...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1719 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ÖĞRETMEN SEVGİSİ

02 Aralık 2015 - 1.000 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»ÖĞRETMEN SEVGİSİ
ÖĞRETMEN SEVGİSİ

ÖĞRETMEN SEVGİSİ

1960’lı yıllardı. Zamanın Demokrat Parti iktidarına askeri darbe yapılmıştı. Darbe sonrası devleti yönetmek için tamamı yüksek rütbeli subaylardan özelliklede kurmay sınıfından Milli Birlik Komitesi Hükümeti kurulmuştu. Öğretmenliğimin 6. Yılıydı.
Milli Birlik Komitesi üyeleri komite çalışmalarını anlatmak, halkı bilgilendirmek için Türkiye’yi 15 bölgeye ayırıp her bölgeye bir komite üyesi gidecek her ilin valisi ve ilçe kaymakamlarının eşliğinde il ve ilçelerde halk toplantıları yapılmakta halk bilgilendirilmekteydi.
Bizim Artvin’e de Milli Birlik Komite üyelerinden Kurmay Albay Süphi Karaman gelmişti.
Süphi Karaman’ın babası vaktiyle Şavşat’ta memurmuş. Süphi Karaman ilkokul 1. Sınıfı, 2. Sınıfı, 3. Sınıfı Şavşat’ta okumuş ama Şavşat’tan ayrılıp gittikten sonra ilkokulu, askeri okulu, askeri liseyi, Harp okulunu, Harp Akademisini bitirmiş. Uzun yıllar Türk Ordusunun değişik kademelerinde görev yapmış. Generalliğe yükselmeye hak kazanmıştı. Ancak kadrosuzluktan general olamamış. Ünlü bir komutan olmuş. Ancak Şavşat ilkokulunda kendisini okutan öğretmenini bir türlü unutamamış.
Şavşat Hükümet Konağı önünde arabasından iner inmez öğretmenini sordu. Bu öğretmen Danyal Bey’di. Ama aradakilerden hiçbirimiz bu öğretmeni tanımıyorduk. Eski öğretmenlerden Tevfik Cengiz ve Kamben Algan öğretmenler getirtilip onlara soruldu.
Bu öğretmenin Şavşat’tan 10 yıl evvel ayrılıp Artvin’e gittiğini ve 2 yıl evvelde Artvin’de rahmetlik olduğunu söylediler. Kurmay Albay Süphi Karaman ellerini dizlerine vurdu. Ve ‘’ Eyvah’’ dedi. Ben öğretmenimi görmek için Artvin’i seçmiştim. Görmek, ellerini öpmek, ve hediyemi vermek nasip değilmiş dedi. Rahmet Şükranla öğretmeni andı.
Bir- iki kez öğretmenimi ziyaret etmek için gelmek istedim. Çok önemli askeri görevlerim bu ziyaretimi engelledi dedi.
Çocukluk günlerimdi. Yabancı yerdeydim. O öğretmenim benim babamdı, annemdi. Saçlarımı, yüzü okşaması aklımdan bir türlü silinmiyor dedi.
İşte öğrencinin dimağına yapışmış olup bir türlü silinemeyen nice böyle sevgiler vardır. İşte sevgilerdir ki ünlü Filozof Eflatun “Allah gökte yere inecek olsa meslek olarak öğretmenliği seçerdi.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek