...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1754 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

MADIMAK ,BAŞBAĞLAR VE GE HİNNOM

29 Temmuz 2016 - 948 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»MADIMAK ,BAŞBAĞLAR VE GE HİNNOM
MADIMAK ,BAŞBAĞLAR VE GE HİNNOM

MADIMAK ,BAŞBAĞLAR VE GE HİNNOM

 

Hinnom Vadisi’nden birkaç yıl önce biraz söz etmiştim. Belki hatırlayanlar vardır. Bir kez daha başka bir nedenle dokunmam gerekti.

*

Ürdün’ün kuzeyinde kayalıklar arasında sıkışmış sıcak, kurak bir vadi vardır. Hinnom Vadisi.

*

Aramice adıyla “GE HİNNOM” Arapça adıyla “CEHENNEM”

*
Nuh Peygamber’in oğullarından Amon soyundan gelen bir kavim yaşar çağlar önce yörede. AMONİTler. En büyük tanrıları MOLOK‘tur.

*
Dünyadaki birçok kavim gibi bu kavimde de sürer KURBAN geleneği. Amonitler, tanrılarını memnun etmek için evlatlarını kurban ederler ona.

*
Hinnom Vadisi’nde yapılan bu kurban töreninin özel bir biçimi vardır. Vadinin adı(Cehennem) ile uyumludur kurban töreni. Yakılarak kurban edilir çocuklar.

*
Ve kurban edilenlerin çığlıkları duyulmasın diye törene katılanlar o çığlıkları bastıracak gürültüler çıkarırlar. Davullar çalarlar.

*
Putperestlerde kaldı sanılan evlat kurban etme geleneği, semavi dinlerde de sürer yazık ki.

*
Bu coğrafyanın yüzlerce peygamberin insan edemediği insanları, dini gerekçelerle ve ‘Allah’ın emridir’ diyerek evlatlarını kurban etmeye devam ederler.

*
Din adına sevgiyi anlatmak yerine korku aşılarlar insana. Zalim bir tanrının insanları cayır cayır yakacağı kocaman bir ocak tasvir edilir yıllardan beri. Cehennem cennetten büyüktür bu anlayışta.
*
Adı IŞİD, adı Erdoğan, vb. olan birileri kendileri gibi düşünmeyenleri daha sağken yargılar ve cehennemlik ilan ederler.

*
Bu yetmez. Hayatlarını cehenneme çevirir, bu dünyadayken yaşatırlar cehennemi.

*
Burada da durmazlar, MADIMAK‘lara imza atarlar. Diri diri yakarlar insanları.

*
Arkalarında bu dünyayı cehenneme çevirenler vardır daima. Gösterişli törenler yaparlar, havai fişekler patlatır, balonlar, konfetiler uçurur, parlak nutuklar atarlar, analar evlatlarının çığlıklarını duymasınlar diye. Onlara sorarsanız ALLAH da arkalarındadır.

*
Bugün Madımak acısının yıldönümü. Geçen zaman, ne acıları ne tehlikeyi azalttı.

*
Madımak’ı ateşe veren anlayış halâ ayakta ve giderek yayılmakta. İnsanlığı daha zor günler bekliyor.

*

Açmazımız yalnız madımakla da sınırlı değil ki.

*

Hemen dört gün sonra, özellikle Madımak’ın rövanşıymış gibi hesaplı gerçekleştirilen, halâ karanlıkta olan   Erzincan-Başbağlar katliamı.

*

Ondan sonra sıkça tanık olduğumuz, sayısını unuttuğumuz PKK, Hizbullah, IŞİD katliamları. Nasibimize bolca düşen kan ve gözyaşı sağanağı.

*

Yaşadıklarımız akıllanmamıza yetti mi acaba? Benzer acıları yaşamamak için bir çaba harcıyor muyuz? Maalesef.
*

Halâ ölüleri ayırıyor, bizden olmayanın acısını anlamıyor onun kanının da bizimki kadar kırmızı, onun acısının da bizimki kadar büyük olduğunu düşünmek istemiyoruz.

*

Kendi ölümüze ağlıyor, ötekinin ölüsüne yuh çekiyoruz.

*

Madımak’ı ağlayarak yad eden, Başbağlar’ı görmüyor. IŞİD’in Suruç, Ankara-Gar patlamalarını “oh olsun” diye alkışlayanlar, gizlice sevinenler, oya tahvil edenler, Atatürk  Havalimanı saldırısı sonrası IŞİD’i cehenneme postalamaya soyunuyorlar.

*

Herkesin kendi katili var sanki. Katilleri de ‘şerefli-şerefsiz, cennetlik-cehennemlik’ diye ayırır olduk hayli zamandır.

*

Dünyayı cennete çevirmekle görevli insan, cehennem zebanisi rolünü daha çok sevdi yazık ki. Rolünün gereğini yaptı yıllardır ve yapmaya devam edecek gibi.

*
Yanılmış olmayı arzu ederek, daha güzel bir dünyada yaşamak, yeni yangınlar, patlamalar, kurşunlanmalar görmemek özlemiyle;

*
Hangi gerekçeyle olursa olsun kurban edilen tüm insanları, terör kurbanlarını, özelde Madımak kurbanlarını acıyla yad ediyor, hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.

*
SALİH ALTUN

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek