...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1764 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Mevcut Emi Diyer ki-

22 Aralık 2017 - 424 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Mevcut Emi Diyer ki-
Mevcut Emi Diyer ki-

Mevcut Emi Diyer ki-
Sorun Söyliyem
SORU :
Sevgili Mevcut Emmi, sen oldum olası memleket meselelerine duyarlı adamdın. Ne zaman bir haksızlık, çarpıklık görsen balıklama dalar, elinden çok şey gelmese de diline geleni söylemeden duramazdın.
Son zamanlarda dünyada, Türkiye’de kıya-met kopuyor. Bir yandan geçim sıkıntısı, bir yandan teror, ötede Rıza davası, üstüne bir de Kudüs meselesi eklendi. Senden tık çıkmıyor. Hasta mısın, yoksa ayıptır söylemesi korkuyor musun?
Neden susuyorsun Emmi, diyecek lafın mı kalmadı yoksa?
Yeğenin Müzellef:
***
CEVAP :
Bah yeganım ben ela kolay kolay korhmam. Itın, kurdun, donğuzun hatta ayiptur demasi avının bila en böyügini görmiş adamım.
Şimdi diyacahsın ki Elayisa naya susiyersın.
Biraz ihtiyarlandım, az bişem da yoruldum. Ela olanda da biraz işın kolayına kaçiyerım.
Ağniyacağın o ki ben esasında susmiyerım. Demam gerekannari diyerım da siz eşidamiyersız. Nasıl mi diyerım?
Bilursun yeganım ben köyda yaşiyerım. Ahorda malım, komda birkaç baş tavarım var. Onnarinan eglanca ediyer, birbirımızın nazıni çekiyer, geçinıp gediyeruh.
Evımızda eski da olsa bir da televizyon var. Bizım İfaket’ın dizilarından fırsant bulduğum zaman heberlari da seyrediyerım.
Seyredanda ayarım da bozuliyer helbet. Ela şeylar diyerım ki İfaket abdes tazelamadan namaza durmama bila izin vermiyer.
Bahiyerım ki olmiyacah, geyiyerım sakoyi, eniyerım ahora. Gediyerım emektar öküzum Comart’ın başına, başliyerım nutuğa:” Eyy Comart, san benım kim olduğumi biliyer misın? Heddın bil. San benım ayarım da degilsın.” diyerım. Na deduğumi ağniyer. ‘Başıni aşaği yohari salliyer. Gendi lisanında “He” diyer. İçım biraz ferahliyer.
Sora gediyerım sari inek Dövlet’ın başına.” Eyy Dövlet, na oldi da südun azaldi. San eziz milletıma düşman misın yoğisam faiz lobiyalarının adami misın? Sanın anan da belaydi, baban da zaten. Hala de bahem san na ayahsın?” diyerım. Başıni sallayıp “möö” diyer. Benda rahatliyerım.
Bahtım ki hersım geçmadi, geçiyerım köma. İki tolama koçun buynuzlarından tutiyerım. Geçan sene torunuma vurduği tos aklıma gâliyer: “Sanın gücun çocuhlara ancah yetar. Utanmadan çocuhlara vurursun. Ettuhlarını hesabıni kurban bayramında soracam sana.” diyerım. Yüzuma beç beç bahiyer.
Orada da durmiyerım. Kömun diger terefına, alaca korutun yanına gediyerım. Başıni gemurduği nekerlardan kaldurup yüzuma bahiyer. Aliyerım sazi elıma:
”Eyy alaca korut. İşın gücun ardımdan iş çovurmah. Gizli gizli geçilari buynuzladuğuni bilmiyerım zanma. Kapiya koyeranda gediyer inadı-ma yeni kalemladuğum ağaçlari gemuriyersın. Bir taşın dibında toyacağ ikan kayalara çıhiyer, beni peşından segirtturiyersın. Ardında kim var bilmiyerım zanma. Bunnarın hesabıni ham sandan ham da onnardan sormasam bena Mevcut Emi demasınnar. Ben kefenımi geydım da çıhtım bu yola. Sani kimın buynuzli şeytannardan mi korhacam?”
Deduğumi ağniyer mi bilmam; ama ben diyacağımi diyerım ya ferk etmaz.
Sora karnımi birkaç sefer sıvazliyerım. Bahiyerım ki şişi enmiş mi? Eger enmiş isa mesela tamamdur. Mevcut Emının derdi eylanmiştur, diyerım. Ahori, komi küriyer, yavaş yavaş eva çıhiyerım. Bahiyerım ki bizım İfaket hala birahtu-ğum kimın. Gözlari televizyonda bahiyer da bahiyer. Benım gâlduğumdan heberi bila olmiyer.
Esasında ona da hersım çıhiyer ama nayıma lazım. Mala tavara sögüp rahatlamah varikan bu çağda avradinan köti olamam. Geçiyerım ocağın başına. G.tumi çovurup yatiyerım aşşaği.
Sözun kısasi yegan ben işın kolayıni buldum. Bela ettım mi heçbir zarar görmiyerım.
Diyacahsın ki “ Bu iş ey da na işa yariyer, hangi meselamıza çare oliyer?
Vallah yeganım, bir meselayi çözmiyer belki; ama bena acayip yariyer. En azından gendım rahatliyerım. Belaca İfaket’inan da aram bozulmiyer.
Sesım soluğum niya çıhmiyer, şindi ağnadın mi yeganım? Derleyen ve aktaran:Salih ALTUN

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek