...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Orman Köylüsü Ballandırıldı

14 Haziran 2016 - 1.136 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Orman Köylüsü Ballandırıldı
Orman Köylüsü Ballandırıldı

Orman Köylüsü Ballandırıldı

Çoruh Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi kapsamında Orköy Şubesi 2016 yılı Arıcılık Projelerinin İkinci ayağını da tamamlandı.

Çoruh Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi Gelir Getirici Faaliyetler kapsamında, 2016 yılında verilecek kredilerin ikinci ayağı, Yusufeli ve Şavşat ilçeleri orman köylerinde yaşayan toplam 137 aileye bin 740 adet Arılı Kovan, bin adet Arı Ailesi ve 87 adet Yaban Hayvanı Zararlarının Azaltılması için Elektroşoklu Çit Sistemi verildi.

Edinilen bilgilere göre, Projenin birinci ve ikinci ayağıyla 2016 yılında Çoruh Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi Gelir Getirici Faaliyetler kapsamında Artvin İlinin 3 İlçesinde toplam 30 köye, 197 Orman Köylüsüne, 1740 Adet Arılı Kovan, 1000 adet Arı Ailesi, 1200 adet Arı Kovanı ile 147 adet yaban hayvanı zararlılarının azaltılması için Elektroşoklu Çit Sistemi dağıtılarak bu köylerimize 2016 yılı için tamamı hibe olmak üzere 2.795.722.62 TL. Fenni Arıcılık uygulama desteği verildiği öğrenildi.

Yaban Hayvanı Zararlarının Azaltılması için Elektroşoklu Çit Sistemi Yusufeli Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Akıllı, Toprak Muhafaza ve Havza ıslahı Daire Başkanı Bilal Güneş, Orköy Daire Başkanı Ahmet Başkan, JIKA Türkiye Ofis Şefi Mayumi Endoh, Orman Bölge Müdürü Selim Gurbetoğlu, İl UB. Koordinatürü Orman Bölge Müdür Yardımcısı Muammer Tizi, Kalkınma Bakanlığı uzmanı Pınar Topçu, Orköy Şube Müdürü Sibel Gürsoy, Orköy faaliyetleri Koordinatörü Aın Al, Arıcılar Birliği Başkanı Necmi Yazıcı, Şube Müdürleri, İşletme Müdürleri, Basın Mensupları, hak sahipleri vatandaşların katılımlarıyla 3 Haziran 2016 tarihinde Yusufeli ilçesinde yapılan tören ile hak sahiplerine verildi.

Programda konuşma yapan Orman Bölge Müdürü Selim Gurbetoğlu; “Orman Köylüleri bizim olmazsa olmazımızdır. Fedakâr, cefakâr, alın teri ile ekmeğini kazanan insanlarla beraber ormanı işletir ve beraberce koruruz. Orman Teşkilatı olarak zor şartlarda yaşamayı seçmiş bu insanların mutlu olması ve yerinde kalkındırılması için, Orman Ve Su İşleri Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü ve Orman Bölge Müdürlüğü gayretle, samimiyetle çalışarak, merkezi yaşamdan uzak, orman köylerinde yaşayan insanı mutlu etmek ve yaşam standartlarını yükseltmek için, projeler üretmektedir. Ortaya konulan projelerde bir taraftan erozyon kontrol çalışmaları ile yaşam alanları rehabilite edilirken, sosyal nitelikli desteklerle yaşam mekânları rehabilite edilmekte ve en önemlisi de ekonomik nitelikli kredi ve hibelerle refah seviyelerinin yükseltilmesine katkı verilmektedir. Gelir getirici faaliyetler kapsamında Artvin ilinde 197 aile Fenni Arıcılık kapsamında desteklenmektedir. Bu projelerin tamamının hibe tutarı, 2.795.722.62 TL dir. Bu günde burada Yusufeli İlçemizde toplam 87 aileye 1740 adet arılı kovan ve 87 adet Yaban hayvanı zararının azaltılması için Elektro Şoklu Çit sistemi dağıtılacaktır. Tüm Ailelere hayırlı olmasını ve kazançlarının bol olmasını diliyor, sağlık sıhhat ve afiyetler dileyerek saygılarımı arz ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Toprak Muhafaza Havza Islahı Dairesi Başkanı Bilal Güneş, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu ve Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez’in selamlarını ileterek “ Çoruh havzası Ülkemizde erozyona maruz kalan önemli havzalardan biridir. Havzanın kırsal kesimde yaşayanlar ülkemiz ortalamasına göre düşük gelir seviyesine sahip kişilerdir. Bu Projenin bu havzada gerçekleştirilmesin isabetli bir karar olduğu görülmektedir” diyerek projenin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Ardından ORKÖY Daire Başkanı Ahmet Başkan; “ORKÖY Daire Başkanlığı olarak milli gelirden en düşük payı alan Orman Köylümüzü gelir getirici faaliyetlerle, sosyal maksatlı kredilerle destekleyerek onların ormanlara olan olumsuz baskısını minimize etmeyi birlikte ormanları yönetmeyi amaçlıyor ve hedefliyoruz. Orman köylüsü orman ekosisteminin en önemli ve ayrılmaz bir parçasıdır. Bu Projeler JIKA destekli, burada JIKA’nı temsilcileri var onlara da, buradan sizler adına teşekkür ediyorum” diyerek bu projenin herkese hayırlı olmasını diledi.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek