...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1653 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Meydancık Satave Gevrek Festivali Bütün Güzellikleri ile Tamamlandı

14 Ağustos 2018 - 1.182 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Meydancık Satave Gevrek Festivali Bütün Güzellikleri ile Tamamlandı
Meydancık Satave Gevrek Festivali Bütün Güzellikleri ile Tamamlandı

Bu Yıl 21. Düzenlenen Meydancık Satave Gevrek Festivalinde katılımcılar 2 Gün Süre ile Sabaha Kadar Eğlendiler

 

İlçemize bağlı 1400 rakımlı Satave Yaylasında düzenlenen festivale Ak Parti Artvin Milletvekili Erkan Balta, Şavşat Kaymakamı Emre Yalçın, Şavşat Belediye Başkanı A.Sinan Öztürk, Cumhuriyet Savcısı Yavuz Cengiz, Şavşat Jandarma Bölük Komutanı Jand.Yzb. Aytunç Ünsay, Ak Parti İlçe Başkanı Eteınşah Coşkun, CHP İlçe Teşkilatı Başkanı Nihat Acar, Mey-Der Başkanı Namık Kemal Bahçeci, Birçok İş Adamı, Yöre Köy Muhtarları sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Şavşat’a bağlı Meydancık ve çevre köylerinin bir araya gelmesi ve bütün Artvin’e mal olan Satave Gevrek Festivali “Yöre kültürünün yaşatıldığı Festival” olarak bilinmektedir. Türkiye’nin farklı illerinden katılan yüzlerce kişi, yöresel sanatçılarının Türkçe ve Gürcüce seslendirdiği şarkı ve türküler eşliğinde saatlerce halaylar çekip horon oynadılar. Etkinliğe katılanların bir kısmı festival alanmda eğle-nirken bir kısmı da oımanlık alanlarda kurdukları çadırlar da mangal yaparak temiz hava ve muhteşem doğal güzel-liklerin keyfini çıkardı. Festivalde vatandaşlara, etkinliğe adımda veren, gözlü ekmek olan “gevrek” ikram edildi.
Festivalde Kaymakam Emre Yalçın kısa bir konuşma yaparak bütün katılımcılara hoş geldin diyerek iyi eğlenceler diledi. Emre Yalçın, “Festivallerin yöredeki birlik, beraberlik ve kaynaşma adma çok önemli olduğunu belirterek, “Festival vesilesiyle gurbetteki bir çok hemşerimiz ilçeye geliyor. Buradaki akrabalarıyla hasret gideriyor.” dedi.

MEY-DER Başkanı Namık Kemal Bahçeci, ise program açılışında bir konuşma yaparak örf adet ve geleneklerin yaşatılması için yöre kültürünü gelecek nesillere aktarmamız için bu festivalin çok önemli olduğunu vurgulayarak çok zor şartlar altında bu festivali gerçekleştirdiklerini ifade etti. Bahçeci; “Bu festivaller siyaset üstüdür. Burada siyaset yapılmaz. Burada dostluk kardeşlik barış sevgi vardır.”dedi. Şavşat’ın ve Meydancık yöresinin her mevsim yerli ve yabancı çok sayıda turisti ağırladığına işaret eden Başkan Bahçeci; “Yaz mevsimlerin de ilçemize gelen turist sayısı diğer aylara göre çok daha fazla oluyor. Bunda yayla festivallerimizin etkisi oldukça fazla. Bugün de burada Satave Gevrek Festivali nedeniyle yurt içi ve yurt dışından gelen yüzlerce vatandaşımızla bir aradayız.” dedi.
Oldukça zor şaıtlar altında yapılan bu festivale iş adamlarımızın daha çok destek vermesi gerektiğini vurgulayan Bahçeci; doğayı tahrip eden Maden, HES gibi projelere yöre halkının izin vermemesine dikkat çekti.

Namık Kemal Bahçeci, “Festivaller insanların kaynaşmasını sağladığı gibi özlemlerin hasretlerin giderildiği, barışın kardeşliğin, sevginin ve hoşgörünün en üst düzeyde yaşandığı bir yerdir. Bunu bildiğimiz için de üzerimizdeki sorumluluğun büyüklüğünün bilincindeyiz. Bizden beklentilerin büyük olduğunu bildiğimiz için hazırlıklarımızda bu beklentilere paralel olarak devam etmektedir. 7’den 70’e herkesi memnun edeceğimize inancımız tamdır. Ekibime ve bize çok önemli destekler veren yöre halkına çok güveniyorum. Biz bu festival hazırlığına 10-15 günde değil bir önceki yılın festivalinin bittiği gün bir sonra ki yıl yapılacak olan festival hazırlıklarımıza o zaman başlıyoruz. Festivalimize katkısı olan idarecilerimizin tamamına yöre Muhtarlarına, sanatçılarımıza ve bütün katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

Festivalde İstiklal Marşı ve saygı duruşu sonrası akordeon grubu Mehmet Yılmaz, Aytekin Yılmaz, Mursel Akdemir, H. İbrahim Demir akordeonları ile hep birlikte seslendirdikleri yöre müzikleri ile bütün katılımcılar idareciler ile birlikte halay çektiler. Daha sonra sunuculuğunu Saydam Meydan’ın yaptığı ve iki gün süre ile devam eden etkinlikte; Türkü Kız Solmaz Akgül, Bülent Düzcan, Zafer Tekgümüş, Saydam Meydan, Armağan Ekinci, Nahit Akdemir, Mehmet Yılmaz, Aytekin Yılmaz, Barış Evbaşı, Zafer Bilgin, Özgür Kara ve Ciba Müzik sahne alarak halkın saatlerce sabahlara kadar eğlenmesini sağladılar. 4 Temmuz 2018 Cumaıtesi günkü program Kaçkar TV den gündüz bölümü etkinliklerinin tamamı yayınlandı. Festivalde herhangi bir olumsuzluk yaşanmazken çeşitli örf adet ve gelenekler de yaşatılarak güzelliklerle sona erdi.

Bu haberi değerlendirin
[ Oylayan kişi sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek