...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kardeşim Emekli Öğretmen Yavuz ALTUN’un Ardından:

21 Mart 2021 - 72 kez okunmuş
Ana Sayfa » Türkiye»Kardeşim Emekli Öğretmen Yavuz ALTUN’un Ardından:
Kardeşim Emekli Öğretmen Yavuz ALTUN’un Ardından:

Biz bir kız dört erkek beş kardeştik. En büyüğümüz kız kardeşimiz Ferasetti; 1927 doğumluydu. Şavşat – Kayabaşı Köyünden Azmi ALTUN ile evliydi. 1966 yılında 39 yaşında rahmetlik olmuştu. Babam döneminin şartlarına göre dönemin medreselerinde okumuş, imamlık icazeti almış, köy imamlığı yapmakta ve geçimini sağlamaktaydı. Dini terbiye ile yetişmişti ama aydın bir din adamıydı, çocuklarının hepsini okutmak içi çabalamaktaydı. Ablamız Feraset’i 1940 yılında açılan Köy Enstitüsü’ne göndermek istedi. İmam arkadaşlarının baskısından kurtulamayıp bu sevdasından vazgeçmişti. Beni Köy Enstitüsüne göndermişti. Diğer iki kardeşim Yılmaz ve Fahir’i Kur’ an Kurslarında okutarak kendi meslektaşı imam etmişti. Kardeşim Yavuz ALTUN ise Şavşat Orta Okulunu bitirdikten sonra Artvin’de açılan ilköğretim okulunda okuyup öğretmen olmuştu.Babam Abbas hoca fakirane ve acizane geçim koşulları ile iki oğlunu öğretmen ederken iki oğlunu da imamyapabilmişti.

Kardeşim Yavuz ilk öğretmenliğine Yusufeli İlçesi Serinsu köyünde başlamıştı. Bu köyde öğretmenken eşi Hamdiye’yi hamilelik humması olan kış şartlarında doktorsuzluktan kaybetmişti. Doğan çocuğuna sevgi adını vermiştik. Bu çocuk annemiz tarafından büyütüldü, liseyi bitirdi, evlendirildi. Yavuz ALTUN daha sonra Şavşat – Eskikale Köyü Çiftehanlar mahalle okuluna atandı. Vatani göreve çağrıldı. Vatani görevden sonra Rize İkizdere’nin bir köyünde 3 yıl görev yaptı. Şavşat – Kurudere, Saylıca köylerinde öğretmenlik yaptı daha sonra Şavşat Halk Eğitimde görev aldı. 2000’li yıllarda emekli oldu. İkinci eşi Fahriye’den de bir oğlan bir kızı oldu.

Mesleğine sadık, disiplinli, çalışkan hem meslek arkadaşları hem de meslek amirleri tarafından sevilen bir öğretmendi. Yavuz ALTUN köy sevdalısı bir öğretmendi yaz aylarının tamamını köyde tarım işleri ile geçirirdi. Şavşat ilçe merkezinde de evi vardı kış aylarını Şavşat’ta meslektaşları arasında geçirirdi. Meslektaşları tarafından sevilen bir mizacın sahibiydi. 28 Şubat 2021 Pazar akşamı aniden geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybederek aile efradını, kardeş ve ağabeylerini, seven dost ve akrabalarını, meslektaşlarını kederlendirmiştir.Biz kederli ailesi olarak, bizleri acı halimizde yalnız bırakmayan, cenaze törenine katılan, katılma fırsatı bulamayıp da telefonları ile taziye nezaketinde bulunan eş, dost , akraba ve arkadaş çevremize yürekten teşekkür ediyoruz ve sizlerle teselli ediyoruz.İyi ki Varsınız.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek