...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1764 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

LOZAN’I BIRAK BURAYA BAK

11 Ekim 2016 - 780 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»LOZAN’I BIRAK BURAYA BAK
LOZAN’I BIRAK BURAYA BAK

LOZAN’I BIRAK BURAYA BAK

 

Lozan tartışılmalı mı? Evet.

*

Ama siyasiler değil, dönemin öncesini sonrasını ve güç dengelerini hesaba katarak tarihçiler ve bilim insanları yapmalı bunu.

*

Bu tartışma bize bir şey kazandırır mı?

*

Hayat, geriye dönük yaşanamayacağı için bir kazanç elde edemeyiz. Ancak geleceğe dönük planlamalarda geçmiş hesaba katılırsa bir ölçüde yararlıdır.

*

Cumhurbaşkanının bu konudaki açıklaması, polemiğe yol açması, ağızlara sakız vermesi dışında kuru gürültüdür. Çünkü malum zat işine geldiği zaman, işine geldiği gibi konuşur.

*

3 ay önce söylediklerinin bugün hükmü olmadığı gibi, bugün söylediğinin de yarın hükmü olmayacaktır. Çünkü kendini inkâr etmekte üstüne yoktur.

Peki ülkenin mürekkep yalamışları ne durumdadır bu konuda?

*

Lozan’ı baştan beri savunanların Erdoğan’a tepki göstermeleri doğaldır. Onlar da bunu yaptılar.

*

Peki Lozan’a oldum olası küfredenler, onu Kadir Mısıroğlu ve Rıza Nur kaynaklarından takip edenler neredeydiler?

*

3 ay önce 24 Temmuz günü, Erdoğan Lozan’ı övüp göklere çıkardığında:

“Aziz milletimizin inanç, cesaret ve fedakârlıkla elde ettiği zafer, Lozan Antlaşması ile diplomasi ve uluslararası hukuk alanına taşınarak tescil edilmiştir. Bu anlaşma, yeni kurulan devletimizin tapusu niteliğindedir.

Bu düşüncelerle, Lozan Barış Antlaşması’nın 93. yıldönümünde, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, anlaşmanın mimarı olan tüm devlet adamlarımızı rahmetle anıyorum.” dediğinde, neredeydiler bu adamlar?

*

İçlerinden biri olsun çıkıp “Hayır asla. Yanılıyorsunuz sayın Cumhurbaşkanım. Lozan bir zafer değil hezimettir. Lozan bir yutturmacadır” diyebildi mi?

*

Mesela Kadir Mısıroğlu?  Yetiştirmesi, zihniyet ortağı bir politikacının, kendi hocasının görüşlerini böylesi yere vurmasına itiraz etmiş miydi?  Lozan’ı yutturmaca olarak niteleyen şimdiki sözleri nedeniyle Erdoğan’a yatay konum alan anlı-şanlı zatlardan hangisinin bir itirazı olmuştu?

*

Ne gezer…! Alayı dut yemiş bülbül gibi sustular. Çünkü aydın, sanatçı, bilim adamı, daha doğrusu adam değil birer saray soytarısı birer dalkavuktular.

&&&

Bizde tartışılacak konu çoktur; ama en son yapılması gereken tarihi tartışmaktır?

*

Bugünümüzü, çevrede tek dost bırakmayan, yel değirmeni gibi dönen; bir diklenen, bir özür dileyen tutarsız dış politikamızı tartışmalıyız asıl.

*

Pek çok benzer konuda olduğu gibi Lozan konusunda sergiledikleri; “Topa girersem hakem sahadan atar. Neme lazım?” ilkesine dayanan suskun, pısırık, tutumları üzerinden üniversitelerimizin tarih, siyaset bilimi kürsülerini tartışmalıyız mesela.

*

Ülkemiz aydınlarının, okumuşlarının, yazar-çizer tayfasının uzay dahil, her konuda allame-i cihan olan ulemasının nasıl bu kadar yılışık olabildiklerini, böyle emir-komuta zinciri içinde hareket edebildiklerini tartışmalıyız.

*

Bu yurdun asıl sorunu budur dostlar. Sanatı saray soytarılığına indirgeyen kalem ve sanat erbabıdır. En onulmaz derdimiz, aydınların dalkavukluğudur.

*

Bu ülke bugün bir beka sorunu yaşıyorsa, bir parçalanma sürecindeyse; Lozan değil, dekolte giyen, çalışan kadınlar  değil, hatta secdeli-secdesiz teröristler değil, dalkavuk aydınlar yüzündendir.

*

Meşhur sözdür ki fısk ile olmaz cihan harab

Eyler anı müdahane-i aliman harab*

 

Keçecizade İzzet Molla
(‘Çok ünlü bir sözdür. Doğru yoldan çıkmakla, günah ile dünya yıkılmaz. Onu âlimlerin dalkavukluğu, çıkar için alçalmaları yıkar.’)

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek