...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1780 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kanser Haftası

17 Nisan 2018 - 539 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Kanser Haftası
Kanser Haftası

Kanser Haftası

1-7 Nisan günleri Kanserle Savaş haftasıdır.Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de kanserle mücadele devam etmektedir ama ne yazık ki bu hastalık artık çağımızın en büyük vebası olmaya devam ediyor.Dünyada ve ülkemizde Kanser ölüm nedenleri arasında en ön sırada yer almaktadır. Tıpta onca gelişmelere rağmen ve yapılan onca mücadeleye karşın Kanser ne yazık ki çağımızın hastalığı ve her geçen gün daha da artmaktadır. Bir türlü bu hastalığının kalıcı bir tedavisi mümkün değildir. Bunun da en büyük sebebi maalesef sigaradır. Bu hastalığının artmasında ve görülmesinde ilk sırada sigara yer almaktadır. Sigara üretimi ve alışkanlığı da her geçen gün daha da artmaktadır .. Yapılan araştırmalara rağmen dünyada sigara içme sıralamasında ülkemiz 11. Sırada olup daha da acısı yine ülkemizde sigara içme yaşının daha da küçülerek 11 yaşına kadar düşmüş olmasıdır.Sigara içenler azalacağı yerde her geçen gün arması sağlığımızın ne kadar tehdit edildiğinin ve meselenin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır .. Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de kanserden ölümler her geçen gün artmakta ve ölüm sebebi olarak ilk sıralardaki yerini almaktadır. Günümüzün getirdiği hayat şartları, stres, sıkıntı, çevre kirliliği, beslenme alışkanlığımız, tükettiğimiz sebze-meyve ve her türlü hormonlu ve ilaçlı gıdalar, içtiklerimiz maalesef kansere davetiye çıkarmaktadır. Ülkemizde görülen kanser türlerinden en çoğu da erkeklerde akciğer , mesane ve kolon kanserleridir. Aynı şekilde kadınlarda da en fazla meme ve rahim kanserleridir. Bunların dışında diğer kanser türleri de çok görülmektedir. Bütün bu saydığımız kanser türlerinin sebebi yukarıda saydığımız nedenler olduğu gibi bunların en başında gelen de ne yazık ki sigara-dır. Ülkemizde de çok tüketilen sigara günümüzün hatta çağımızın en büyük illeti, katili ve vebasıdır. Sigaranın her geçen gün bir başka zararı ortaya çıkmasına rağmen işin en acı tarafı sigara kullanımının daha da artması ve kullanma yaşının küçülmesidir. Neredeyse ilkokul öğrencileri bile kullanmaktadır. Bir diğer acı yanı da eskiden kadınların sigara kullanmaları çok az ve ayıp sayıldığı halde şimdi özellikle genç kızlarımızın da erkeklerden aşağı kalmayacak şekilde sigaraya müptela olmaları dikkat çekmektedir. Sigara içmeye başlayanların çoğu ya bir arkadaşının teşvikiyle veya bir özentiyle olmaktadır. Bilhassa bazı gençler ya arkadaşlarına hava atmak veya büyüdüklerini göstermek için sigaraya başlıyorlar. Bir iki tane derken arkası gelmiyor ve bir gün tam bağımlı hale geliyorlar. Sonrada onu bırakmak veya terk etmek zorlaşıyor. Ama her şeye rağmen yine de her insan kaç yaşında olursa olsun, kaç yıllık sigara tiryakisi olursa olsun istediği zaman sigarayı bırakabilir. Yeter ki istesin ve bunu beyninde bitirebilsin.

Gerisi teferruattır. Ama bazı etrafımızda sigara tiryakisi olan eş ve dostla konuşmalarımız da sigarayı bırakmak istemeyenler veya bırakmamak için bahane arayanların çoğu hep aynı şeyleri söylüyorlar. Biz sigarayı bırakmak istiyoruz ama o bizi bırakmıyor, nasıl yapışıyorsa bu sigara onlara, bazıları işte sigara çoğu arkadaştan iyidir diyor, bu nasıl bir arkadaşsa, bazıları da sigarayı bırakırsam daha çok sinirleniyorum diyor, sigaranın sinirleri yatıştırdığını anlamak mümkün değil. Bir başka bahanede sigarayı bırakırsak aşırı kilo alıyoruz diyorlar. Sen sigarayı bırak birkaç kilo al ama o birkaç aldığın kilo sigaranın onca zararının yanında daha evladır.

Yıllar önce başlatılan toplu yerler ve kapalı alanlar ve toplu ulaşım vasıtalarında sigara kullanma yasağı çok isabetli olmuş, bu yılda alınan bu yasağın genişletilmesi, parklarda ,plajlarda diğer toplu yerlerde yasaklanması çok isabetli, memnun edici kararlardır. Yalnız bu arada değinmeden geçemeyeceğim iki önemli olumsuz şey var, onlardan birisi bazı kapalı alanlarda sigara içme yasağı olmasına rağmen kaçak olarak sigara içilmesine devam edilmesi, bir diğer olumsuz şeyde on sekiz yaşından küçüklere sigara satma yasağı olmasına rağmen küçük çocuklara sigara satılmasıdır.

Bu vücut, bu beden bize emanet yarın bir gün bunu nasıl kullandığımızdan nerede yaşadığımızdan ve nasıl yaşlandığımızdan hesaba çekileceğiz.özellikle gençlere tavsiyem ne olur vücudumuzu alkolle, uyuşturucuyla ve bilhassa sigarayla zehirlemeyelim. Herkese sağlıklı günler.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek