından alıyoruz. Altın, bakır… Yılda bakıra verdiğimiz paranın hammadde olarak haddi hesabı yok. Yılda herhalde hatırladığım kadarıyla 4 milyar dolar ithalat yapıyoruz. Halbuki Almanya’da şehrin göbeğinde açıyor hiç birşey olmuyor. Bu madenleri almamız gerekiyor ülkemizin menfaati için. Bunu kim istemiyor? Yapılan tespitlere göre, Almanya dünyada en çok altın çıkaran ülke fakat Almanya’da bazı vakıflar vasıtasıyla Türkiye’de sadece burası için demiyorum mesela Bergama’da oldu bir baktık kıyamet kopuyor. Adam dünyanın en ileri teknolojisini kullanıyor yine itiraz ediyor. Bunun arka planında başka ülkelerin engelleme gayretleri olduğu anlaşıldı. Burada şunu tespit edelim. Diyelim ki hiçbir şey olmasın, binde 2 gibi alanı dahi vermeyelim diyebilirsiniz bu Türkiye’nin vereceği bir karardır ama neticede bizde gelişmek durumundayız bakıra, altına, nikele ihtiyacımız var. Boru dışarıdan alıyorduk, baktık dünyanın en zengin bor yatakları Türkiye’de bunu asırlardır çıkartmamışlar, engellemişler. Dolayısıyla bunu özellikle vurgulamak istiyorum” dedi.

 

Bakan Eroğlu Kadastro çalışmalarında bazı sıkıntılar ortaya çıktığı yönünde ki bir soruya da verdiği cevapta şunları söyledi:

“Biz kadastroda vatandaşımızla uyum içinde çalışıyoruz. Bir sorun varsa itiraz ediyorlar. Bırak ormanda vatandaşın mülkünü almak, biz devletin ormanı olan yerde badem, kestane dikerek vatandaşa teslim ediyoruz. Biz o anlayışı terk ettik, her şey millet için. İnsan kalkınmadıktan sonra ne kıymeti var. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın. Eğer bir hata varsa onu düzeltmek bizim boynumuzun borcudur çünkü biz vatandaşın mağdur olmasını kabul edemeyiz. Varsa getirsin biz bakalım, hatta eskiden tapusu olan varsa getirsin biz orayı ekelim dikelim 49 yıllığına kendisine teslim edelim, bütün masraflar bizden.”

 

Bakan Eroğlu ve beraberinde ki heyet Artvin Valiliğinde ki bu basın açıklamasından son Artvin Belediye Bakanlığına geçerek burada Artvin Belediyesinin yaptığı çalışmalar hakkında Başkan Kocatepe’den bilgi aldı.

 

Artvin Belediye Başkanlığı makamında gerçekleşen ziyarette Başkan Kocatepe, başta Orman ve Su İşleri Bakanlığı destekleriyle Artvin’de hayata geçirilen Çoruh Park, Hatila İçme Suyu Projesi gibi birçok proje konusunda Bakan Veysel Eroğlu’na sunum yaparak bugüne kadar vermiş oldukları desteklerden ötürü teşekkürlerini sundu.

 

Başkan Kocatepe yaptığı konuşmada, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Artvin’e en çok yatırım yapan bakanlık olduğunu belirtti. Kocatepe Artvin Belediyesi’nin bundan sonra ki projeleri içinde Bakan Eroğlu’dan destek isterken Eroğlu’da bundan sonrada bugüne kadar olduğu gibi mevzuatların izin verdiği ölçüde desteklerinin devam edeceğini söyledi.

Ziyaretin  sonunda Başkan Kocatepe Bakan Eroğlu’na hediye takdim etti.

 

Bakan Eroğlu son olarak AK Parti İl Teşkilatını ziyaret etti. Eroğlu burada bir süre partililerle sohbet etme imkanı buldu.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

TemaFabrika
Teknik Destek