...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1779 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Öğretmenler Günü İle İlgili

24 Kasım 2015 - 983 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Öğretmenler Günü İle İlgili
Öğretmenler Günü İle İlgili

2015 yılı Öğretmenler Günü nedeniyle yılın günleri bazı kurum ve kuruluşlara o kurumu ve kurumun mensuplarını onure etmek üzere günler verilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ “Başöğretmenlik” unvanının verildiği 24 Kasım günü “Öğretmenler Günü” olarak her yılın 24 Kasın günü kutlanmaktadır. Halen görevleri başında öğretmenlerimizin ve emekli olmuş öğretmenlerimizin öğretmenler gününü canı gönülden kutluyorum. Hepsine sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum.

Öğretmenlik mesleği en özenilen mesleklerden biridir. Çünkü öğretmenin hammaddesi insandır. İnsanı eğitenlerin meslekleri en kutsal mesleklerdendir. İşte bu mesleği at başını çeken meslek öğretmenliktir. “Öğretmenlik, geniş bilgi, yüce fazilet engin feragat mesleğidir.” Diye tanımlayan en güzel ve değerli tanımlama ile öğretmenliği tanımlamıştır. Öğretmen sabırlı olacak, faziletli olacak, çok geniş bilginin sahibi olacak. Güler yüzlü, tatlı dilli olacak kendisi öğrencilerini ne kadar çok seviyorsa; öğrencileri de öğretmenlerini aynı oranda sevecektir. Artık zamanımız eğitim-öğretim sisteminde “Hoca eti bana kemiği sana” deyimi işlemez hale gelmiştir.

Öğretmenlik mesleğinde edindiğim deneyimlerimden biri de öğrenci öğretmeni sevdiği için dersine çalışıyor, korktuğu ya da sevmediği öğretmenin dersini askıya alıyor.

Öğrenci öğretmeninden daima şefkat ve merhamet bekler.  Öğretmeninden şefkat, merhamet ve güler yüz, tatlı dil bulamazsa derslerini askıya aldığı gibi okula bile gitmek istemez.

Bu bakımdan eğitim- öğretimde en başta gelen faktör öğretmendir.

Öğretmen okuduğu okulundan edindiği bilgiler ve becerilerle yetinmeyip daima daha yeni bilgi ve becerilerle doldurmaya çalışacaktır.

Şu bir kuraldır ki her işte ve her zaman çalışanlar ve bilenler kazanır. Dersine bilgi ve becerileri ile dolu girmeyen bir öğretmen dersinden eli boş çıkar.

Öğretmenlikteki hedef, öğrencilerini başarıya ulaştırmaktır. Bir takım formaliteleri yerine getirmek, gösterişten başka bir şey değildir.

Şavşat ilçemizin eğitim- öğretim yönünden Cumhuriyet sonrası 1940-1950-1960-1970’li yıllar da başarısından dolayı Türkiye genelinde adı söylenen bir ilçe olmuştur. 1980’li yıllardan sonra Şavşat okullarında eğitim-öğretim kopukluğu olmaya başlamış bir süre o eski yılların başarısını yakalayamamıştır. Bu başarısızlığa sık sık ders programlarında, ders kitaplarında ne de okul yönetmeliklerindeki değişiklikler hem öğretmenlerin ve öğrencilerin başarı ortalamalarını düşürmüştür. Ama daima çalışan kazanır dedik ya bu son 2 yıl içinde görüyoruz ki Şavşat’taki ilk ve orta dereceli okullarda eski başarıyı yakalama hamlesine başlamıştır. Çok sayıda öğrenciler bir üst okullara ya da üniversitelere gidebilmişlerdir. Şavşat okullarında görevli bütün idari kadroyu ve bu idari kadronun uhdesindeki tüm öğretmenlerimizi canı gönülden kutluyorum ve de başarılarının devamını diliyorum.

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ne diyor: “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir.” Diyor ve ekliyor: “Eğitim işlerinde behe mahal muvaffak olmak lazımdır. Bir milletin gerçek kuruluşu ancak bu suretle olur.”

Yine ne diyor: “Dünyanın her tarafında öğretmenler, insan topluluğunun en fedakar ve en muhteşem unsurlarıdır.”

Yine ekliyor ve diyor ki: “Öğretmenler, Cumhuriyetin fedakar muallim ve mürebbileri, yeni nesli sizler yetiştireceksiniz. Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır”

İşte yakın haftalar içinde seçimlerini yapıp Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderdiğimiz millekvekilleri öğretmenlerin eseri değil mi? Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar öğretmenlerin eseri değil mi? İlleri yöneten valiler, ilçeleri yöneten kaymakamlar öğretmenlerin eseri değil mi?

Değerli öğretmenler işte bunları yetiştiren sizler hepsinden de büyüksünüz.

Tekrardan öğretmenler gününüz kutlu olsun. Hepinizin gözlerinden öpüyorum.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek