...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1754 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ölümünün 77. Yılında Atayı Anarken

21 Mayıs 2016 - 599 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Ölümünün 77. Yılında Atayı Anarken
Ölümünün 77. Yılında Atayı Anarken

 

Ölümünün 77. Yılında Atayı Anarken

Ata dediğimiz, ölüm döşeğinde olup, ha öldü, ha öleceği bilinen ve bir ulusu yüksek dehası ile yeniden canlandıran, dirilten ve yeni bir ulus, sapa sağlam bir ulus yaratan milli kahramandır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Geçmişin Osmanlı İmparatorluğu’ndan yıkılmış, bitirilmiş, tüketilmiş bir enkaz devir alan ve bu enkazı da emperyalist ülkelerden silah zoru ile alan Türk milli kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk her şeye yeni baştan başlamıştı.

Milli, düzenli, donatımlı, eğitimli bir ordusu yoktu. Yeniden milli bir meclis, milli bir ordu oluşturmuştu. Bu milli mecliste, bu milli ordu ile yeniden milli mücadelesine başlamıştı.

Yeniden milli bir meclis kurmak yeniden milli bir ordu kurmak kolay işler değildi. Tecrübeli, deneyimli, eğitimli insan gerekiyordu. Ordu teçhiz edilmeden, eğitilip öğretilmeden savaşamazdı. Para nereden bulunduysa bulundu. Milli bir ordu kuruldu. Ve donatıldı. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi de kuruldu. Büyük Millet Meclisi hükümeti de oluşturuldu. Artık Mustafa Kemal Paşa gibi çok yüksek dehanın bünyesinde yeniden can bulmuş, gerçek bir millet vardı. Bu millet ve bu milletin ordusu başka vatanları işgal etmek için değil, kendi vatanını kurtaracaktı. Bunun savaşını verecekti. İşte bu savaş Türk İstiklal savaşıydı. Bu savaşta inanarak savaştık; iman ederek savaştık. Yediden yetmişe erkeğimizle, kadınımızla, yaşlımızla, çocuğumuzla aslanlar gibi savaştık. Yorulmadan, yılmadan, geceli-gündüzlü savaştık.

İnönü’de, Sakarya’da, Dumlupınar’da Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nde savaşarak Anadolu’nun bağrında emperyalist sürülere gerekli olan kahramanlık dersi verdik. Kahramanlık destanını yazdık. “Ya İstiklal Ya Ölüm!” parolamızı gerçekleştirdik. Onları hezimete uğrattık. Geldiklerine bin pişman ederek yurdumuzu kurtardık. Bu kurtuluşun milli kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tü.

Bu güzel vatanımızın kurtarılışını kin anlatıyor olursa olsun okulda öğretmen, camide imam, meydanda hatip anlatıyor da Atatürk’ten bahsetmiyorsa verilen bilgi yanlıştır, eksiktir. Ve de maksatlıdır.

Çanakkale Savaşı yine Türk Kahramanlık mucizesidir. Bu savaşın milli kahramanı da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bu savaşı da her kim anlatıyor da Atatürk’ten bahsetmiyorsa verilen bilgi eksiktir. Ya da maksatlıdır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin nasıl kurulduğu anlatılıyor da Mustafa Kemal Atatürk’ten söz etmiyorsa verilen bilgi eksiktir, yanlıştır. Ya da maksatlıdır.

Türk devrimleri okullarda, camilerde ya da bir meydanda anlatılıyor da Mustafa Kemal Atatürk’ten söz edilmiyorsa verilen bilgiler eksiktir. Ya da maksatlıdır.

Bugün ki Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin dünü-bugünü anlatılıyor da Mustafa Kemal Atatürk’ten söz edilmiyorsa verilen bilgiler yanlıştır, eksiktir ya da maksatlıdır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşundan zamanımıza kadar kurulmuş hükümetlerin her hangi biri Mustafa Kemal Atatürk’ün bu vatana, bu millete hizmetlerini görmemezlikten geliyorsa ya da hiçbir şey yapamadı diyorsa işte bu da en büyük nankörlüktür.

Mustafa Kemal Atatürk dönemi yok olmuş bir ülkenin ve o ülkenin susturulmuş, pasifize edilmiş insanlarının yeniden dirilişi, yeniden can bulduğu bir dönemdir. Yeniden canlanan bu millet, bu yüce millet, açılan okullarla yeniden cehaleti gidermiştir. Tarım ve hayvancılığa önem verilmişti. Yurdun elverişli yerlerinde şeker fabrikaları, bez-kumaş fabrikaları, demir-çelik fabrikaları ve işletilen bakır, demir ve kömür ocakları yurtta zamanın koşullarına göre hızlı bir kalkınma başlamıştı. Ülke doğudan-batıya, güneyden-kuzeye demir yolu ağı ile bölgeler ve iller birbirine bağlanıyordu. Köy enstitüleri mucizesi ile çok kısa zamanda eğitim-öğretim çıkmazı da çözülmüştü.

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” parolası ile yurtta barış, komşu ülkeler arasında da barış sağlamıştı. Ülke her yanı ile her yönü ile yeniden canlanmıştı. Hızlı bir gelişme başlamıştı. Kalkınmaya ve ilerleyişe yönelik her şey milli imkanlarıydı. Her gelişme milliydi. Bunun adı da kalkınma da milli seferberlikti.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek