...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Meryem Uzerli “Kovan” Filmi için Artvin’e Geldi

03 Eylül 2018 - 1.205 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Meryem Uzerli “Kovan” Filmi için Artvin’e Geldi
Meryem Uzerli “Kovan” Filmi için Artvin’e Geldi

İzlenme Rekorları Kıran Muhteşem Yüzyıl Dizisinin Hürrem Sultan ‘ı Bu Kez ”Arıların Kraliçesi” Oldu

İzlenme rekorları kıran Muhteşem Yüzyıl dizisinin HÜRREM SULTAN”ı bu kez “ARILARIN KARLİÇESİ” oldu .. Çekimine 18 Ağustos’ta Macahel’de başlanan filmin 4-5 haftada bitirileceğini anlatan filmin senarist ve yönet-meni Kaftan, Meryem Uzerli gibi bir sinema sanatçısıyla çalışmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti.

Bugüne kadar Genç yaşta bir-çok film ve belgesel filmlerle başarılı bir grafik çizen ve önemli projelere imza atan Senarist ve Yönetmen Eylem Kaftan, “K O-VAN” filmi ile Artvin’de önemli bir başarıya daha imza atmaya ha-zırlanıyor. Artvin genelinde yapılacak filmin çekimi için tüm çalışmaların sonuna gelindi. Yönetmen Eylem Kaftan film için startını verdi.

Bu kapsamda “KOVAN” filminde oynaması için anlaşma sağlanan izlenme rekorları kıran Muhteşem Yüzyıl dizisinin başrol oyuncusu “Hürrem Sultan” ile her-kesin kalbinde taht kuran Meryem Üzerli,” Kovan” filminin çekim-leri için Artvin ‘e geldi ve film çekimine başlandı.

  1. Camili (Macahel) Kafkas Arı ve Bal Festivali’nde Artvin Post Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Yönetmen Eylem Kaftan, Artvin insanına ve doğasına hayran kaldığını, burada fılm çekmenin kendisi için büyük bir mutluluk olduğunu ifade ederek; “Kovan Filmini çekmek için Macahel ‘deyiz. Bu filmin gündeme gelmesi ve çekim aşaması arasında yaklaşık 2 yıl gibi bir zaman söz konusu.

İnsanın kurduğu bir düşü paylaşmaya niyet eden arkadaşlarının olması büyük mutluluk. Hayallerimin ötesinde bir ekiple bugün Kovan’a başladık. Su gibi akar inşallah.

Bu arada 17. Macahel Kafkas an ve Bal Festivali’ne de katılmış oldum. Burada doğa gerçekten muhteşem. İnsanlarıyla, kültürüyle herşeyi ile harika bir yer. “Kovan” filmini Macahel ve Artvin genelinde daha önce belirlediğimiz yerlerde çekeceğiz.

Bu konuda bize teknik destek sağlayan Artvin Arıcılar Birliği Başkanı İbrahim Durmuş ve Arıcılar Birliği’ne, arıcılara teşekkür ediyorum.

Filmin konusu Arıcılık yapan bir kadının, üretkenliğini, doğa ile mücadelesini anlatıyor. Artvin halkı ‘nın yakın ilgisini, samimiyetini, dostluğunu, sayfamda paylaş-tığım fotoğraflara yazdığım, “İnsanlığı öğrenmek istiyorsan önce Artvin’e gel. Cümlesiyle özetle-meye çalıştım. Bundan dolayı Artvin halkına çok teşekkür ediyorum. “dedi.

Kafkas Arısı ve Kadın Arıcılar Film Oluyor

Kafkas Arısı ve Artvin’de arı-cılık yapan kadınlar fılm oluyor. Artvin’in ve dünyanın en önemli arı ırkı arasında gösterilen uysal-lığı ve bal verimliliği ile çok özel bir yere sahip, Kafkas Arısı ve Artvin’de kadın arıcıları anlatan “Kovan” filminin çekimine Ağustos ayı içinde başlanacak. Bir yılı aşkındır altyapı çalışması devam eden film için Artvin Arıcılar Birliği teknik destek ve danışmanlık desteği veriyor. Yönetmenliğini Eylem Kaftan’ın yapacağı filmin çekimleri Artvin’in arıcılık yapı-lan ilçelerinde belirlenen yerlerde yapılacak. Bunun için tüm hazırlıklar bitmek üzere.

Arıcılar Birliği Başkanı Durmuş’tan Yönetmen Kaftan’a Teşekkür

 

Filmin çekimine başlayan “Kovan” filminin yönetmeni Eylem Kaftan’a teşekkür eden Artvin Arıcılar Birliği Başkanı İbrahim Durmuş Kafkas Arısı, Karadeniz Kadını ve bal tanıtımına çok büyük bir katkı sunacak bu filmin bir Artvinli olarak kendisini çok mutlu ettiğini belirterek,” Artvin’ de arıcılık yapan kadınları ve bir anlamda Artvin Kafkas Arısı’nı da tanıtacak olan bu filmin senaristi ve yönetmeni Eylem Kaftan’a Artvin halkı adına, arıcılarımız adına ve bu filmde ana tema olarak işlenecek Artvinli arıcı kadınlarımız adına çok teşekkür ediyoruz … Bu filmin ekibine özellikle de başrol oynayacak olan Meryem Uzerli’ye teşekkür ediyorum. Biz her türlü teknik danışmanlık desteğimizi vereceğiz. Zaten en başından beri Artvin Arıcılar Birliği ol-arak Eylem hanımın yanındayız.

Kafkas Arısını Dünyaya Tanıtan Sayın Gökyiğit’e ve Arıcılığı Anlatacak Kovan Filmini Çekerek

Tanıtımımıza Çok Büyük Katkı Sunacak Olan Yönetmen Elif Kaftar’a Teşekkür Ediyorum

Biz Artvin Arıcılar Birliği olarak teknik ve danışmanlık desteğimizi veriyoruz. Eylem Hanım film için son hazırlıklarını yapmak için bugün Artvin’de. Kafkas Arısı dünyanın en iyi arı ırkı olarak biliniyor. Kafkas arısının ilk tanıtımını ilimizin yetiştirdiği önemli değerlerimizden Sayın Nihat Gökyiğit yapmıştı. Arıcılık bu tarihten sonra gelişmeye başlamış ve kadınlar da arıcılık yapmaya başlamıştı. Bugün, bu başarı hikayesi film konusu olmuştur. Kendi yazdığı böyle bir senaryoyu filme çekecek olan ve bu nedenle ilimize gelen yönetmen Elif Kaftan’a, ilimizde arıcılık yapan kadın arıcılarımıza bir kere daha teşekkür etmek isti-yorum.

Uzerli’nin Başrol Oynaması Bence Muhteşem Olmuş

Bu nadide mucize hayvanı ve arıcılık yapan kadınları anlatacak “Kovan” filminde, güzelliği, başarılı oyunculuğu ile dikkat çeken, milyonları ekrana kilitlemeyi başaran “Muhteşem Yüzyıl” dizisin-deki muhteşem oyunculuğu ile herkesin kalbinde taht kurmuş ünlü oyuncu “Hürrem Sultan” Meryem Uzerli’nin başrolde olması bizleri çok mutlu etmiştir. Uzerli’nin en önemli partneri Kafkas Arısı olacak. Arılarımızın ve arıcılık mesleğinin film olması bizi çok heyecanlandırıyor. İnanın Arıcılar Birliği Başkanı olarak şimdiden “KOVAN” filminin ön gösterim heyecanını yaşıyorum. Ben çok güzel bir film ortaya çıkacak. Bu bizi hem Türkiye’ye hem de dünyaya tanıtacak. Onun için bu filmi çok önemsiyorum.

Biz, Artvin Arıcılar Birliği olarak bu filmin çekilmesinde elimizden gelen tüm desteğimizi en başından beri verdik, bundan sonra da vereceğiz. Birlik olarak Sayın Elif Kaftan’a çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Yönetmen/Senarist Eylem Kaftan Kimdir?

İstanbul doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi Felsefe bölümünden 1998 yılında mezun oldu. Boğaz-içi üniversitesi yıllarında Martı isimli kadın dergisinde yazılar yazdı. Aynı zamanda sinema ya-zıları yazmaya başladı. Ardından İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ve Toronto’da York Üniversitesi’nde sinema alanında mastır yaptı. York Üniversitesi’nde bitirme tezini ’80 sonrası Türk sinemasında kimlik krizi’ üzerine yazdı. 1999 yılında TRT2 için yapılan Makyaj adlı kısa filmde başrolde oynadı.

O yıl kendisi de ‘A Swan Story’ adlı ilk kısa filmini çekti. 1999 yılından beri belgeseller yapan Kaftan’ın ilk belgeseli ‘Bak Devlet Baba’ isimli, 17 Ağustos Marmara depremiyle ilgili yaptığı belgesel. 2000 yılında Montreal ‘e yerleşen Kaftan National Film Board sponsorluğunda Vendetta Song / İsmi Güzide filmini yaptı. Bunun dışında Kaftan Kanada’ da kalına mücadelesi veren Cezayirli mültecilerle ilgili ‘Bledi, Evimiz Burası’ isimli filmini Malcolm Guy ile birlikte 2006 yılında tamamladı. Kaftan belgesel projele-ri dışında pek çok kısa filme yönetmen ve editör olarak imza attı. Yönetmenliğin yanı sıra öykü, roman, senaryo ve şiir yazıyor.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek