...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ÖLÜLER ÜZERİNDEN AYRIMCILIK

24 Kasım 2015 - 761 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»ÖLÜLER ÜZERİNDEN AYRIMCILIK
ÖLÜLER ÜZERİNDEN AYRIMCILIK

ÖLÜLER ÜZERİNDEN AYRIMCILIK

 

Daha çok İslam coğrafyasında gerçekleşen ve arada bir Avrupa ve ABD’yi de can evinden vuran  kanlı teror olaylarının birini daha yaşadık birkaç gün önce. Aynı günlerde Lübnan, Nijerya gibi ülkelerde de benzer olaylar yaşandı; ama Fransa’nın gölgesinde kaldı.

*

Paris  saldırısı, Müslüman nüfusa sahip birçok ülkede olduğu gibi bizde de azımsanmayacak bir kesim tarafından ”Oh olsun! Nasılmış? Acıttı mı?” türünden değerlendirmelere konu oldu.

*
Yunanistan’la yapılan hazırlık maçında yaşadık bunun son örneğini. Paris kurbanları için yapılan saygı duruşunu birçok kişi ıslıkla protesto etti.

*

Bu yaklaşım doğru muydu? Bu düşünceye yol açan nedenler nelerdi?

*

Ölüler üzerinden yürek soğutmak, bazıları  için ruhsal açıdan  rahatlatıcı olsa da sağlıklı bir insan davranışı olamaz. Bu bakımdan doğru olarak değerlendirilemez.

*

Konu, bu davranışın nedenlerine gelince iş daha da karışır. İlk bakışta Batı’da meydana gelen  bu katliamlara sevinenlerin   o ülkelerin geçmiş  günahları ve veballeri nedeniyle böyle davrandıkları iddia edilebilir.

*

Teror olaylarını bizzat gerçekleştirenler bu konuda  bir ölçüde  bilgi sahibi olabilirler belki. Ne var ki onları bir kahraman gibi gören halk çoğunluğunun bu ülkelerin kirli geçmişlerini bildiklerini sanmak yanılgıdır.

*

Gazete olarak bile yalnız spor gazetelerini ya da yarısı boyalı olan kağıt parçalarını okuyan halkın, dünya sömürgecilik tarihini okuyup öğrendiğini düşünecek kadar saf değilim.

*

Bu tepkili çoğunluğun olaya yaklaşımı büyük ölçüde “Uzanamadığı ciğere pis diyen kedi” mantığından daha derin değildir.

*

Avrupa’nın ABD’nin geçmişi , kirli ve kanlı mıdır? Evet. Teror üreten coğrafyaların içinde bulunduğu sefalette,karmaşada bu devletlerin  vebali var mıdır? Evet.

*

Kendi ölüleri için aşırı  ölçüde hassas olan Batılılar, Doğu’da yaşanan benzer  dramlara karşı duyarsız mıdırlar? Evet.

*

“Avrupa, ABD  budur, bu  kadar kötüdür.” diyelim de  demeden önce biraz düşünelim.

*

Batılı ülkeleri şeytan gözüyle görenlerin  o şeytanın koynunda yer almak için o kapılara  yığılmalarına ne  diyeceğiz?

*

Yıllardır Akdeniz’de Ege’de boğulan, otoyol kenarlarında mola vere vere Kapıkule sınır kapısına dayananlar, gâvurlardan mı kaçıyorlar yoksa Müslüman kardeşlerinden mi?

*

Türkiye’de sığınmacı olarak bulunan Suriyelilerin ,din kardeşleri tarafından erkekse “sigorta istemeyen ucuz iş gücü” kadınsa, hele gençse  “potansiyel yatak arkadaşı “ olarak çok sevildiklerini;

*

Bizim  sadece adımızın  Müslüman olduğunu  söylediklerini ve bizden de bir an önce kurtulmak çabası içinde olduklarını bilmiyor musunuz yoksa?

*

Siz Batılı ülkeleri insanlık, ahlak, din-iman yoksunu olarak görenler, o ülkeler sınırlarını açacak olsalar birbirinizi çiğneyerek, cesetlerinizin bile üzerine basarak oralara kaçmaz mısınız sahi?

*

Tamam, Batılılar bizi sevmiyorlar, bizim ölülerimiz için üzülmüyorlar da biz kendimizi ne kadar seviyoruz? Biz bu ülkenin ölülerini hangi ölçülere göre ayırıyor ve hangi kıstaslara göre seviyoruz?

*

Sevgi dini, merhamet dinine mensup Müslümanlarsınız güya. Ama din adına, mezhep adına, etnik  aidiyet adına  zalimce ayrımlar yapıyor,zalimce davranıyor; bu konudaki en  namlı ayrımcıları baş tacı ediyorsunuz.

*

Bu ülkede yaşayanlar olarak 13 yaşındaki çocuğun anasını yuhalayan siz;

*

Hasım olarak gördüklerinizin ölümleriyle adeta bayram eden siz, onların ölülerine dönük aşağılamalardan sadistçe haz duyan siz;

*

Kendi yurttaşlarınız, hemşerileriniz, hatta komşularınızın Ankara Gar meydanındaki parçalanmış cesetlerini ıslıklayan, yuhalayan siz;

*

Sizden olmayan kimsenin acısını acı olarak görmeyen siz;

*

Kalkıyor, Batılıların çifte standardından dert yanıyor, onlardan merhamet umuyor,  duyarlık bekliyorsunuz.

*

Kendinize bakmak, kendinizle yüzleşmek zor geliyor; onlara düşman  oluyorsunuz.

*

“Son yıllarda günde ortalama bin Müslüman katlediliyor. Bunun yüzde 90’u Müslüman tarafından, kardeşi tarafından katlediliyor. “diyen papa değil de Diyanet İşleri başkanıydı  canım kardeşlerim.

*

Sizi yönetenler, içinde yaşadığınız cehennemin gerçek sorumlularını; yani kendilerini   göremeyesiniz diye  parmaklarını Batı’ya doğru uzatıyor; sizi  onlara karşı kışkırtıyorlar?

*

Sizi  GDO’lu ürünlerle, arsenikli tavuk etleriyle, yurt dışına ihraç edilirken, aşırı ilaç ya da hastalık nedeniyle  geri gönderilen ve imha edilmesi gerekirken satışa sunulan  sebze ve meyvelerle zehirleyenler bununla yetinmiyorlar. Ruhlarınızı da öfkeyle , kinle, nefretle zehirliyorlar.

*

Biliyorlar ki bu duygularla kararmış gözler, gönüller  kör olurlar.

*

Bu sorumlular, hadlerini aşarak her teror olayından sonra canla  başla İslam’ı savunma gayretine giriyorlar.

*

İslam teror dini değildir elbet. Onun   kendini lekeleyen kirlilerin  savunmasına da  ihtiyacı yoktur.

*

Ama inkâr edilemez bir gerçek vardır. Bizimkiler dahil, birçok İslam ülkesini yönetenler, bu topraklara kin, nefret, düşmanlık tohumları ekiyorlar, sonra da kopan her fırtınanın, yiten canların ardından da timsah gözyaşları döküyorlar.

*

Türkiye’de toplumun % 8’i IŞİD’i destekliyor. %17’si görüş belirtmemiş. Belli ki onların çoğu da aynı çizgide.

*

Bu insanlar kilisede, havrada yetişmedi sanırım. Bunlar   bizim  aramızda sokakta, markette,camide normal insanlar gibi yaşıyorlar.

*

Siz  kendinizce  ölçüp tartıyor, IŞİD’e bunlar “Müslüman değildir.” diyorsunuz da onların elinde de başka bir terazi var. Onlar da size kafir diyorlar. Sizi katledenin cennete gireceğine inanıyorlar.

*

Sorun çok derinlerde. Suçlu dışarıda olduğu kadar içeride. Kusur en az başkaları kadar bizde.

*

Kendimizi kandırmayalım. Suçu başkalarına yıkarak,başkalarına parmak sallayarak  rahat uyuruz belki ;ama  bu kaostan kurtulamayız.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek