...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 1649 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kütüphaneler Haftası Nedeniyle

07 Nisan 2018 - 346 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Kütüphaneler Haftası Nedeniyle
Kütüphaneler Haftası Nedeniyle

Kütüphaneler Haftası Nedeniyle

Takvimlerimizden öğreniyoruz ki 26 Mart-1 Nisan arası “Kütüphaneler Haftasıymış.” İnsanlarımız 1 yıl boyu yiyecek, içecek, giyecek, yakacak ve daha başka mühim ihtiyaçlarının hazırlığını yaparlar. Yıl içinde bu ihtiyaçlarından ötürü de sıkıntı yaşamazlar.

Bazı ailelere ziyaret amacıyla gideriz. Bakarız ki evleri müzeyyen yapılmış. En kaliteli ve estetik ev mefruşatlarıyla donatılmış. Her taraf pırıl pırıl parlıyor.

Dolaplar son model, mutfak malzemeleriyle doldurulmuş. Köşelerde, balkonlarda renk renk çiçeklerle süslenmiş. Ev cenneti mekan hale getirilmiş. Ama üzülerek ve esefle söyleyeyim ki, evde okunacak bir gazete sayfası ya da bir risale bile yok.

Nasıl “Güneş girmeyen eve doktor girer.” demişler ya işte kitap, gazetenin girmediği eve de cehalet girer. Cehaleti aşmanın yolu okumak-tan geçer. Okumanın yolu da kütüphanelerden ve kitaplardan geçer.

Bakınız bir yazar meslektaşım Erdem Uzuner, “Uzaklardan uzaklara” adlı şiir kitabında:

Şakı da ne şakırsan şakı

Oku da ne okursan oku

Olmaz ki kitabın kötüsü

Oku da ne okursan oku

 

Yine şiir ustalarından İshak Kılıç “Oku dedikçe” şiirinde:

Kelimeyi seçtim, heceyi seçtim,

Annem babam bana oku dedikçe

Nasılı niçini niceyi seçtim

Annem babam bana oku dedikçe

Ömrümü ortadan biçen zamana,

Beyhude havaya uçan zamana,

Çok acırım boşa geçen zamana

Annem babam bana oku dedikçe.

 

Okumak isteyen insanlar için her türlü imkanlar müsait olduğu gibi Halk Kütüphaneleri, Okul  Kütüphaneleri her zaman için okuyucuların hizmetine amadedir.

“Şavşat İlçe Halk Kütüphanesi” adeta kitap rampası gibidir. Dolaplar, raflar kitapla dolu. Her dalda kitaplar var. 10-20 yıldır rafında okuyucusunu bekleyen sayfası çevrilmemiş bakire kitaplar var.

İşte içinde olduğumuz bu hafta “Kütüphaneler Haftası”dır. Şavşat ilçe Halk Kütüphanemizi hem ziyaret edelim hem de raflardan kitap seçelim. Ve hem de bu Kütüphanenin kurulmasına, açılmasına vesile olan öğretmenlerimize şükran duyalım.

Kütüphaneler Haftası süresince değil, yıl boyunca öğretmen-öğrenci, memur ve tüm Şavşat halkı, Halk Kütüphanesine davetlidir. Davetlilere ziyafetimiz beğendikleri kitaplardır.

Kütüphane çalışanlarının, kitap severlerin, tüm halkımızın Kütüphaneler Haftasını kutluyorum. Kitaplarla dostluk ve arkadaşlık edinmelerini yürekten tavsiye ediyorum.

Bu haberi değerlendirin
[ Oylayan kişi sayısı: 0 Ortalama Puan: 0]

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek