...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Karaboğa Heykeli Gürcistan’da Çürümeye Terk Edildi

30 Kasım 2015 - 1.332 kez okunmuş
Ana Sayfa » Artvin»Karaboğa Heykeli Gürcistan’da Çürümeye Terk Edildi
Karaboğa Heykeli Gürcistan’da Çürümeye Terk Edildi

Karaboğa Heykeli Gürcistan’da Çürümeye Terk Edildi

2010 yılında 30. Kafkasör Festivali’nde Gürcistan’a hediye edilen Karaboğa heykeli Gürcistan’da çürümeye terk edilmiş durumda.

2010 yılında 30. Kafkasör Festivali’nde sergilenen Karaboğa heykeli, iki ülke yetkililerinin de katıldığı festivalde Gürcistan’a hediye edilmişti.  Hediye edilen heykelin uzun süre Gürcistan’a götürülmeyerek Artvin’de şu anki Festival Kafe’nin olduğu yere dikkatlerden kaçmamıştı. Gürcistan heyetinin bir sonraki Artvin ziyareti sırada heykelin durumunun gündeme gelmesi ile Karaboğa Heykeli, Gürcistan’a 2012 yılında iki yıl bekledikten sonra götürülmüştü.

Biran Önce Onarılması Gerekiliyor

Karaboğa Heykel iki yıl bekletilmesinin ardından 2012 yılında, vinç yardımıyla kamyona yüklenip Acara Özerk Cumhuriyeti’nin başkenti Batum’a gönderilmişti. Hatta heykel “Batumi EXPO 2012” fuarında sergilenmişti.

Karaboğa heykelinin makuz kaderi aradan geçen 3 yıl sonrada Batum’da da değişmedi. 1,5 tonluk heykelin Batum’da da oldukça kötü durumda olduğu gözlendi. Heykeltıraş İsmail Akhanlı tarafından iki yılda çok zor şartlarda tamamlanan Karaboğa heykeli şimdi Batum’da çürümeye terk edilmiş durumda. Maalesef Gürcistan’da Kara Boğa heykelinin kara talihi peşini bırakmadı. Son halini görenler; “bu eser emek ile sanat aşkıyla yapılmış. Maalesef burada da çok kötü durumda. Bir an önce onarılması gerekiyor. Terk edilmiş bir yerde ne olduğu neden burada olduğu nereden getirildiği, kim tarafında yapıldığı, Türkiye Gürcistan dostluğu adına hediye edildiği ile ilgili bir tek bilgi bulunmadığı gibi, terk edilmiş görünümü nedeniyle herkes ona zarar veriyor, üstüne biniyor, çiziyor” ifadelerine yer verdiler.

Terk edilmiş bir şekilde kimin yaptığı, bulunduğu yere nereden nasıl getirildiği, özellikleri hakkında ne Türkçe ne de Gürcüce hiçbir bilgi bulunmuyor. Resim öğretmeni ve heykeltıraş Artvin Çoruh Üniversitesi’nde Okutman Akhanlı’nın Yılmazlar A.Ş’nin de desteğini alarak 2 yıla yakın bir sürede çok özel ve fedakarca çalışmasıyla yaptığı Karaboğa Heykeli sanat eseri olarak herkesin beğenisini kazanmıştı.

Karaboğa Heykelinin Hikâyesi

Karaboğa Murgullu boğa yetiştiricisi Hasan Gündoğdu’ya ait olan boğa, üç yıl üst üste şampiyon olmayı başarmış, iki yıl ise oğlu genç Karaboğa ile finalde güreşmişti. Kafkasör Boğa Güreşleri’nin sunucusu Ahmet Yaşar Kınalı sunum esnasında baba oğulun güreştiğini söylemesi ve güreşin de uzun sürmesi karşısında duygulanan ressam ve heykeltıraş İsmail Akhanlı, bu boğanın ölümsüzleştirilmesi gerektiğini düşünmüş ve çalışmalara başlamıştı. Birçok kez Murgul’a giderek Karaboğa’nın binlerce fotoğrafını çekmiş ve heykelini yapmaya başlamıştı. Heykel yapımı ise yaklaşık 2 yıl sürmüş ve bu çalışmalara Yılmazlar A.Ş.’de önemli destek vermişti.

Karaboğa 2008 Yılında Oğluyla Güreşmişti

Karaboğa 2008 yılında oğlu olan boğa ile finalde güreşmiş, güreş çok uzun sürmüş, hayvanlar çok yorulmuştu. Boğa sahipleri Karaboğa’yı şampiyon ilan etmek için anlaşınca güreşe son verilerek Karaboğa şampiyon ilan edilmişti. Karaboğa’nın oğlu bu yıl Karaboğa’nın yerini alacakken yakalandığı ishal hastalığından kurtulamayarak öldü. Karaboğa’nın geçen yıl son kez güreştiğini düşünürsek oğlu genç Karaboğa yıllarca bu unvanı sürdürebilecekken maalesef olmadı. Sahibi Zaim Güney bunun nazar olduğunu söyleyerek üzüntülerini dile getirmişti.

Öte yandan TRT’nin ana haber bülteninde heykelin Artvin Valisi ve Belediye Başkanı tarafından Gürcistan’a hediye edildiğine dair 2 dakika 40 saniye süren özel bir haber yapıldı. Haberde Karaboğa’nın hikâyesinin film yapılacak kadar değerli olduğu belirtildi. Acara TV ise Efsane Karaboğa heykelinin Türk yetkililerce kendilerine hediye edildiği ve yakında Gürcistan-Acara’da olacağı yönünde haber yayınladılar.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika
Teknik Destek