...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kış Lastiği Uygulaması Dün İtibari İle Başladı!

02 Aralık 2015 - 728 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Kış Lastiği Uygulaması Dün İtibari İle Başladı!
Kış Lastiği Uygulaması Dün İtibari İle Başladı!

Kış Lastiği Uygulaması Dün İtibari İle Başladı!

Ticari araçlara zorunluluk getiren kış lastiği uygulaması dün itibari ile başladı. Artvinli sürücülerin, Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği’nin yapmış olduğu uyarıları dikkate almaları ve kış lastiği kullanımı konusunda hassasiyet göstermeleri vurgulandı.

Kar lastiği takma zorunluluğu olan illerin başında ilimiz Artvin’de bulunuyor ve Artvin’de de yetkililer sürücülerin can ve mal güvenlikleri için kar lastiği takmalarının gerektiğini hatırlatıldı.

LASİD (Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği) Genel Sekreteri Bahadır Ünsal güvenli sürüş için binek araç sürücülerini de kış lastiği kullanımı konusunda önerileri dikkate almaları istedi. LASİD Genel Sekreteri Ünsal yaptığı açıklamada; ‘’Kış lastiği yaygın kullanılırsa kış aylarında çekilmez hale gelen trafik çilesi ve kazalar büyük ölçüde azalacak; akıcı ve güvenli bir trafik sağlanacaktır’’ dedi.

Kış lastiği uygulaması başladı. Lastik Sanayicileri ve İthalatçıları Derneği LASİD; tüm sürücüleri kış lastiği konusunda hassasiyet göstermeye çağırdı.

LASİD Genel Sekreteri Bahadır Ünsal;  ‘’Kış lastiği kullanımına sadece ticari araç değil tüm sürücülerin özen göstermesi gerekir. Kış lastiği özel sırt karışımı ve tasarımı etkisiyle kış koşullarında daha fazla yol tutuşu ve daha kısa fren mesafesi sağlar. Kış lastiği kış koşullarında; sizin, sevdiklerinizin ve trafikteki tüm araçların güvenle işinize, evinize gitmenizi sağlar. Kış lastiğinin trafiğe çıkan tüm sürücüler tarafından yaygın kullanımı; kış aylarında tehlikeli ve çekilmeyecek hale gelen trafik çilesini de büyük ölçüde azaltacak ve trafiğin daha güvenli ve akıcı olmasına katkı sağlayacaktır’’ dedi.

‘Lastik Bizi Hayata Bağlayan En Önemli Parçalardan Biridir’

LASİD Genel Sekreteri Bahadır Ünsal, kış lastiğinin +7 derece santigrat altındaki hava koşullarına uygun olarak tasarlandığını belirterek şöyle dedi: ‘’Kış lastiği takma zorunluluğu ticari araçlar için geçerli. Ancak, TÜİK 2015 Ağustos verilerine göre trafiğe kayıtlı 19.6 milyon araç var. Bu araçların çoğu, altındaki milyonlarca lastik ile yaz-kış, kar-çamur demeden karayollarımızda dolaşıyor. Kış koşullarında akıcı ve güvenli bir trafik için zorunluluk kapsamında olmasalar da binek araçlar dahil bütün sürücüler bu uygulamaya hassasiyet göstermeli. Uygulamanın başlamasına 1 ay kaldı, sürücüler bu süre içinde kış lastiği hazırlıklarını tamamlamalılar. Hiç unutulmamalı ki, lastik; bir araçta bizi hayata bağlayan en önemli parçalardan biridir. Doğru olmayan lastik seçimi ve kullanımı trafik kazalarına yol açabilir; sizin ve sevdiklerinizin yaşamını tehlikeye atabilir. Doğru lastik araca ve mevsime uygun lastiktir. Doğru lastik güvenli sürüşün baş şartıdır. Kışın lastiği kış lastiğidir; kış koşullarında hayat kurtarır.’’

LASİD Genel Sekreteri Bahadır Ünsal, kış lastiği alırken ve kullanırken dikkat edilmesi gerekenleri şöyle belirtti:  “Kış lastiğinin başlıca özellikleri ve avantajları nelerdir? Kış lastiklerinin diş derinliği; yaz lastiklerine göre genellikle daha fazladır. Kış lastiklerinde desen doluluk oranı, standart lastiklere göre daha azdır. Böylece yol yüzeyindeki kar, buz, su, çamur gibi maddelerin oluklardan dışarı atılması daha kolay olur.  Kış lastiklerinin sırt deseninde daha çok kılcal damarlı ve omuz bloklarının dişli bir yapısı vardır. Bu yapı, karlı, erimiş karlı ve çamurlu yüzeylerde ilave çekiş sağlar.  Kış lastikleri özel karışımı sayesinde kış şartlarında sertleşmeyerek, tutunma özelliklerini korur. İçeriğindeki yüksek silika oranıyla, tutunma özelliklerini korur ve ıslak zeminde sürüş emniyetini artırır. +7 derece santigrattan daha soğuk havalarda kış lastikleri kullanımı ile elde edilen fren mesafesi; gerek yaz lastiklerinden ve gerekse zincir takılmış yaz ya da kış lastiklerinden elde edilen fren mesafesine göre daha kısadır. Kış lastiklerine alternatif olarak gösterilen zincir kullanımı; araçların lastik ve mekanik aksamına zarar verdiği için sadece zorunlu durumlarda ve mümkün olan en kısa sürede kullanım için tavsiye edilmektedir. Kış lastiği alırken ve kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?  Kış lastiklerinin, otomobilinizin 4 pozisyonunda birden kullanılması gerekir. Araçta sadece 2 lastiğin kış lastiği olması, ani frenleme ve viraj alma gibi manevralar sırasında aracın kontrolünü zorlaştırır.  Kış lastiklerini yaz lastiklerinden ayırt edebilmek için yapısal farklılıklarının yanı sıra yanaklarındaki markalamaya dikkat etmek gerekir. M&S (Mud&Snow – Çamur ve Kar), M+S ve Snowflake sembollerinden herhangi biri lastiğin yanağında varsa kış lastiğidir. Kış lastikleri; kullanılmadıkları dönemlerde uygun koşullarda saklanmalıdır. Tekrar araç altına takıldıklarında performans kayıpları yaşanmaması için ideal şartlarda (kuru, serin, güneş ışığı almayan asit ve yağ benzeri kimyasallardan uzak) muhafaza edilmelidir.”

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek