...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Korava Ve Kete Coğarafi İşaret Aldı

12 Ocak 2018 - 638 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Korava Ve Kete Coğarafi İşaret Aldı
Korava Ve Kete Coğarafi İşaret Aldı

Şavşat Belediyesi Tarafından Yaklaşık Bir Yıldır Devam Eden Yöresel Ürünlerden Korava Ve Kete’ye Coğrafi İşaret Alınması Konusunda Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Şavşat Belediyesi Ülkü Ulusoy Kadın Yaşam-Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısına Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk, Başkan Yardımcısı Özcan Arslan, İl Encümeni Hasan Temiz, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul Özel, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Proje Uzmanı Ümit Orhan, Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi Genel Müdürü Ali Rıza Kul, Çoruh Üniversitesi Öğretim Görevlisi Sevgi Demir, Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı Artvin Yatırım Destek Ofisi Uzmanı Fatma İpek ve Asistan Selver Tuğlu, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Eray Tezer, İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Gıda Mühendisi Gizem Şahin ve Ziraat Mühendisi Fehime Arı, Şavşat Esnaf ve Sanatkârlar Odası Asistanı Özdemir Parlak, Şavşat Kadın Derneği Başkanı Fatma ÇELİK ve Dernek Üyeleri, yerel ürün üretimi ve satışı yapan işletme sahipleri, İkram Bahçeci ve bal üreticileri, basın mensupları ve çok sayıda ilgili vatandaş katıldı.

Bilgilendirme Toplantısı’nın başlangıcında konuşma yapan Belediye Başkanı Ahmet Sinan Öztürk: “Coğrafi işaretleme, yerel değerlerin sürdürülebilir bir şekilde korunmasına, bu değerlerin gelecek nesillere aktarılmasına, bölge ve kırsal ekonominin gelişmesine yardımcı olmaktadır. Coğrafi işaretler bir ürünün, belirli bir ülke, yöre ya da bölge ile bağlantısını ifade eden sembollerdir. Bu işaretler, söz konusu yöreye özgü doğal ya da insan faktörlerinden oluşan özelliklerin ürüne kazandırdığı nitelik ve kalite itibariyle bölge ürünlerinin benzer ürünlerden ayırt edilebilmesini sağlamaktadır. Ancak ilçemizde bu güne kadar yöresel ürünlerle ilgili tescilli veya başvuru aşamasında coğrafi işaret bulunmamaktadır.

Kültürel ve yerel değerlerin özelliğini kaybettirmeden devam etmesini sağlamak yasal koruma ile mümkündür. İlçemiz, coğrafi işarete konu bal, korava, Şavşat ketesi, gorcolo peynir, silor, erişte, kesme çorbası, ayran çorbası, haşil, kuymak, peynir eritmesi, erişte, pancar, pekmez (dut-armut), pestil, ayrıca sepet, cecim, kilim, ahşap evler, vb. tarımsal ve hayvansal birçok çeşide sahip olmakla beraber en önemlisi korava ve Şavşat Ketesi’dir.

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından sağlanan teknik destek ile alacağımız koravanın ve Şavşat ketesinin Coğrafi İşaret olarak belirlenmesinin turizme olumlu etkisi yanında Türkiye’de 81 ili kapsayan “Türkiye Lezzet Haritası” çalışmasına göre 2205 çeşit yöresel yiyecek ve içecek arasına girecek ve ilimizin ve ilçemizin yerel kalkınmasına ve farklılaşmasına imkân verecektir.

İlçemiz için çok önemli olan Coğrafi İşaret için gerçekleştirmiş olduğumuz bu toplantıya katıldığınız için çok teşekkür ediyorum” dedi.

Başkan Öztürk’ün ardından Coğrafi İşaretler konusunda bilgilendirmelerde bulunan Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Proje Uzmanı Ümit Orhan yaptığı sunumun ardından katılımcıların sorularını yanıtladı.

 

Coğrafi İşret ile ilgili bilgiler veren Ümit Orhan; Kısaca coğrafi işaret; “belli bir niteliği, ünü ve diğer özellikleriyle, bir yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü tanıtıp, gösteren işaretler”dir.

Bir bölgenin herhangi bir ürünü, halısı, kilimi, meyvesi, taşı, madeni, çeşitli malzemelerle oluşan işlemeleri diğer yörelerde üretilenlerden farklı olabilir. Bir yörede üretilen bir halı, kilim, kumaş, çini vb. bir ürün ün kazanmış olabilir. Bu ürünlerde o yörenin adının kullanılması, tüketiciler tarafından o ürünün belli bir kaliteye sahip olduğu şeklinde algılanıp, güvenilir bulunabilir. Tüketiciler söz konusu yöre adıyla satılan ürünleri, yörenin adına belli bir güven duyarak aynı nitelikteki diğer ürünlere tercih edebilirler.

Coğrafi İşaretler menşe ve mahreç işaretleri olarak iki gruba ayrılır

MENŞE İŞARETİ

Menşe işareti; coğrafi sınırları belirlenmiş bir yöre, alan, bölge; çok özel durumlarda ülkeden kaynaklanan belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleriyle bu yöre, alan veya bölge ile özdeşleşmiş yöre, alan, bölgeye özgü doğa ve insan faktöründen kaynaklanan, üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerin tümüyle bu yöre, alan veya bölge sınırları içinde üretilen bir ürünü tanımlamaktadır.

Menşe adı, menşe adına konu ürünün tamamı ile tanımlanan yerde üretilmiş olması gerekmektedir.

Örnek: Çerkez Peyniri, Van Otlu Peyniri, Anzer Balı. Bu ürünler, ait oldukları coğrafi bölgenin dışında üretilmezler. Çünkü ürün, niteliklerini ancak ait olduğu yöre içinde üretildiği takdirde kazanabilirler. Bir ürünün menşei olan yöre, alan veya bölge adı, aşağıdaki şartların birlikte karşılanması durumunda “menşe adını” belirtir:

Coğrafi sınırları belirlenmiş bir yöre, alan, bölge veya çok özel durumlarda ülkeden kaynaklanan bir ürün olması;

Tüm nitelik veya özellikleri bu yöre, alan veya bölgeye özgü doğa ve beşeri özelliklerden kaynaklanan bir ürün olması;

Üretimi, işlenmesi ve diğer işlemlerinin tümüyle bu yöre, alan veya bölge sınırları içinde yapılan bir ürün olması

Bu koşulları karşılayan ve belirli bir yöre, alan veya bölgeden kaynaklanan bir ürünü belirtmek için geleneksel olarak kullanılan güncel dilde yerleşmiş coğrafi veya coğrafi olmayan adlar da menşe adları olarak kullanılabilir.” Şeklinde ifade etti.

Bilgilendirme toplantısının ardından katılımcılara coğrafi işaret alınması için çalışmaları devam eden kızılcık koravası ve Şavşat ketesi ikramında bulunuldu.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler : , ,
TemaFabrika
Teknik Destek