...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Köy Enstitülü Eğitimci Şairden Yaşama Dair Dizeler

20 Eylül 2016 - 1.366 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Köy Enstitülü Eğitimci Şairden Yaşama Dair Dizeler
Köy Enstitülü Eğitimci Şairden Yaşama Dair Dizeler

Köy Enstitülü Eğitimci Şairden Yaşama Dair Dizeler

Hemşehrimiz Rahmetli İlköğretim Müfettişi Ahmet Biber’in “Gidene de Gelmek Var” Adlı Şiir Kitabı Okuyucuyla Buluştu

Köy Enstitülü Eğitimci Hemşerimiz Ahmet Biber’in şiirleri “Gidene de Gelmek Var” Adıyla Artikel Yayıncılık’tan Çıktı. Artvin, Kars, Giresun’ da Öğretmenlik ve İlköğretim Müfettişliği Yapan Biber’ in, Anadolu Aydınlığı Duyarlılığıyla Kaleme Aldığı Dizeleri 8 Eylül’de Şiir Severlerle Buluştu

1998’de yaşama veda eden Ahmet Biber’ in şiirleri Ailesi tarafından derlenerek yayına hazırlandı. Kitaptaki şiirler, 1953 ile 1996 yılları arasında yazılmış.

Ahmet Biber, eğitimci kimliğiyle yaşadığı toplumunun gerçeklerini, aşkı, doğayı, insanı ifade etmede şiirle yol almış. “Şiir ayakta yazılır, ayakta okunur” söylemine uyarak şiirle yaşamayı, paylaşmayı ve konuşmayı yaşam ilkesi olarak benimsemiş.

Okur bu şiirlerde, yaşamı boyunca, felsefeden aşka, ülke gerçeğinden kendi gerçeğine ne varsa gören, duyan, düşü-nen, duygulanan bir insanın dizelere döktüğü dünyasının içtenliğine tanık oluyor.

Kitapta Eğitimci-Şair Biber’ in yaşamından kesitler de aktarılıyor. Şair dostları ve yakınlarının onun anısına kaleme aldığı dizeler ve anılarla aile albümünden fotoğraflar da okura sunuluyor.

Artvinli doğa dostu, hümanist, eğitimci şair Ahmet Biber’ in “Gidene de Gelmek Var” ki-tabının 1. baskısının geliri, Ailesi tarafından Cerattepe’ de yaşam ve doğasını koruma uğraşısı içinde olan Artvin halkına manevi ve maddi destek için Yeşil Artvin Derneği’ne bağışlanmış.

Kitap, İlçemizde Zafer Fotoğrafçılıkta, Arkadaş Kitabevinde ayrıca Artikel Yayıncılığın yanı sıra, D&R, İdefix ve Kitap yurdu gibi internet satış kanalları üzerinden de temin edilebilecektir.

Ahmet Biber Kimdir?

1935 yılında Artvin-Şavşat Veliköy’de dünyaya geldi. İlkokulu köyünde okudu. 1949 Yılında CilavuzKöy Enstitüsü’nde öğrenime başladı, 1956’da İlkokul öğretmeni olarak mezun oldu. 1965 yılına kadar Artvin, Yusufeli, Ahut, Şavşat-Yoncalı köylerinde öğretmen olarak çalıştı. 1965’te sınavla kazandığı 6 Aylık İlk-öğretim Müfettişliği kursuna devam etti. 1966’dan resen emekli edildiği 1982’ye kadar Kars Merkez-Ardahan Göle-Artvin ve Giresun’da İlköğretim Müfettişi olarak çalıştı. Emekli olduktan sonra Şavşat Veliköy’e yerleşti. 1989-1994 yılları arasında köyünde muhtarlık yaptı. 1998 Yılında kalbi-ne yenik düşerek yaşama veda etti.

Ahmet Biber

Gidene de Gelmek Var

Şiir, 120 sayfa, Eylül 2016

Artikel Yayıncılık

İletişim: Gülsen ERDEM, 0216 4555148

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek