...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kim Demiş ki Şavşat’tan Müzikçi Yetişmez

29 Kasım 2016 - 985 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Kim Demiş ki Şavşat’tan Müzikçi Yetişmez
Kim Demiş ki Şavşat’tan Müzikçi Yetişmez

Kim Demiş ki Şavşat’tan Müzikçi Yetişmez

Şavşat ilçemizden hayatın her dalından yetişmiş insanların var olduklarını biliyoruz. Ve bu yetişkin insan kaynağımızla da iftihar ediyoruz.

İnsan çok olmuş ama yetiştirilip eğitilememiş, sadece insan yığını olmuş. Böyle eğitimsiz, el becerileri edinememiş, bir mesleğin sahibi olamamış, üretememiş, sadece tüketici ve beceriksiz bir toplum olarak kalmışsa o toplum o ülkenin başının belasıdır.

İnsan yaşamı için ne kadar vitamin, mineral, madensel, karbonhidratlı, tatlı, ekşi, tuzlu yiyecekler gerekli ise, ruhun gıdası da müziktir. İnsan ruhu da müzik dinlemekle tatmin edilir. Bu bakımdan her meslek ve beceri dalında insanlara ihtiyacımız olduğu gibi müziğinde ayrı ayrı çalgı aletlerinde kabiliyetlilerin yetiştirilmeleri kaçınılmazdır. Zaten konservatuarlar da bu amaçla kurulmuştur.

Bu yakın günlerde Şavşatlı gençlerimizden müzik sever ve müzik liyakatli gençlerimizden Cihangir Gülcan kendi akıllı telefonundan bir klip izletti. Bu klipte gördüm ki müzik kabiliyeti olan gençlerimiz bir araya gelmişler. Kendi konservatuarlarını kendileri kurmuşlar. Bu kendi konservatuarlarında birlikte çalışmışlar. Birbirlerini yetiştirmişler. Koro oluşturmuşlar. Solist yetiştirmişler.

Kim demiş ki Şavşat’tan müzikçi yetişmez?

İşte yetişmişler. Biraz sonra aşağıda hangi çalgı dalında hangi müzikçilerimizin yetiştiklerinin isimlerini vereceğim. Bu genç isimleri ayrı ayrı kutluyorum. Gözlerinden öpüyorum.

Bu gençlerimizin kendilerini daha profesyonel yetiştirmeleri için para-sal kaynak ve uygun bir zemine ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaç acilen karşılanmalıdır.

Sesleri ve sazları ile bir müzik salonunda bütünleşmelidirler. Yapacakları kliplerle müzik alanında da Şavşat’ın adını söyletmelidirler. Sanatçıya sanatçının içinde yaşadığı toplum değer verdikçe sanatçı değer kazanır.

Ertuğrul Özcan yönetimindeki koro ekibi şu sanatçılardan oluşuyor.

Filiz Özcan, Yalçın Akgül, Figen Odabaş, Sibel Yazıcı, Aysun Altun, Zuhal Temiz, Özlem Özden Aydın, Halil İbrahim Çelik, Ömer Şahin, Ayten Demirel, Tuncay Demirci, Gül Yılmaz, Betül Yarar, Ebru Şahin, Evren Topçu Demir, Evren Altun, Suzan Işık.

Hem sazı ile hem de sözleri ile şarkı ve türküler okuyan sanatçılarımızın nereli olduklarını ve hangi enstrümanı çaldıklarını yazmaya çalışacağım.

Barış Aydın (Meşeli Köyü)

Cihangir Gülcan (PınarlıKöyü)

Barış Evbaşı (Solist)

Özer Durur (Köprülü Köyü)

Ferhan Yolcu (Şavşat Mrkz.)

Grup Ciba (Meşeli Köyü)

Sueda Kutlu (Kocabey)

Armağan Ekinci (Tibet)

Başak Keskin (Avcala)

Çağatay Atalay (Mrkz.)

Özer Çiftgümüş

Gizem Yılmaz (Efkar Te.)

Şavşat Belediyesi Korosu

Gökalp Altun (Kurudere Köyü) Ney

Elif Çetin (Papart) Gitar

Erdoğan Avcı (Taşköprü) Akordeon

Zeynep Ataş (Fülüt)

Tülin Dursun (Bahçecik) Vokal

Oğuz Kağan Uysul (Gitar)

Cihangir Gülcan (Kocabey) Vokal

Gamze Çalışkan

Erkan Taştan

Murat Çakal

Özge Aslan

Hakan Altun

Toplam 23 kişilik gruptan oluşan bu yenilikçi Şavşat müzik ekibimizi yürekten kutluyorum. Bu müzik ekibimize Şavşat halkı sahip çıktığı oranda daha başarılı olacaklardır. Bu günlerin amatör müzik ekibi yarınların profesyonel ekibi olacaktır. Hem kendilerini tanıtacaklar hem de yurt genelinde Şavşat’ın tanıtılmasına vesile olacaklardır.

Bu yeni doğmuş müzik ekibi Şavşat halkının ilgileri ve destekleri ile büyüyecektir. Şavşat’tan müzikçi yetişmez diyenleri de yere batıracaktır.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek