...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 1649 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Mahkeme Şavşat’ta ki Taş Ocağına Dur Dedi

01 Ağustos 2019 - 73 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Mahkeme Şavşat’ta ki Taş Ocağına Dur Dedi
Mahkeme Şavşat’ta ki Taş Ocağına Dur Dedi

Mahkeme Köylülerin Hukuk Mücadelesini Haklı Buldu

 

    Şavşat Çağlayan Vadisi’nde yapılması planlan taş ocağının Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu raporunun iptali için 2 dernek, 7 köy ve 129 kişinin Rize İdare Mahkemesi’ne başvurduğu karar sonuca bağlandı. Rize İdare Mahkemesinin 15 Aralık 2018’de ÇED olumlu kararının iptaline yönelik verdiği kararı, Danıştay 6. Dairesi onayladı.

    Şavşat Oba ve Tepebaşı köylerinin sınırları içinde yapılması planlanan ve 7 köyü etkileyeceği öne sürülen taş ocağına ilişkin ÇED olumlu raporunun onaylanmasına yöre sakinleri ve çevrecileri sevindiren haber Danıştay 6. Dairesinden geldi. Tepebaşı Köyü Kalkındırma ve Yardımlaşma Kültür ve Turizm Derneği, Meydancık Yöresi Köyleri Kalkındırma, Dayanışma, Kültür ve Turizm Derneği ile çevredeki 7 köyden 129 kişinin vekaletiyle ÇED olumlu raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Rize İdare Mahkemesi’ne başvuruldu. Dava 15 Aralık 2018’de sonuçlandı. Şirket ve ilgili bakanlık kararı temyiz etti. Danıştay 6. Dairesi temyiz talebini reddederek ÇED olumlu kararı iptal edilmesine karar verdi. Bu haber bölge halkını sevince boğdu.

Dava Düzeltme Yoluna Kapalı Kesinleşmiş Karardır

Davayla ilgili konuşan Avukat Bedrettin Kalın, “Daha önce Rize İdare Mahkemesinde açmış olduğumuz, Oba köyü ve Tepebaşı köyü ile birlikte 7 köyü de etkileyen bir taş ocağı davamız vardı.Bu davada Rize İdari Mahkemesi, ÇED olumlu kararının iptaline yönünde bir karar vermişti. Maden şirketi ve ilgili Bakanlık Çevre İl Müdürlüğü bu karar karşı temiz başvurusun da bulunmuştu. Danıştay 6. Dairesi de tarafımıza tebliğ edilen kararla Rize İdare Mahkemesinin kararını onaylamış oldu. Karar düzeltme yoluna da kapalıdır. Dolayısıyla kesinleşmiş bir karar oldu” dedi. 

Bu Ekosistemin Zarar Görmemesi İçin Bütün Köylü Mücadele Ediyor

Kalın, “bu karara köylüler olarak çok sevindik. Çünkü bu vadide daha önce bir HES projesi vardı, oda mahkeme kararıyla iptal edilmişti. Çok özel bir ekosistemdir. Bu ekosistemin zarar görmemesi için bütün köylüler mücadele ediyor. Bu mücadelede en azından hukuksal anlamda karşılığını bulmuş, yargı organları tarafından bu mücadelenin haklılığı takdir edilmişti. Bu yönüyle bizim açımızdan diğer vadiler acısından emsal değerinde bir karardır” dedi. 

Bu haberi değerlendirin
[ Oylayan kişi sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek