...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1719 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

MADEM KANDIRILDINIZ…

20 Eylül 2016 - 853 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»MADEM KANDIRILDINIZ…
MADEM KANDIRILDINIZ…

MADEM KANDIRILDINIZ…

 

Son günlerin, hatta son birkaç yılın en çok dillerde dolaşan sözü:” Kandırıldık”.

*

Samimiyet testi için ilk sorumuz şu olmalı bence: Kandırılmış bir insan nasıl davranır?

*

Yeniden kandırılmamak için gereğini yapar herhalde. Kendini daha önce kandıranların benzerleriyle arasına mesafe koyar. Onlardan uzak durur. Yıllardır şikâyetçi olduğu paralellerin yerine yeni paralellerin geçmemesi için önlem alır.

*

Şu an olan bitene bakılınca böyle bir niyet gören var mı? Bir cemaat tasfiye edilirken bile ortalıkta tarikat, cemaat saltanatından geçilmiyor. Gönderilenin yerine yeşilin farklı tonlarındaki diğerleri konuyor. Demokrasi nefreti en az ateizm nefreti kadar olanlar, bunu her fırsatta dillendirenler, demokrasi nutukları atıyorlar riyakâr suratlarla.

*

“Demokrasinin temel şartı, çağdaş anlamda; uluslararası standartlarda bir laikliktir. Laik olmayan demokratik bir toplum örneği dünyada yoktur.” biçimindeki objektif, doğru ve samimi tespitlerden bile ödleri kopuyor birilerinin.

*

İktidar medyasından bir yazar mesela. Bu düşünce sahiplerini “FETÖyü bahane ederek, cemaatleri, tarikatleri hedef göstermekle, ama aslında bu ülkenin ruh köklerini ve varlık nedenini oluşturan İslâm’ı bu toplumun hayatından uzaklaştırmakla” suçluyor.

*

Bu tarikat ve cemaatler, Somali ve Suriye örneklerinde görüldüğü üzere, dünyaya merhametin ve ruhun ne demek olduğunu öğretmişlermiş. İşte bu yüzden bu laikçi adamlar bu ülkenin cemaatlerine ve cemaatler üzerinden İslâm’a karşı sinsi ve büyük bir saldırıya girişmişlermiş. Bunların aklına uymak, ülkenin  kendi ayağına kurşun sıkmasıymış.

*

Sahi bu tarikat ve cemaatler Suriye’ye, Somali’ye FETÖ’den farklı ne götürdüler de biz görmedik. Bu ülkelerden can pahasına kaçan gariban mülteciler, bunların o ülkelere götürdükleri insani ruhtan, merhametten mi kaçıyorlar yoksa?

*

Bu toplumun geçmişinde toplumun ruh temelini oluşturan tarikatler oldu elbet. Koca Ahmed YESEVİ’nin postundan yola çıkıp Anadolu’yu askerden önce fetheden alp-erenleri, nasıl unutabiliriz?

*

Hacı Bektaş-i Veli, Hacı Bayram Veli, Derviş Yunus, Dost Mevlana ile  kaba softalar dışında kimin bir meselesi olabilir ki? Esnaf ahlakının temelini oluşturan AHİLİK teşkilatının bu toplumdaki emeğini hangi nankör göz görmezden gelebilir ki?

*

Tamam da bugün özellikle piyasası olan tarikat ve cemaatlerin hangisi, dergâha eğri odun sokmayan Yunus’un mirasçısı? Hangisi, güç-para karşısında eğilmeyecek kadar sadık, Allah’ın emaneti kutsi değerlere?

*

Bunca yolsuzluk, aksaklık, kuralsızlık yaşanıyor tepeden tırnağa. Kimse birbirine güvenmiyor. Sözünde duran yok. Şiddet, diz boyu. “Gözünün üstünde kaşın var.” dediğimiz adam boğazımıza sarılıyor.

*

Namazını geçirmeyen, orucunu aksatmayan fırıncı, ekmeğin gramajıyla oynuyor. Ramazan öncesinde pideye zam yapmak sıradan iş.

*

Pazarcılar iyileri öne, kötüleri arkaya diziyor, kandırıyor din kardeşini. Trafikte can emniyetine, kul hakkına dönük ihlalleri gırla gidiyor.

*

O laf kondurmak istemediğiniz tarikat ve cemaatlerin bu işlerin düzeltilmesi gibi bir derdi var mı Allah için? Bunları yapanların hepsi, Yahudi, ateist, Zerdüşt mü sahi? Öyleyse aynı camide nasıl yan yana duruyoruz?

*

“Haksızlığı görüp de karşı çıkmayan dilsiz şeytan” ise eğer ve bunlar, bunca haksızlığa çıkarları için susuyor, susmalarını haklı göstermek için bin dereden su getiriyorlarsa nasıl bir din anlayışını temsil ediyorlar?

*

Din dahil her şeyin ticaretini yapan ve hepsinden azami kâr hedefleyenlerin, yanmaz kefen, her adımda sevap yazan terlik satanların eteğine yapışarak mı kurtulacağız içine düştüğümüz badirelerden?

*

Tarikat ve cemaatler, para ile ilişkileri nedeniyle en az para kadar, paraları kadar kirlenmişlerdir. Hiçbirinin demokrasi, barış, insan hakları gibi bir derdi kalmamıştır yazık ki. Onların gözünde güzellikler yalnız kendilerinden olanların hakkıdır. Diğer tarikat mensupları bile kafirlikle suçlayanların farklı inanç gruplarına saygı duyması nasıl umulur ki

*

Sıradan insanlar kolay kandırılırlar. Hele kandıranların ana malzemesi dinse bu kandırılma uzun yıllar sürer.

*

Ne var ki bu sözü kullanan makam sahipleri doğru söylemiyorlar. ellerindeki bilgi ve belgelere bakıldığında bu, mümkün değil.

*

Onlar kandırılmadılar. İşlerine öyle geliyordu. Ortak bir hedefleri vardı. O hedefleri yok etmek için çıkar birliği yaptılar. Aynı trene bindiler, birlikte yolculuk yaptılar. Trendeki diğer yolculardan engel gördüklerini aşağı attılar. Daha sonra tren ikisine birden yetmemeye başladı. Makinist mevkiinde oturanlar, eski yol ve dava arkadaşlarını trenden aşağı atıverdiler.

*

Şu an seyrettiğimiz oyun budur. Seyredeceğimiz yeni oyunların senaryosu da aynı olacaktır.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek