...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1769 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri Devam Ediyor

21 Nisan 2016 - 1.235 kez okunmuş
Ana Sayfa » Öne Çıkanlar»Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri Devam Ediyor
Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri Devam Ediyor

Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri Devam Ediyor

Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri Çerçevesinde “Hz. Peygamber Tevhid Ve Vahdet” Konulu Konferans Düzenledi

Kutlu doğum haftası nedeniyle Şavşat İlçe Müftülüğü tarafından düzenlenen etkinlikte Artvin Çoruh Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Ayık tarafından bir konferans verildi.

1989’dan beri Peygamber Efendimizin doğum yıl dönümü her yıl 14-20 Nisan tarihleri arasında “Kutlu Doğum Haftası” adı altında kutlanıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı bu yılki Kutlu Doğum Haftası’nın konusunu “Gelin Birlik Olalım Hz Peygamber Tevhit ve Vahdet” konulu Kutlu Doğum Haftası Programı Şavşat Müftülüğü tarafından Belediye Düğün Salonu’nda gerçekleştirildi.

Konferansa, Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı, Askerlik Şubesi Başkanı Kayhan Sercan Haklı, İlçe Müftüsü İdris Yavuzyiğit, Artvin Çoruh Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Ayık, Komiser Bünyamin Şeker, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Emin Yokuş, Nüfus Müdürü Nuran Subaşı, Okul Müdürleri, Daire Amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Gelen katılımcılar ilçe müftülüğü personeli tarafından gül ve gül suyu ile karşılandı.

Program, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Ardından açılış konuşmasını Şavşat Müftüsü İdris Yavuzyiğit yaptı.

Yavuzyiğit konuşmasında; “Hz. Muhammed (s.a.v.) dünyada teşrif etmiş olduğu 1445. Doğum yılını idrak ediyoruz. Diyanet işleri Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in bin özelliğini ortaya çıkarmak suretiyle çeşitli konular belirliyor. Onun için bu sene de “Hz. Muhammed Tevhit ve Vahdet” konusu gündeme taşıyarak aramızdaki birliğin, beraberliğin, kardeşliğin olması gereken noktaya taşımamız gerektiği hususunda bizleri aydınlatmak hususunda çeşitli faaliyetlerde bulunuyor. Bizler de Sayın Kaymakamımızın öncülüğünde İlçe Müftülüğü olarak bu programlar vesilesiyle aramızdaki vahdeti, birliği, kardeşliği pekiştirmenin gayreti içerisinde oluyor. Bu vesile ile uzaktan ve yakından salonumuza teşrif eden siz değerli misafirlerimize programımıza katılımınızdan dolayı teşekkürlerimi sunuyor, programın hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum.

Efendimiz (s.a.v.) hepimizin aynı gemide yolculuk ettiğimizi, hepimizin bir vücudun parçası gibi bir bütün oluşturmamız gerektiğini, birbirimizi sadece ve sadece Allah için sevmemiz gerektiğini bizlere ifade ediyor. Onun ümmeti olarak bugün Şavşat’ta bu birlikteliği, bu kardeşliği gerçekleştirmek için bir aradayız.” Dedi.

Programda Şavşat Kaymakamı Mesut Gazi Ambarcı da bir konuşma yaptı. Ambarcı, konuşmasında  “Sevgili Peygamber Efendimiz, insanların yoldan çıktığı, iyi ile kötüyü ayırt edemez duruma geldiği bir dönemde, alemlere rahmet olarak gönderilmiş, İslam’ın evrensel, çağlar üstü mesajını taşıyan yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim, O’nun aracılığıyla insanlığa indirilmiş, insanlığın kurtuluşu ve huzuru için en güzel örnek ve rehber olmuştur.”

Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı; “Bugün, O’nun doğumunun 1445. Sene-i devriyesinde, bu kutlu günde, karanlıkların yeniden aydınlanmasını, zulmün yerine sevgi ve hoşgörüyü, savaşlar ve terör olayları yerine barış ve huzuru, cimrilik ve mal hırsı yerine cömertliği, adaletsizlik yerinde adaleti istiyorsak “O” nun bizlere sunduğu ilahi mesajlara kulak vermeli, ortaya koyduğu yüksek ahlakı ve hayatını, hayatımıza örnek edinmeliyiz. Eğer insanlık âlemi kurtuluş istiyorsa, İnsanı insan yapan erdemlerin odağında yer alan Peygamberimizi yeniden keşfetmeye, onun bizlere sunduğu çağlar üstü yüce değerlerden ve üstün ahlaktan daha fazla ilham almaya şu günlerde çok daha fazla ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, ebedi hayatımızda onun şefaatine mazhar olmamız dileğiyle, Kutlu Doğum Haftasının ülkemizin ve İslam âleminin huzur ve mutluluğuna, milletimizin birlik ve beraberliğine vesile olmasını diliyor, selam ve hürmetlerimi sunuyorum.” Dedi.

Programda sinevizyon gösterisi yapıldı. Ardından katılımcılara gül takdim edildi. Konferansın devamında ise Atatürk İlkokulu öğrencisi Fatma Yazar’ın okuduğu ilahiler davetliler tarafından büyük beğeni kazandı.

