...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

MASKARALAR GEÇİDİ

03 Mart 2016 - 848 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»MASKARALAR GEÇİDİ
MASKARALAR GEÇİDİ

MASKARALAR GEÇİDİ

 

Ülkemiz son yıllarda  akla hayale gelmeyecek günler yaşıyor. Bu ülkenin vatandaşı olmasak, dışarıdan izlesek hayli eğleneceğimiz bir  oyun oynanıyor gözümüzün önünde.

*

Oyunun aktörlerinin  bizden olanlarının alayı, maskara figüran rolündeler.

*

Yeşilçam filmlerindeki Sami Hazinses, Cevat Kurtuluş  gibi diyeceğim ama onları çok severdim ve asla haksızlık etmek istemem.

*

Bu filmlerin Nuri Alçoları ise birden fazla sanırım.  Öyle olmasa bizimkiler ikide bir “Bunlar bizi kandırdılar “ diye feryat ederler mi hiç?

*

Aslında Alço’ların günahı yok bu işte. Onlar  gazozun içine hapı göstere göstere atıyorlar. Bizimkilerin çoktan  razı  oldukları için hapı   görmezden geliyor, yutuyorlar.

*

“Yutsunlar bize ne” diyeceğim de ipin ucu başkalarına, özellikle garibana  dokunuyor .

*

Baksana saray soytarısı savaş çığırtkanına:

*

“Yurtta barış cihanda barış dersek kişi başına 3.000 dolar yıllık gelire mahkûm olurmuşuz.”

*

Olur soytarı. En önde efendiniz, hemen ardında  siz soytarılar taburu, sizin  arkanızda  ise efendilerinizin  mahdumlarından oluşan bedelliler alayı olmak üzere düşün önümüze. Yürüyelim  Şam üstüne, Bağdat üstüne. Ama sakın Tel Aviv’e dokunmayalım.

*

Nemize lazım, daha sonra “van minıt” deyip de gaz almak için lazım olur diye yedekte dursun.

*

Son yıllarda  pıtrak gibi çoğalan bu yeni tayfanın çok belirgin bir özelliği var:

*

Para dedin mi yalnız yelkenleri değil başka şeyleri de indiriveriyorlar.

*

Birileri onları kolayca kandırıyor, Rus  savaş uçağını vuruyorlar. Ardından  dışarıdakilere: “Bilseydik vurmazdık.” İçerdekilere,” Bir kez daha olsa gene vururuz.” diyorlar.

*

Rusya ile ilişkiler bozulup ekonomi sıkışınca yiğitlik taslıyor,” Ruslar almazsa  vatandaş sebze meyveyi ucuz yer.” diyerek  zaten kanmaya teşne olan vatandaşı kandırıyorlar.

*

Bu rüyayla uyuyup sabah  ucuz sebze meyve  için pazara koşan vatandaşlar ise fiyatları görünce şapa oturuyorlar.

*

Neyse ki hiç değilse şap konusunda yalnız değiller. Hayvanlarımız da  bu konuda şanslılar. Eskiden yazı bekleyen şap salgını,  bu kez kışın başında teşrif eyledi.

*

Buyursunlar efendim. Konuyla ilgili bakanımız tam da HSB bakanı gibi konuştu.” Bilmem kaç yüz bin doz aşımız varmış.”

*

Oyunun Musul perdesini aralayalım biraz da. Bizim cengaverler   şatafatlı gösterilerle Musul’a asker gönderdiler biliyorsunuz. Göndereceklerdi elbet. Mercidabık kahramanı sultan Yavuz’dan, Bağdat fatihi Sultan IV.Murat’ tan ne eksikleri vardı ki.

*

Hem nasılsa kendileri bir halt olamayan, yerli oto, yerli tank, yerli uçak derken Gürcistan malı samana Türk malı tezeğe razı olan vatandaşlar hallerinden memnundular. Tarihin şanlı günleri geri dönüyordu ne de olsa.

*

Ne var ki rüya erken bitti. Saldırı konusunda pek usta olmasalar da geri çekilme konusundaki ustalıklarını daha önce Süleyman Şah operasyonunda gördüğümüz tornistan kahramanları,  birinin bile burnu kanamadan sağ salim geri çektiler evlatlarımızı.

*

Gerçi milli haysiyet biraz zedelendi ama olsun. Bizimkilere bir şey olmamış, koltukları, banka hesapları  zedelenmemişti ya… Gerisi önemsizdi.

*

Para demiştik ya. Bizimkilerin bu konudaki hiç bitmeyen sevdaları, yeni bir meyve verdi. Osmanlı’nın şanlı torunları, Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan askeri amaçlı Sünni kimlikli bir İslami birliğe katıldılar. Elbette işin içinde bizimkilere sünnette kirvelik, düğünde sağdıçlık yapan Kuveyt ve Katar da var bu birlikte. Top atsan yıkılmaz.

*

Gerçi Suudiler, Katar, Kuveyt birazcık ABD uydusuydular. ABD’nin bütçe açığını finanse etmek için on milyarlarca dolarlık silah alıyorlardı oradan ama önemsiz bir kusurdu bu.

*

Bizimkilerin darbeci dedikleri Sisi’nin en yakın dostunun ve destekçisinin Suudi Arabistan olmasının ne önemi vardı ki. Karşındakinin dini imanı paraysa  para her türlü ayıbı örterdi nasılsa.

*

Suriye’ye girecektik. Olmadı, Suriye bize girdi. 2.5 milyon   vatandaşına biz bakıyoruz Başar Esad’ın.  Olsun. Bizde para dersen kasalara sığmıyordu  zaten. Biraz hafiflemiş oluruz bu sayede. Ayrıca  4 çeker ve 4 avrat meraklılarına kolaylık olur.

*

Yalnız dışarısı mı ilginç olan? İçeride de büyük çapta bir kavimler göçü yaşanıyor. Barış güvercinlerinin devletten rütbeli olanları ile PKK armalı olanlarının dostluk arayışları(!) sayesindedir ki  ülkemizin büyük bir bölümünde  insanlar hicrete başladılar.

*

Taşıyabildikleri ne varsa yanlarına alıyor, bulabildikleri her türlü vasıtayla ülke içinde  daha güvenli yerlere göçüyorlar. Onlar üstelik Suriyeliler kadar şanslı da değiller. Gidebilecekleri başka bir Türkiye yok.

*

Her yandan silah sesleri, çığlıklar, ağıtlar yükseliyor. Tabutlar gözyaşlarıyla sulanıyor.

*

Savaş baronlarının, silah tüccarlarının sadık müşterileri   hallerinden memnun.

*

“MİT TIR’ları vallahi de billahi de Türkmenlere gidiyordu diyen ile “Vallahi de billahi de Türkmenlere gitmiyordu” diyen iki siyasetçi  aynı hükümette uyumla dans ediyor.

*

Vatandaş çoğunluğu, tüm hayvanlar aleminde ortak olan iki uzuv arasında sıkışmış. Görmez, düşünmez olmuş. Ya da gören ve düşünenlerin başına gelenleri gördüğü için suskun.

*

PKK’nın silah stoklamasına gözcülük eden hükümet ile  şimdi o stokları yok etmek için  özel güvenlik bölgesi, sokağa çıkma yasağı ilan eden  hükümet aynı iktidara mensup.

*

Ve biz, Emevi Camii’inde namaz kılma hayali kuranların peşine takılan zavallı gafiller aynı kişilerin en önde olduğu saflarda  bol bol cenaze namazı kılıyoruz.

*

Olsun. Ne önemi var ki bunun? Nihayetinde kendi cenazemizi, kendi evlatlarımızın,  kardeşlerimizin  cenazesini kılmıyoruz ya.

*

“Bir gün sıra size de gelir” mi dediniz?

*

Onu geldiği gün düşünürüz.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek