...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1780 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Milano’da “Cittaslow Şavşat” Rüzgarı

03 Mayıs 2016 - 4.447 kez okunmuş
Ana Sayfa » Foto Galeri»Milano’da “Cittaslow Şavşat” Rüzgarı
Milano’da “Cittaslow Şavşat” Rüzgarı

Milano’da “Cittaslow Şavşat” Rüzgarı

Şavşat, Milano’da Uluslararası Sempozyumda Tanıtılacak

28 Mayıs-1 Haziran 2016 tarihlerinde Milano’da gerçekleştirilecek olan ve dünyanın farklı ülkelerinden akademisyenlerin katılım sağlayacağı “International  Symposium on New Trends in Social and Liberal Sciences”da Arkeolog ve Sanat Tarihçi Yrd. Doç. Dr. Osman AYTEKİN tarafından “Sakin Şehir (Cittaslow) Şavşat: Taşınmaz Kültür Varlıklarından Örnekler” adlı bildiri ile Türkiye’nin 10. Cittaslow kenti olan Şavşat’ın kültür varlıklarından örnekler tanıtılacak.

Şavşat’ın tarihsel olarak önemli bir geçmişe sahip olduğunnu ve bu geçmişin taşınmaz kültür varlıkları ile günümüze aktarıldığını ifade eden Aytekin, başkanlığını yaptığı ekiple, bölgede 20 yılı aşkın süredir Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Yüzüncü Yıl Üniversitesi ve yerel yönetimlerin destekleri ile yüzey araştırmalarını sürdürdüğünü ve 2007 yılından bu yana da Şavşat (Satlel) Kalesi’nde arkeolojik kazı faaliyetini gerçekleştirdiğini ifade etti. Aytekin, tüm bu çalışmalarının neticesinde elde ettikleri verilerle, bölgedeki taşınmaz kültür varlıklarının özellikle Ortaçağ’dan Cumhuriyet dönemine kadar örnekler gösterdiğini ve bu örneklerin tanıtımının, bölgedeki kültür turizminin teşvik edilmesi açısından önem arz ettiğini bildirdi. Özellikle Cittaslow kenti olması ile gerek yurtiçinden gerekse de yurtdışından Şavşat’ı ziyaret etmek isteyenlerin artış gösterdiğini ve birçok doğa harikasını bünyesinde barındıran Şavşat’ın bilinirliğini artırmak amacıyla herkesin üzerine düşeni yapması gerektiğini söyledi. Bu doğrultuda Aytekin, 2015 yılında Cittaslow belgesinin de alındığı Milano’da düzenlenen uluslararası sempozyumda, birçok ülkeden akademisyenlerin ve katılımcıların olacağı bir ortamda, Şavşat’ın ve kültür varlıklarının tanıtımı amacıyla bir bildiri sunacağını ifade ederek, Şavşat açısından önemli bir tanıtım faaliyeti olacağını düşündüğünü beyan etti.

Bildiri içeriğinde; Şavşat’ın taşınmaz kültür varlıklarından Cevizli (Tbeti) Manastır Kilisesi, Söğütlü (Satlel) Kilisesi, Tamara Odaları / Dağ Manastırı, Suatılan Şelalesi, Cevizli Köyü Camii, Çayağzı Köyü Camii, Kocabey Köyü Camii, Savaş Köyü Camii, Veliköy Eski Camii, Köprülü Köyü / Zor Mustafa Bey Camii, Ciritdüzü Köyü / Atabekler Türbesi, Köprülü Köyü / Zor Mustafa Bey Türbesi, Ciritdüzü Köyü / Atabekler Mezarlığı, Pınarlı Köyü Mezar Taşları, Köprülü Köyü Mezar Taşları, Hamşioğulları Konağı, Cevizli Köyü / Züfer Temiz Evi, Küplüce Köyü Köprüsü, Meydancık / Taşköprü Köprüsü, Şavşat (Satlel) Kalesi, Eskikale Köyü Kalesi gibi örnekler bulunduğunu söyleyen Aytekin, Şavşat’ın mutlaka görülmesi gerektiğini ve herkesi bu şirin ilçeye, Şavşat’a beklediklerini ifade etti.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Mustafa Kemal Temiz
30 Mart 2018 - 23:37

Bu tarihi ve kültürel varlıklardan birinin sahibiyim restore yapılmasını istiyorum nerden nasıl başlamam gerekir destek hibe alabilirmiyiz

TemaFabrika
Teknik Destek