Artvin Çoruh Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Ayık Konferans Verdi

Konferansa konuşmacı olarak katılan Artvin Çoruh Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Ayık “Konumuz Hz. Peygamberimiz (s.a.v.)’dir. Öncelikle Hz. Peygamberimiz’i tanımamız gerekir. Daha sonra da tevhit ve vahdet nedir bunların anlamlarını söyleyeceğiz. Ardından da tevhit üzerine inançta, itikatta bir olduktan sonra nasıl olur da bir araya gelerek birlik oluşturabiliriz bunun yollarını konuşacağız. Eksik olduğumuz konularda karşılıklı birbirimizi bilgilendirerek fikir alışverişinde bulunacağız.” Diyerek konuşmasına başladı.

Prof. Dr. Hasan Ayık konuşmasının devamında; “Dinin temel misyonu hatırlamaktır. Peygamberler birer müjdecidir, Kur’an bir zikirdir. Zikir, hatırlatmak demektir. insan unutur. Dünya meşgalesine dalıp unutur. Yapmamız gerekeni, değerini bilmemiz gerekeni unuturuz. Ödevimizi, bize verilen emanetin farkında olamaz; zaman zaman zihnimiz pıhtılaşır, bilincimizi kaybederiz. İşte burada Kur’an bir zikirdir. Bizi uyarıyor. Biz de oradan aldığımız mesajları size aktarmaya çalışıyoruz. Hz. Peygamber müjdeci ve uyarıcıdır. Ayrıca merhametli uyarıcı. Yani merhametli uyarıcı şudur ki, sadece karşısındakine acımaz, uyardığı konuda kendisinin de yüreği yanar. İşte peygamberler de böyle insanlardır. Yaşadığı toplumdaki insanları yıpkı anne babanın çocuğunu sevdiği gibi sever ve merhametli uyarıda bulunurlar. Bunların kötülüğü bırakması, düşmanlıkların, kavgaların bitmesi dostluğa dönüşmesi, barış ve huzur içerisinde yaşamaları, peygamberleri mutlu eder. Ve şunu da bilmemiz gerekir ki biz peygamberimizi severken bunun için seviyoruz. Temel misyonu budur. Eğer tarihte Hz.Adem’den Hz.Muhammed’e kadar peygamberler olmasaydı, görevlerini yapmayıp bizlere merhameti, adaleti, sevgiyi, muhabbeti, hoşgörüyü, dostluğu, sadakati, karşılık beklemeden iyilik yapmayı, samimiyeti, saflığı ve temizliği örnekleriyle göstermeseydi; bugün dünyada bunların adı bile yoktu. O nedenle peygamberler çok önemlidir ve peygamberleri tanımamız gerekir. Hz. Peygamberimizi tanıtmak için katıldığım konferanslarda şöyle bir soru soruyorum. Camilerde de bizlere peygamberlerin 5 sıfatını öğretirlerdi. Bunlar “Sıdk, Emanet, Fetanet, İsmet ve Tebliğ” diye bahsederlerdi. İşte bu peygamberlerin özelliği beş ahlaki temeli taşımalarıydı. Bu özellikler biz insanlarda da olmalıdır. Peygamberler bizlere bu konularda örnektir.  Sıdk sıfatı; “Doğru olmak” demektir. Her peygamber doğru sözlü ve dürüst bir insandır. Onlar asla yalan söylemezler. Eğer söyleyecek olsalardı kendi­lerine inanan halkın güven duygusunu kaybederlerdi. O zaman da peygam­ber göndermekteki gaye ve hikmet gerçekleşmemiş olurdu. Sıdkın zıddı olan yalan söylemek, peygamberler hakkında düşünülemez. Bütün pey­gamberler peygamberlikten önce de sonra da yalan söylememişlerdir.” Dedi.

 

Prof. Dr. Hasan Ayık ayet ve hadisler ışığında verdiği konferansta Tevhid ve Vahdetin, birlik ve beraberlik ruhunun yeniden sağlanması ve muhafaza edilmesinin önemini vurguladı. Ayık; birlik ve beraberliğimizi zedeleyen kötü huylardan kaçınmanın gerekliliğine de dikkat çekerek şunları söyledi: “ İnsan kâinatın en şerefli varlığı olarak yaratılmıştır. Bu bağlamda da Allah katında bütün insanlar eşittir. İnsanı şerefli kılan da imanıdır. İman dil ile ikrar kalp ile tastik ve azalarla da amel etmektir. Dil ve kalp ile var olan iman ve tevhid ancak amele geçirilirse kâmil hale gelir. Bu bağlamda kulun kul ile ilişkisi de önemlidir. Bu nedenle gıybet, haset, su-i zan, kalp kırma ve dedikodu gibi vahdetimize zarar veren kötü alışkanlıklardan kaçınmamız ve tevhit noktasında birleşmemiz gerekir. Bizi tefrikaya değil vahdete götüren yolda yürümeliyiz.” Dedi.

Programın sonunda  ise Kaymakam Mesut Gazi Ambarcı tarafından Prof. Dr. Hasan Ayık’a Şavşat Evi maketi hediye edildi.

 

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek