...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1764 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

KAŞIKÇIYI KAŞIKLAMAK

14 Kasım 2018 - 1.308 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»KAŞIKÇIYI KAŞIKLAMAK
KAŞIKÇIYI KAŞIKLAMAK

Bir ayı aşkın süredir yatıp kalktığımız bir Kaşıkçı’mız var. Konuyla ilgili çok şey söylense de gerçekler, ısrarla gizlenmekte. Konu hakkında, kendi çapımda biraz akıl yürütmek istedim.

ABD, Kaşıkçı’nın başına örülecek SUUD çorabından kesin haberdardı. CIA’nın elinde  deliller, dinleme kayıtları vardı. Cinayetin ülkelerinde işlenmesi onlara sıkıntı verirdi. Maşa kullanmak istedi. Bu amaçla da ABD’de pekâla evlenebilecekken onu evlilik için Türkiye’ye yönlendirdi. Niye mi?

Kaşıkçı son dönemde hem ABD hem de Suudi Arabistan yönetimine aykırı gidiyordu. Çizgisi Müslüman Kardeşler örgütünün destekçileri olan Katar’a ve Erdoğan yönetimine doğru kaymıştı. Yani onlara göre katli vacipti. (Bu konuyla ilgili olarak Selman’ın ABD’yi arayarak Kaşıkçı’yı Müslüman Kardeşler üyesi olmakla suçladığı yolunda yazılar var ve Selman da bunu yalanlamadı.)

Bu katlin Türkiyede yapılması, her fırsatta ABD’nin elinde Türkiye aleyhine kullanılabilecek bir koz olacaktı üstelik. Ama tersi oldu.

Cinayet soruşturmasını bir hukukçu gözüyle inceledikçe işin ilginç yönlerini fark ediyorum. Ortada ceset yok. Ama savcılık Kaşıkçı içeri girer girmez boğuldu ve cesedi parçalandı diyebiliyor. Böyle bir sonuca, mekânda elde edilen delillerle ulaşılamaz. Demek ki ses ya da görgüye dayalı delil var elde.

Bu durumda iki şıkkımız söz konusu:

1.Bizimkiler elçiliği çaktırmadan dinliyorlardı.

2.İçeride ajanımız vardı.

Her iki durumda da aferini hak ediyorlar.

Şimdi kozlar Türkiye’nin elinde. Hem ABD’ye karşı hem de onun kuyruğu SUUD yönetimine ve elbette İsrail’e karşı. “Türkiye Kaşıkçı’nın öldürüleceğini biliyor muydu?” Bu konuyla ilgili şüphelerim olsa da ‘Evet’ demem zor; ama “Kaşıkçı’nın konsoloslukta böyle hunharca öldürülmesi Erdoğan’a yaradı.” dersem, haksızlık etmiş olmam. Erdoğan, bu vesileyle Arap dünyasının ve özelde Suudi Arabistan halkının mevcut yönetime tepki duymasını ve iç dinamiklerle değiştirmesini ölesiye ister çünkü. İsrail’in; “Bu işin ardında Erdoğan var.” derken kastettiği de bu.

İşin ardında Veliaht SELMAN’ın olduğu kesin. Tamam da ABD, SUUD yönetiminden vazgeçer mi? Asla! Çok sıkışırsa Selman’I feda eder, yerine yeni bir kukla ayarlar. Nitekim Avrupa’da sürgünde bulunan mevcut kralın kardeşi, ülkesine dönüverdi.

Sözün  özüne gelirsek, bu iş Arapların Suud yönetimine tepki duymasını sağlasa da  bir değişim getirmez. Bu toplum,selameti hep teslimde, ulu emre itaatte aramıştır. Lidere itaatin Allah’a itaat olduğu zırvasıyla beyni iğfal edilmiştir. Hücrelerine” Sen haklısın ya Musa, ama karnımızı firavun doyuruyor.” anlayışı işlemiştir.

Yani umutlar başka bahardan da öte, Kaf Dağı’nın ardındadır.

*

SALİH ALTUN

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek