...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Mutlu Olmak

19 Haziran 2017 - 673 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Mutlu Olmak
Mutlu Olmak

Mutlu Olmak
Hepimizin arzusu ve hayalidir mutlu olmak. Bilhassa anne ve babalar çocuklarının mutlu olmasını çok ister ve bunun için bütün güçleriyle çalışırlar. Ancak hiç kimse tam olarak mutluluğun tarifini yapamadığı gibi nasıl mutlu olunabileceğini de bilemez. Çünkü bu kişiye göre veya yerden yere değişebilir. Her insan kendi şartları içinde mutlu olabiliyor.Bu bilhassa çocuklar için daha önemlidir. Avrupa da lüks bir villada ve yüzme havuzunda eğlenen bir çocuğun mutluluk seviyesiyle Afrika da toz toprak içinde çöplerle dolu bir sokak ortasında su birikintisinde oynayan çocuğun mutluluk seviyesi aynı olabiliyor. Hatta belki o su içerisinde oynayan çocuk o yüzme havuzlu villada yaşayan çocuktan belki daha mutlu olabiliyor. Ülkemizin bir başında sıcak yaz günü klimalı odasında rahat yatağında sıkıntı içinde bir sağa bir sola dönüp uyuyamayan bir çocuktan , ülkemizin başka bir yerinde beton üzerine uzanıp evsiz barksız kalmış bir çocuk belki daha mutlu olabiliyor.
Maddi refahı tamamlanmış gelişmiş ülkelerde insanların psikolojik hastalıklara yakalanmalarının en büyük nedeni ihtiyaçlarının sıfırlanmasıdır. Bütün maddi ihtiyaçları karşılanan bir kişi maddi doyuma ulaşınca bir boşluğa düşmekte soluğu hastanelerde ve psikologlarda al-maktadırlar. Bu çocuklar içinde geçerlidir. Günümüz şartlarında yeti-şen ve her türlü ihtiyaçları anında karşılanan çocuklar hep daha fazlasını istemekte ve bu da anne ve babaların bir türlü anlam veremedikleri ve bazı zamanda karşılamakta zorluk çektikleri istekler yüzünden çocuklarda davranış bozukluklarına yol açmaktadır. İstediği bir şey karşılanmayan veya ertelenen, yokluğu, açlığı hiç yaşamamış bir çocuğun ruhunda aslında büyük bir boşluk oluşmaktadır. Aslında sıkıntılar insanın manevi hayatını düzenleyen en iyi ilaçtır. Çocukluklarında her ihtiyacı karşılanmış ve hiç sıkıntı çekmemiş çocuklar, her türlü ihtiyacı anında giderilmiş bir ortamda yetişen bir gençlik hastalıklı bir neslin habercisi olabilir. Onun için çocuklarımızın bazı sıkıntıları yaşamasına izin vermek aslında onlara yapılacak en büyük iyiliktir. Onlara her istediğinin anında yerine getirilmeyeceğinin ve bazı isteklerine hayır denilebileceğini kabul ettirmek gerekir. Hatta bazı zaman çok istediği bir şeyi almasına izin vermemek en çok arzu ettiği şeylerden mahrum bırakmak onlara iyilik etmektir.
Avrupa ve Amerika da bir çok aile maddi durumları iyi olmasına rağmen Üniversite yaşında ki çocuklarına maddi destek vermeyi kesiyor, çocuklarda hem çalışarak hem de okullarına devam edebiliyorlar. Kim olursa olsun zamanında veya çocukluğunda yokluk çekmeyen ve yokluğun ne olduğunu bilmeyen varlığın şükrünü ifa edemez. Biz zamanında çok yokluklar ve sıkıntılar çektik ama biz bulunca şükreder-dik, bulamayınca da sabretmesini bilirdik.
Hayat bir imtihansa bırakalım çocuklarımız bu imtihanda bir kısım soruları kendileri çözmeye çalışsın. Çocuklarımıza manevi açıdan güzel bir hayat yaşatmak istiyorsak onları bazı maddi imkanlardan mahrum bırakmamız gerektiğine inananlardanım. Bazen haber ve tv de izliyor ve görüyoruz , çocukluklarında her ihtiyaçları karşılanmış ve sıkıntı çekmemiş çocukların büyüdüklerinde hem kendilerine, ailelerine ve bilhassa topluma hiçbir faydaları olmadığı gibi bilakis toplum için büyük bir problem oldukları görülmektedir.
En basitinden kendi torunlarımdan örnek vermek istiyorum, evde odaları oyuncaktan geçilmiyor ama internette veya TV de gördükleri bir şeyi veya oyuncağı istemeden geri durmuyorlar, maalesef anne ve babaları da ne istiyorlarsa hemen alıyorlar.Biz ne zaman –almayın, böyle yapmayın şimdi onları böyle alıştırır her istediklerini anında alır yerine getirirseniz ileride bu çocuklara baş edemezsiniz dediğimizde onların cevabı şu oluyor-Biz zamanında çok yokluk ve sıkıntılar çektik bari çocuklarımıza bu sıkıntıları ve yoklukları çektirmeyelim diyorlar. Öyle olunca da bizim diyeceğimiz bir şey kalmıyor. Daha şimdiden görüyoruz iki- üç yaşında ki çocuklar ayak direyip inat edince anne babalarına istediklerini yaptırıyor ve istediklerini aldırıyorlar. Bunu sonu nereye varır ben şahsen pek kestiremiyorum. Ama inşallah iyi olur demekten başka elimizden bir şey gelmiyor. Sağlıklı ve esen kalın.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek