...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Macahel Zirvesi’nde Kar Nedeniyle Mahsur Kalan 3 Vatandaş Kurtarıldı

28 Kasım 2015 - 1.498 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Macahel Zirvesi’nde Kar Nedeniyle Mahsur Kalan 3 Vatandaş Kurtarıldı
Macahel Zirvesi’nde Kar Nedeniyle Mahsur Kalan 3 Vatandaş Kurtarıldı

Macahel Zirvesi’nde Kar Nedeniyle Mahsur Kalan 3 Vatandaş Kurtarıldı

Borçka’da Macahel Zirvesi’nde 1,5 metrelik karda mahsur kalan 3 vatandaş 6 saatlik zorlu kurtarma çalışmaları sonucunda kurtarıldılar.

Borçka Camili-Macahel Bölgesi’nde hayvan ticareti yapan 3 kardeş 1,5 metrelik karda mahsur kaldı. Vatandaşlar Karayolları 112 Artvin Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından 6 saatlik arama kurtarma çalışmaları sonucu kurtarıldılar.

Yusufeli ilçesinden Borçka Camili-Macahel Bölgesi’nde büyükbaş hayvancılıkla uğraşan 3 kardeş Düzenli Köyü sınırları içerisinde araçları ile Borçka istikametine doğru gelmekte iken bin 890 rakımlı Mahmudi Kaya mevkiinde mahsur kaldılar. Mahsur kalan vatandaşlar ilk önce Karayolları Artvin 112 Bölge Müdürlüğü’nü arayarak yardım talebinde bulundular, ardından İlçe Jandarma Bölük Komutanlığı’nı arayarak yardım talebinde bulundular. Artvin Valisi Kemal Cirit’in talimatıyla Karayolları 112 Şube Şefliği Camili Bölgesi’ne 5 kişilik kurtarma ekipleri ve 4 makine parkuru ile kurtarma çalışmalarına başladı. Mahsur kalan kardeşler Saffet, Mikail ve Erkan Dayanç bin 890 rakımlı Macahel Zirvesi’ne 9 büyükbaş hayvanla birlikte yaklaşık 2 metrelik karın içerisinden sağ salim kurtarıldılar.

Saffet, Mikail ve Erkan Dayanç adlı vatandaş; “Yusufeli ilçesinde ikamet ediyoruz, celepcilik yani havyan pazarcılığı yapıyoruz, Camili-Macahel Bölgesi’ni bildiğimizden dolayı sabah erkenden Camili merkeze indiğimizde yol açıktı, 9 tane küçükbaş hayvan satın aldıktan sonra Borçka’ya doğru yol almaya başladık. Düzenli Köyü’nü birazcık geçtikten sonra yolda kar yağışı arttı daha sonra aracımızla zirveye doğru yaklaştıkça aracımız 2 metre yüksekliğindeki kara saplandı. İlk önce Karayolları ekiplerini ardından Jandarma ekiplerini arayarak yardım istedik. Sağ olsunlar Karayolları ekibi duyarlılık göstererek 5 kişilik bir ekiple 6 saatlik zorlu çalışma koşullarından sonra mahsur kaldığımız yere kadar yolumuzu açarak, sağ salim kurtarıldık. Karayolları ekiplerine ve duyarlılık gösteren yetkililerle teşekkür ederiz. Yoksa canımızdan olacaktık, zor kurtardık kendimizi” ifadelerinde bulunarak karayolları ekiplerine teşekkür ettiler.

Karayolları 112 Artvin Şube Müdürlüğü ekiplerinden Mehmet Kocaman tarafından yapılan kısa açıklamada; “Ekibimizde bulunan operatör arkadaşlarımızın özverili ve gayretli çalışmalarıyla yaklaşık 6 saatlik bir çalışma sonucunda 3 vatandaşımızı aracıyla birlikte kurtardık. Vatandaşlarımızı ve araçlarının içerisinde bulunan 9 büyükbaş hayvanı Camili Zirvesi’nin bin 890 rakımlı bölgesinde sağ salim kurtararak Borçka istikametine doğru yol almasını sağladık” dedi.

Öte yandan Borçka ilçesinden Camili Köyüne doğru gitmekte olan köy muhtarı Altan Gülbin; “Köyüme doğru gitmekte iken yoğun kar yağışından dolayı Atanoğlu Köyü’ne kadar ancak çıkabildik, bizde 3 arkadaşımızla birlikte yaklaşık 1 saattir yolda mahsur kaldık. Sağ olsun Karayolları ekibi tarafından yolumuz açıldı fakat Macahel Zirvesi’nde yaklaşık 1,5 metrelik kar olduğu için yolda risk olmasından dolayı köyümüze inemiyoruz. Buradan devlet büyüklerimize sesleniyorum. Camili-Macahel Bölgemizin tek kurtuluşu tünel yapılmasıdır. Bizler her defasında ilgililere dert yanıyoruz, fakat her ne hikmetse bir türlü tünel yapımı kapsama dışında kalıyor. 6 ayımız burada mahsur kalmakla geçiyor. Birçok hastamız fasvan geçişiyle Gürcistan ülkesinden gidip gelebiliyoruz. Umarım bu son zorlu yolculuklarımız olur. İnşallah tünelimiz bir an önce yapılır da bizler de çığ ve kar tehlikesi yaşamadan köyümüze gidip gelmek en iyi arzumuz olacaktır” ifadelerini kullandı.

Diğer yandan Aralık Köyü’nde Karayolları ekibi tarafından yol açılarak vatandaşların mahsur kalması önlendi. Aralık Köyü’nde ikamet eden Recep Kesici ve Nihat Akçay’ında 400 adet küçükbaş hayvanı ile birlikte Atanoğlu Köyü’nde mahsur kalan hayvanlar Karayolları ekiplerinin almış oldukları önlemler neticesinde kurtarıldılar.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek