...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1780 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

– KLARCETİ’ NİN DÜN VE BUGÜNÜ-

24 Kasım 2015 - 1.355 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»– KLARCETİ’ NİN DÜN VE BUGÜNÜ-
– KLARCETİ’ NİN DÜN VE BUGÜNÜ-

– KLARCETİ’ NİN DÜN VE BUGÜNÜ-

Klarceti (Artvin yöresi diye bilinen yer olup) “Gürcüce” tarihsel Gürcistan’ın güney batı kesiminde,tarihi “Mesheti’nin” bir parçası sayılan bölge.Meydancık ve Ardanuç dereleri havzasını da içine alan ,Çoruh Nehrinin Yalnız Çam Dağından Karadeniz’e kadar ulaşan aşağı havzasının kapsar.

Tarihsel zamanda Klarceti diye isimlendirilen Artvin yöresini on birinci yüzyılda yaşayan gürcü tarihçi ve din adamı Leonti Mroveli aynen aşağıdaki gibi tanımlar.

“ Hiç kimse korkutucu Klarceti’ye giremezdi.Klarceti dağlarından ve kayalıklarından dolayı girilemeyecek bir yer idi.Ve buranın sakini Klarcetililer iyi biniciler ve ayağına çabuk insanlardı”

Şimdilerdeki iki bin on beş yılının sonbaharının sonlarında Kasım ayında havalar soğudu.Artvin ili genelinde kısmen kar ve yağan yağmur hayatı felç etti,yine canlar gitti.

Doğa dokuz doğururken yollar kapandı,Şavşat ilçesinin bir süre dış dünya ile bağlantısı kesildi.Elektrik sistemi çöktü,hayat durdu.Elektrik sistemine göre dizayn edilen yaşamsal işlevler zıvanadan çıktı.Ampulün icadından önceki karanlık zaman gittiği tarihsel çöplüğünden çıkageldi.

Günümüzde olmazsa olmaz ve de en önemli yaşamsal unsur olan yollar ve elektrik hizmetleri hakkında yapılan yanlışlıklar,eksiklikler yıllarca defalarca yazıldı,çizildi.Dillerde pelesenk oldu,dillerde tüyler bitti.Söylenecek söz kalmadı.

Günümüzden dokuz yüz yıl,yani dokuz asır önce Artvin yöresinin coğrafi yapısını tanımlayan “ Leonti Mroveli’nin” yazdığı izlenimler ile şimdilerde ulaşımı sağlayan bir türlü rayına oturamayan yollar, dereler hususunda geçen onca zaman arasında kayda değer bir farklılık ve insanların doğa ile bitmez tükenmez olan mücadelesinde sorunları ortadan kaldıran değişkenlikler var mı,yok mu ?.

Faruk Albay

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek