...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1730 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Milli Bayramlarımızdan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramımız

23 Mayıs 2016 - 782 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Milli Bayramlarımızdan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramımız
Milli Bayramlarımızdan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramımız

Milli Bayramlarımızdan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramımız

10 yaşımdan beri 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını izlemekteyim. Şimdi yaşım 86 olduğuna göre 76 yıldan beri bu bayramla beraber diğer milli bayramlarımızı da aynı süreden beri yaşamakta ve izlemekteydim.

Geçmiş yüzyıllarda ve daha sonraki 19. Ve 20. Yüzyıl içerisinde Türklük dünyası çok büyük savaşların senaryosunu hem görmüş ve hem de yaşamıştır.

Yakın tarihimizdeki Balkan Savaşları, bu savaşlarla beraber kaybettiğimiz Balkan toprakları bunun arkasından gelen 1. Dünya Savaşı. Bu savaş sonucu kaybettiği Trablusgarp ve Arabistan Suriye, Irak, Mısır, Yemen, Filistin, Mekke ve Medine gibi kutsal topraklar. Bu toprakları vermemek için canı pahasına yarı aç, yarı susuz ve giyimsiz savaşarak hayatlarını kaybeden vatan evlatları.

Bu savaşların hemen arkasından yaşanan Çanakkale Savaşı ve takiben Türk Kurtuluş Savaşı ile milyonlarca vatan evladımızı istiklalimiz ve bağımsızlığımız uğruna şehit vermişiz.

Müttefiklerimizle beraber katıldığımız 1.Dünya Savaşından yenik düşmüşüz, 30 Ekim 1918’de Mondros Mütarekesini imzalayarak silah bırakıp savaştan çekilmişiz. Mondros mütarekesinin hemen arkasından Sevr Antlaşmasını imzalamışız.

Sevr Antlaşmasının maddelerini dayanak gösteren İngilizler, Fransızlar, İtalyanlar, Ermeniler ve Yunanlılar vatanımızı gözümüzün önünde parselleyip kapışmaya başlamışlar.

Mondros mütarekesi ve Sevr Anlaşmasının imzalanması ile Türk ulusunun öldüğünü ve bir daha da canlanamayacağını zanneden Emperyalistler, büyük ölçüde yanılmışlardı. Geldikleri gibi geri gitmişlerdir.

Kuvayı Milliye ayaklanmıştı. İzmir’in efeleri, Antep’in Sütçü İmamları Erzurum’un Dadaşları ve Nine Hatunları Kastamonu’nun Kara Fatmaları, Karadeniz’in Topla Osman’ları hepsi ayaklanmıştı. Tek vücut ve tek yürek olmuşlardı. Bu Kuvayı Milliye gücünü toparlayan bir lider aranıyordu. İşte bu lider 19 Mayıs 1919’da Samsun semalarından parlamıştı. Samsun semalarından parlayan bu deha liderin tek güvencesi Türk Milleti idi. Millet liderine, lider milletine güveniyordu. İşte bu güvenceden milli dayanışma ve milli şuur oluşuyordu. Bu milli şuur ve milli dayanışmayı yenmek kimsenin karı değildi.

Bu olağanüstü milli güç ve milli tesanüt 23 Nisan 1920 tarihinde Ankara’da odaklanmıştı. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi adı altında milli bir devletin temeli atılmıştı. Bu milli devletin yeniden milli bir ordusu kurulmuştu. Bu milli ordu ile İnönü’de, Dumlupınar’da, Sakarya’da, Başkomutanlık Muharebesinde düşmana kahramanlık savaşının örneği verilerek “Ordular ilk hedefimiz Akdeniz. İleri!” emri ile düşman denize dökülmüş, Lozan Antlaşması ile bugün ki milli sınırlar çizilmiş ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli atılmıştır.

76 yıl 19 Mayıs Bayramını izlediğimi ifade etmiştim. Hiçbir yılın 19 Mayıs Bayramı bu yıl ki gibi kuru bir etkinlikle kutlanmamıştı.

Kasalardan atlayan, minderlerde sportif gösteriler yapan, ateş çemberlerinden atlayan toplu gösteri hareketleri yapan öğrenciler o atlara bindiler de gittiler mi?

Trompetli, bandolu yürüyüşler, resmi geçitler gibi milli etkinlikleri elimizden alan mı oldu? Yoksa gittikçe ve yıldan yıla milli benliğimizi yitiriyor muyuz? Bu yazı benimdir. Ama ses halkımızın sesidir. Milli benliğimizi, milli his ve duygularımızı yitiriyor olduğumuzun bilincinde olalım. Büyük emanetin teslim edildiği Türk gençliğine alışkın olmadığı dar çerçeveli 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı programlarını izlemek istemiyoruz.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek