Dolar : Alış : 5.5398 / Satış : 5.5497
Euro : Alış : 6.1414 / Satış : 6.1524
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin24°CGök Gürültülü Sağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 1494 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kitap Fuarı -1

28 Mart 2017 - 600 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Kitap Fuarı -1
Kitap Fuarı -1

Kitap Fuarı -1
18-26 Mart tarihleri arasında Bursa da kitap fuarı açıldı. Ben de kitaplarımı imzalamak için bu fuara katıldım. Bursa Büyük şehir Belediyesinin düzenlemesiyle ve Türkiye de ki bütün büyük yayınevi ve kitapevlerinin iştirakiyle büyük bir alanı kaplayan kitap fuarı kapılarını gün boyunca kitabı ve okumayı sevenlere ve özelliklede öğrencilere açmış oldu. Bursa kitap fuarı geçen yılda aynı yerde açılmış ve yine bu tarihlerde düzenlenmişti. Benim kitaplarımı basan Ankara Altın post yayınevi sağ olsun geçen yıl olduğu gibi bu yılda açmış olduğu standa beni de çağırdı ve kitaplarımı imzaladım. Bursa İstanbul yolu üzerinde Bursa uluslar arası ticaret merkezinin yanında Buttim binasının yakınında ki Bursa fuar alanında büyük salonda düzenlenen fuarda büyük yayınevleri ve kitapevleri okuyuculara hizmet vermek yarışı-na girmişlerdi. Salon bir ve salon iki diye ayrılan fuarda benim kitaplarımı basan Altın Post yayınevi ve Bursa Kültür kitapevlerinin beraberce düzenlediği stand ikinci salondaydı. Her yazara bir gün ayırdıkları için beni de 20-Mart 2017 Pazartesi günü çağırdılar. O gün sabah erkenden Balıkesir den çıktım ve saat 12 sıralarında Bursa ya geldim ve hemen fuar alanına vardım. Bizim stand ikinci salonda kurulmuştu ve standı kuran Bursa Kültür kitapevinin sahibi arkadaşlar bana çok güzel bir yer ayırdılar. Bir masa sandalye ve üzerine de kitaplarımı dizip ismimi de yazıp herkesin çok iyi ve kolaylıkla görebileceği bir şekilde düzenlediler. Ben de oturup okuyucuları ve kitapseverleri beklemeye başladım. Bu arada standın hazırlanmasında ve orada kaldığım bir gün boyunca bana yardımcı olan beni en güzel şekilde ağırlayan Bursa Kültür kitapevinin sahipleri arkadaşlara özellikle Yavuz ve Zafer beylere ayrıca teşekkür ediyor ve selamlarımı gönderiyorum.
O gün akşama kadar satış yapmamıza rağmen hem hafta içi ve hem de mesai günü olduğundan istediğimiz ilgiyi göremediğimizi be-lirtmek istiyorum, bu sadece bizde değil bütün standlar da maalesef aynıydı.Ben geçen yıl Bursa da İzmir de İzmit te ve Balıkesir de de imza günlerine katılmıştım ve ne yazık ki satış ve ilgi istediğimiz gibi olmamış ve hep hayal kırıklığına uğramıştık.. Ben zaten başından beri hep aynı şeyi söylüyorum ve yazıyorum,biz okumuyoruz, okumuyoruz, okumuyoruz. Gerek bu yıl olsun gerekte geçen yıl olsun imza günümde katıldığım bütün kitap fuarlarında dikkatimi çeken bir şey oldu o da kitap fuarlarına gelen çoğu kişiler belli bir yaşın üzerinde ve gerçek kitap dostu, okuyacağı kitabı iyice inceleyip satın alan ve aldığı ki-tabı da mutlaka okuyan kişiler olmasıydı. Şahsen benim kitaplarımı okuyanların büyük çoğunluğunun orta yaş ve üzeri insanlar olduğumu öğrendim. Oysa ki benim kitabım daha çok gençlere hitap eden ve iki üniversite öğrencisinin hayatını anlatan, gerçek bir olaydan alınan sonu dramla biten bir roman ama ben gençlere bunu anlatamıyorum. Fuara gelen gençler ve öğrenciler var ama onlarda bilhassa öğrenciler çoğunluk ders kitabı veya yardımcı kitap alıyorlar. Buradan bir kez daha üzülerek söylemeden geçemeyeceğim bir gerçek var ki o da ne yazık ki gençlerimiz maalesef okumuyorlar. Bu da beni çok ama çok üzüyor. Her defasında gençlerle yaptığımız konuşma ve sohbetlerde aynı şeyi dile getirip neden okumadıklarını sorduğumda hep aynı cevabı veriyorlar.
-Biz neyi öğrenmek istiyorsak, neyi merak ediyorsak, neyin ceva-bını almak istiyorsak ve hatta eğlenmek istiyorsak bize bilgisayar ve telefon yetiyor, biz her şeyi onlarda buluyoruz, neden gazete ve kitap okuyalım ki. Benim de onlara cevabım yine şu oluyor.
-Tamam haklısınız istediğiniz her şeyin cevabını ve merak etti-ğiniz her şeyi onlarda bulabilirsiniz ama ne yazık ki çok önemli bir şeyden, bir kültür alışkanlığından mahrum kalırsınız , o da –okuma kültürü- denen bir şeydir. Yani ömür boyu size çok şey kazandıracak okuma kültürünüz eksik kalacak ve ileri de bunun eksikliğini çok hissedeceksiniz diyorum. Çoğu kez tatmin edici bir cevap bulamıyor ve boyunlarını büküp geçiyorlar. Gençler ellerinde dokunmatik telefon, her yerde yanlarından ayırmıyorlar , ne yazık ki hepsi de telefonun ve internetin kurbanı ve bağımlısı olmuşlar. Bunu ayrıca yine yazmaya devam edeceğim.
-Tekrar fuara dönersek iştirak ve satışlarımız hafta sonları kadar iyi olmasa bile yine tatmin edecek kadar oldu, bu arada Bursa Balıkesirliler dernek başkanıyla ve Artvinli, Şavşatlı hemşerilimizle tanışıp sohbet etmek görüşmek en güzel kazancımız oldu. Başka fuarlarda buluşmak üzere sağlıklı ve esen kalın.

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

reklam_alan2

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika