...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1653 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Onbeşlilerden, Onbeşli Dedelerinin Mezarına Anlamlı Ziyaret

26 Mayıs 2017 - 835 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Onbeşlilerden, Onbeşli Dedelerinin Mezarına Anlamlı Ziyaret
Onbeşlilerden, Onbeşli Dedelerinin Mezarına Anlamlı Ziyaret

Onbeşlilerden, Onbeşli Dedelerinin Mezarına Anlamlı Ziyaret

Şavşatlı Onbeşli Torunlar Çanakkale’de ki Onbeşli Şehit Dedelerinin Mezar Ve Anıtlarını Ziyaret Ederek Dua Etti

Şavşat ilçe Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından organize edilen tarihi ve kültür gezisi sona erdi.

Ellerine kınalar yakılarak cepheye giden ve “Hey Onbeşli Onbeşli ” türküsü ile dillere değil dünyaya tarih yazan ve üzerinde yaşadığımız bu toprakları bize vatan yapan dedelerinin mezar ve anıtlarına Şavşatlı 15’li liselilerden oluşan öğrenci gurubu gezi ve ziyaretlerini tamlayarak Şavşat’a döndü

16 Mayıs Salı günü Şavşat’tan başlayarak Ankara, İstanbul, Çanakkale ve Bursa illerini kapsayan ve bu yerlerdeki tarihi, kültürel ve turistik yerleri gezip görmeyi hedefleyen, İlçemiz Ortaöğretim (lise) 11. Sınıflara yönelik toplam 50 öğrenci ve 4 öğretmenin iştirak ettiği tarih ve kültür gezisi 23 Mayıs Çarşamba günü gezi ekibinin ilçeye dönmesi ile tamamlandı.

Oldukça anlamlı bu gezide Çanakkale’de ki şehitlik gezisinden oldukça etkilendiler. Özellikle 102 yıl önce 15 yaşında ellerine kınalar yakılara cepheye gönderilen ana kuzularının anıtları önün de duygulu anlar yaşayan öğrenciler; “İşte bizler bugün bu topraklarda özgürce huzur ve güven içerisinde geziyorsak bu toprakları bize vatan yapan kişilerin o dönemde bizim yaşlarımızda bu insanların olması bizleri çok etkiledi. Adeta sözün bittiği yer. Bu topraklar altında yatan bu şehitlerimiz için acaba bizler ne yapabiliriz ki. O şehitlerimizin bize vatan olarak bıraktığı bu topraklar de nereye ayak bastığımızı bilmemiz lazım” dediler.

Öğrenciler için oldukça anlamlı olan bu gezinin planlayıcısı olan İlçe Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri öğrencilerin kazasız belasız geriye döndükleri için memnuniyetini dile getirdiler.

Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı konuyla ilgili olarak “Temennimiz çocuklarımızın oralarda bu memleketin, bu vatanın nasıl kurtarıldığını, hangi meşakkatlerden geçirildiğini gözleri ile görmeleri,  o duyguyu birebir orada yaşayarak geri dönmeleriydi. 102 yıl önce vatanı savunmak için Çanakkale’ye giden 15 yaşındaki vatan evlatlarını hatırlatmak. Evlatlarımızın tarihimizin en önemli sayfası olan Çanakkale Savaşı’nı anlamasını istedik. Çanakkale ruhunu geleceğimiz olan gençlere aktarmayı, bize o destanı yaşatanlara karşı görev sayıyoruz ve toplumsal sorumluluk olarak bu görevi üstlendik.” ifadelerini kullandı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Evran da; “Öğrencilerimiz, vatanımızın bir karış toprağı için canını veren kahraman Türk askerimizin vermiş olduğu mücadelenin en iyi anlatıldığı, destanlar yazılan Çanakkale’yi gördüler. Hepsinin gözleri pırıl pırıl, heyecan dolu geriye döndüler. Türk tarihinde önemli bir yeri olan Çanakkale’nin gençlerimiz tarafın-dan yerinde görülmesi, öğrenilmesi ve gelecek kuşaklara aktarılmasını önemsiyoruz. Bu gezide bizlere öncülük eden İlçe Kaymakamımız Sayın Mesut Gazi Ambarcı’ ya, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz öğretmen ve çalışanlarına, gezide kafile sorumlu öğretmenimiz  Bayram Karakus’a ve sorumlu öğretmenlerimiz Mücahit Ömer Kara, Fatma Ağaç ve Nimet Sarı, gezi süresince gerek konaklama  ve gerekse diğer ihtiyaçlarda her türlü desteği esirgemeyen Ankara Keçiören Belediyesi Sosyal İşler Müdürü Sayın Hakan Mehmet Ercan’a, İstanbul Beykoz Boğaz-içi Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Sayın Osman Alkan’a, Bursa Şavşatlılar Derneği Başkanı Sayın Murat Aydın ‘a, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Sayın Metin Levent’ e, sivil toplum kuruluşları, gerçek ve tüzel kişi ve kurumlara, tur firması adına Hopa ‘da Seyahat İşletmeciliği yapan Sayın Barış Vayiç’e ve firma yetkililerine öğrencilerimiz, velilerimiz, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Şavşat Halkı adına içtenlikle teşekkür ediyorum” dedi.

Gezide kafile başkanı Bayram Karakuş’da “Gezi oldukça anlamlı bazen çok neşeli, bazen de duygulu geçti. Öğrencilerimize gezi süresince gezdikleri yerleri not ederek, arkadaşlarına ve çevresindekilere aktarmasını istedik. Geçmişte kendi yaşıtlarının neler başardığını gösterdik. Çanakkale’nin nasıl geçilmez olduğunu ve geçilseydi neler olabileceğini anlattık. Modern silahlarla donatılmış bir ordunun karşısında, günde bir kez buğday çorbası ya da üzüm hoşafı içerek aç bilaç, ateş almaz tüfeklerle, patlamaz toplarla, yalın ayakla kazanılmış bir zaferin yaşandığı yeri yerinde gösterdik. Çanakkale gezisinde öğrenciler, savaşın yaşandığı tüm toprakları rehberler eşliğinde gezdi. Aralarında Eceabat, Kilitbahir, Alçıtepe, Morto Koyu ile Çanakkale Şehitler Abidesi’nin de olduğu yerlerin görüldüğü gezide, Arıburnu, Conkbayırı ve Anafartalar muharebeleriyle ilgili bilgiler verilecek. Muharebe alanları, tabyalar ve siperleri gören öğrencilere, savaşa dair detaylar anlatıldı. Bunun yanında diğer il ve ilçelere de tarihi ve kültürel geziler yaptık. Bizlere bu desteği veren Kaymakamımıza, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze, öğrenci velilerimize ve bizlere destek olan herkese geziye katılan öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum.” Dedi.

Bu haberi değerlendirin
[ Oylayan kişi sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek