...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1758 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kara Göller

20 Eylül 2016 - 984 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Kara Göller
Kara Göller

Kara Göller

Artvin il mülki sınırları içinde bildiğim üç “KARAGÖL” vardır.
Şavşat Meşeli Köyü KARAGÖL,Borçka Aralık ve Atanoğlu Köyleri KARAGÖL
Şavşat-Bilbilan yaylası KARAGÖL Şavşat-Meşeli Köyü ve Şavşat Bilbilan Yaylası Karagölleri volkan gölü özelliklerini taşırken, Borçka Aralık ve Atanoğlu Karagölü dik yamaçların heyelan edip dere suyunun önünü kapaması ile göl oluşmuş oluyor. Bu gölü dere suları besliyor. Meşeli ve Bilbilan Karagöllerini göllerin kendi kaynakları besliyor, yılın dört mevsiminde de su azalımı olmuyor.
Şavşat’taki hem Meşeli hemde Bilbilan göllerinin erozyon veya başka doğal afetlerle dolması yada kirlenmesi olasılığı yoktur. Ama Borçka Atanoğlu-Aralık Karagölü şiddetli yağmurların oluşturduğu sel sularının erozyon tahribatına uğrayarak göl içinde yarım ada oluşturmuş. Adı edilen bu gölün su kaynağını besleyen derelerde erozyonu önleme çalışmaları yapılmazsa göl zamanla dolarak orman içi düzlük halini alabilir.
Hem Şavşat Meşeli Köyü Karagölünde hemde Borça Aralık ve Atan oğlu Karagölünde çok sayıda balık olmasına rağmen alabalık hiç yok. Ama Şavşat Bilbilan yaylası Karagölünde ne kadar balık varsa tamamı saf ve doğal alabalık.
Bu her üç göldeki balık türleri çevre insanlarının bilinçsizce ve hunharca avlanmaları ile nesilleri oldukça azalmıştı.
Her üç gölde Milli Parklar Bölgesine giripte Milli Parkların denetimine girince daha bu göllerde hunharca balık avcılığı yapılamamakta ve balık nesilleri çoğalmaktadır. Ziyaretlerimizde gördük ki hem Şavşat Karagölüne ve hemde Borçka Karagölüne çok sayıda ziyaretçi gelmekteymiş. Borçka Karagölünü işleten Nurettin Taban ismindeki bir yetkiliyle yıllık ziyaretçi sayısı tahminen ne kadar olabilir? Diye sordum. En az 60 bin, 70 bin kişi diye soruma yanıt verdi.
Şavşat Meşeli Köyü Karagölüne giren her ziyaretçinin arabasına 5 tl’lik makbuz kesilirken, Borçka Karagölüne giren her ziyaretçinin aracına 27 tl’lik makbuz kesilmektedir. Bu aşırı farkı yapacak bir özellikte görmedik.
Borçka Karagöl çevresinde ağaç ve ot bitki çeşitleri fazlalığı varken Şavşat Meşeli Köyü Karagölü çevresinde daha çok çam, göknar, ladin ağaçları ve tarımsal ot bitkilerini oluşturan doğal çayırlar o alanın yeşilliğini oluşturmaktadır.
Borçka-Karagöl çevresinin özelliklede göl kıyılarının engebeli, girintili ve çıkıntılı olmasından göl kaynaklarına tahta ve taş döşeme kaplanarak insanların göl çevresini kolayca gezmeleri sağlanmıştır.
Şavşat Meşeli Karagölün kıyıları doğal olarak düzgündür. Buna rağmen göl kıyıları iş makineleriyle yol haline getirilmiş olup parke taşı döşenmiştir. Burada gece konaklamak isteyenlere yatak yemek her türlü imkanlar hazırlanmıştır.
Şavşat Karagöl daha manzaralı olup misafir hizmetlerine daha da elverişlidir. Ancak yılda buraya insan sayısı Borçka Karagöle oranla yüzde yirmi daha azdır.
Her iki gölde Artvin-Borçka ve Şavşat’ı turizm yönünden tanıtan önemli doğal güzellik kaynaklarıdır.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek