...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Köy Bir İdari Birimdir

23 Aralık 2016 - 828 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Köy Bir İdari Birimdir
Köy Bir İdari Birimdir

Köy Bir İdari Birimdir  

Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulduktan sonra en öncelik verilerek çıkartılan yasaların at başını 442 sayılı Köy Yasası çekmektedir. Cumhuriyet kurulduktan bir yıl sonra 1924 yılında çıkartılmıştı.

Çünkü o yıllarda ülke nüfusunun yüzde sekseni köyde yaşamaktaydı. Yeni kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyetinin temelini tarım toplumu oluşturmaktaydı. Köylerin tüzel kişilik kazanması için köy yasası şarttı.

Türkiye’yi kurtarıp da Türkiye Cumhuriyeti Devletini kuran ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk bundan 80 yıl önce Türk Köylüsü için şöyle diyordu, “Yedi asırdan beri Cihan’ın dört bir köşesine sevk ederek kanlarını akıttığımız, kemiklerini yabancı topraklarda bıraktığımız ve yedi asırdan beri emeklerini ellerinden akıp israf eylediğimiz ve bunca fedakârlıklarına ihsanlarıma karşı nankörlük ve cabbarlıkla uşak menzilesine indirmek istediğimiz bu asil sahibin huzurunda bugün ihtiramla hakiki vaziyetimizi alalım.

İşte bu duygu ve bu düşüncelerden yol acıkan Mustafa Kemal Atatürk kalkınmayı köyden başlatmak istiyordu.

Önce cehaleti önlemek için köy insanının kadın-erkek ve çocuk her yaşta ki insanın okur-yazar olmasını istiyordu. İşte bu amaçla askerliğini çavuş-onbaşı olarak yapan köy gençleri için 1936 yılında 6 ay süreli eğitmen kursları açıldı. Bu kursları bitirenlere EGITMEN ünvanı verildi. Bunlar için köylerde3 yıllık eğitmenli okullar açıldı. 1940 yılında da Türkiye’nin 21 yerinde Köy Enstittüleri açıldı. Bu okullara ilkokulu bitiren köy

Çocukları alınarak 5 yıllık eğitim öğretimden sonra 5 sınıflı köy ilkokullarına öğretmen yetiştirilerek köy insanı okuryazar edildi. Bu hareket 13 yıl hiç aksatılmadan devam etti.

1953 yılında Köy Enstitüleri kapatıldı. 1950 seçimlerinden son­ra gelen hükümetler köyleri arka plana alarak Köy Kalkınmasına değil, şehir kalkınması yoluna girildiğinde hükümetlerce köyün ne kadar aşağıdanlığını yolundan belli oluyor.

Köy demek tarım ve hayvancılık demektir. Köydeki vatandaş tarımın çoğunu yapamıyor. Azını yapıyor. Ondan bile tam randıman alamıyor. Pas olayı, hava kirliğiliği, don olayı gibi olum­suzluklar köylüyü köyünden bezdiriyor. Köyünü bırakan gidiyor.

Köy bir idari birim olmaktan çıkıyor.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek