...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

MUSUL MU MASAL MI

18 Ekim 2016 - 975 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»MUSUL MU MASAL MI
MUSUL MU MASAL MI

 MUSUL MU MASAL MI

 

Yaşadığı devirde her yönden çuvallayanlar, eski defterleri karıştırırlar. Çünkü o defterlerde hem tozlarını silkeleyip avunacakları şanlı sayfalar hem de başarısızlıklarına kılıf olacak küflü bahaneler bolca bulunur.

*

Burnunun dibindeki Ege adaları ufacık Yunanistan tarafından silahlandırılırken, buralarda tatbikat yapılırken susanların, Kıbrıs’ı satmak için kapılar ardında gizli peşrev tutanların birden Lozan’a saldırmalarının nedeni budur. Bütün bunlar, içte-dışta çuvallamanın belirtileridir.

*

Son dönemde Musul fazlaca gündemde. Statüsü Lozan’dan bu yana çözülemeyen ve Türkiye’nin haklarının gaspedildiği bir yer Musul. Bu yüzden birçok siyasimizin zaman zaman iştahını kabartan bir saha.

*

Burada zengin petrol yatakları, Batılı egemenlerin petrol yatırımları ve bitmeyen hayalleri var. Bizim de tarihten ve anlaşmalardan doğan haklar gereği bu pastadan pay ummamız doğal. Önce Özal Kuveyt’in işgaliyle başlayan Körfez savaşında 1 koyup üç alma sevdasındaydı, olmadı.

*

“Çekiç güç, çekici güç, uçuşa yasak bölge” derken bölgede ABD’nin, İsrail’in ve onların taşeronu Türkiye’nin korumasında nur topu gibi  bir Kürt devleti kuruldu.

*

İşin burada durmayacağı belliydi. Bu kez Suriye’ye çomak sokmak gerekiyordu. En uygun çomak, bütçe açığını Kuveyt, Katar, Suud sermayesiyle kapatma karşılığında  züğürdün kabadayısı Türkiye idi.

*

Esat 6  milyon çoğu çulsuz, eğitimsiz muhalifinden kurtuldu bu sayede. Bizim Emevi camisinde namaz kılma sevdalıları ise terör korkusundan kendi camilerine X-RAY cihazından girmekteler şimdilerde. Dünyadan turist dileniyoruz. 3 milyonu aşkın Suriyeliye de biz bakıyoruz

*

Bölgedeki son tezgâh, Suriye’nin kuzeyinden Akdeniz’e petrol iletim hattı olarak bir KÜRT, daha doğrusu İsrail Koridoru açmak. Türkiye bunu istemezmiş gibi yapıyor; ama uygulamalara, hele Irak’ta doğurduğu sonuç ortadayken uçuşa yasak bölge talebine bakılırsa samimiyeti şüpheli.

*

Suriye içlerinde biraz da olsa ilerledik. Orada  mevziler elde ettik; ama asıl kıyamet Musul’da kopacak.

*

ABD’nin yıkım politikalarından doğan boşluk dolmalıydı. Bizzat ABD ve İsrail’in nüfus çoğunluğu ve yönetim erki Şii olan Irak’ın başına mutlaka bir bela sarması gerekirdi. Bu bela, Sünni itikada sahip IŞİD’di. Bu örgüt, şu an bölgede önemli bir güç ve en büyük gücü de elinde tuttuğu zengin Musul’dan alıyor.

*

IŞİD, bizimkilerin küskün-romantik din kardeşleriydi uzun zaman. Konsolosluğumuzu basmış, görevlileri rehin almışlardı; ama onlara konuk muamelesi yapıyor, balla kaymakla besliyorlardı. Ne var ki uluslararası sistemin baskısı, bu romantik ilişkiye su kattı.

*

Şimdi uluslararası güçler IŞİD’i bölgeden atmak niyetiyle Musul’a operasyon hazırlığındalar. Türkiye’de koalisyon güçlerinin yanında olmak istiyor; ama bizi isteyen yok.

*

Yöneticilerimiz, bir yandan Irak’ı mezhepçilikle suçluyor; ama konuya onlardan daha  yoğun biçimde mezhepçi yaklaşıyorlar. Erdoğan’ın MSB Fikri Işık’ın açıklamaları açıkça mezhep eksenli.

*

Bu operasyonda bize yer verilmeyeceği belli artık. Erdoğan’sa, hep olduğu gibi dik durma pozlarında: B ve C planlarından söz ediyor; ama öyle bir plan var mı, belirsiz.

*

Erdoğan’ın, başkanlığındaki son bakanlar kurulu toplantısında:” Ya küçüleceğiz, ya büyüyeceğiz. Ben büyümek için gerekeni yapacağım.” dediği söyleniyor.

*

Büyüme hayali güzel de biraz sıkıntılı. Türkiye Hatay’ın anavatana katılışından sonra  1974’te Kıbrıs’ta büyür gibi oldu. Ama Kıbrıs, 42 yıldır boğazımızda ham ayva gibi takılı duruyor. İktidar, Kıbrıs’ı 74 öncesi statüyle verip kurtulmak için uğraşıyor gizli gizli.

*

Kıbrıs’ı verip Musul’u mu alacağız yani? Bize bunca yıldır Kıbrıs’ı yedirmeyenler, Musul’u elleriyle ikram mı edecekler.

*

Olsun, biz alırız mı diyorsunuz. Keşke olabilse de  neyle,  alacaksınız? Soma’da İsrail dölü diye öz vatandaşınızı tekmeleseniz de karnınız İsrail tohumuyla doyuyor. Kullanacağınız tankları, kullanmaya kalkacağınız uçakları İsrail modernize etti. Onları bir tıkla istediği anda bloke eder. Daha dün İsrail’den doğal gaz almak üzere anlaşma yaptı bizimkiler.

*

Samana muhtaçsınız beyler. İnşaattan başka bir şey üretmiyorsunuz. AVM cenneti oldu Türkiye. Durmadan kredi kartı düzenlemesi yapıyorsunuz vatandaşın yediği kazığı inceltip boyunu uzatmak için.

*

Hani Patriotlar vardı, Kürecik Radar üssü kurulmuştu hatırlarsanız. Bizi koruyacaktı güya. Kilis’e atılan füzeleri Allah havada tutuyor AK masalcılara sorarsan. Bizim patriot(vatandaş)lar mevt; gavurun Patriotları maşallah sapasağlam.

*

Bu kafayla olmaz. Bela aramayın. Gece rüya görüp sabah başımıza dert sarmayın beyler. Sıvasız evlerin gariban evlatlarını, hayallerinize kurban edip, yoksulluklarını bayrakla,nutukla gizlemeye çalışmayın. Ayıptır, yazıktır, günahtır.

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek