...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1719 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

KANLI BİR BELGESEL

18 Kasım 2016 - 996 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»KANLI BİR BELGESEL
KANLI BİR BELGESEL

KANLI BİR BELGESEL

 

Birkaç kuru ağaç, bolca kaktüs ve bodur çalılarla kaplı çölde kavurucu bir sıcak var. Antilopun biri, sığındığı bir ağacın gölgesinde, bulabildiği yeşilliklerle karnını doyurma çabasında. Yağmurlu geçen mevsim sonrasında iyice semirmiş. Derisi peril peril parlıyor. Görkemli boynuzlarıyla hayli göz alıcı. Görenin ağzını sulandırıyor.

Birkaç aslanlık bir sürünün irili ufaklı bireyleri, ona yakın bir yerde, farklı çalıların dibinde pusudalar. Uygun buldukları bir anda birlikte saklandıkları yerden fırlayıp antilopu kovalamaya başlıyorlar.

Kral ve ailesi, antilop peşinde büyük bir tutkuyla koştururken çakallar, sırtlanlar çalıların arasından ağızlarından salyalar akarak bu amansız kovalamacayı seyretmekteler. Akbabalarsa kurumaya meyletmiş yapraksız bir ağacın dallarına tünemiş gözetliyorlar olan biteni. Antilop kendilerinden değil nasılsa. Ötekilerden biri o.

İyi beslenmişliğine, bacaklarının gücüne çok güvendiği için gaflete düşen ve tedbirsiz davranan antilop, uzun koşturmalardan sonra nefes nefese kalmış. Dizlerinin dermanı bitti bitecek. Onun için yolun sonu gelmiş artık.

Gözleri, kendine yardım edebilecek birini arıyor; ama çevrede onun ölümünden beslenmeyi umanlar dışında kimse yok. Boynuna atılan bir pence ve gırtlağını delen sivri dişler oluyor, hayata dair son hatırladıkları.

Aslanlar büyük iştahla, hayli kovaladıkları avlarını dize getirmenin vahşi kibriyle, parça parça etmekteler antilopu.

Bu avdan geriye bir şey kalmayacak endişesiyle çalı diplerinden çıkan çakallar, sırtlanlar; tünedikleri dallardan yere inen akbabalar, hayli yaklaşmışlar bu kanlı sahneye. Seyircilikle yetinmiyor, kenardan-köşeden bir şeyler tırtıklamaya çalışıyorlar bu cansız bedenden.

Aslanlar şimdilik doydular. Çalıların ve çölün ortasında, deve gibi yatan kocaman bir kayanın serin gölgelerinde arada ağızlarını açıp esneyerek, kocaman dişlerini göstererek dinlenmekteler. Hayli zararsız görünüyorlar.  Az önceki kanlı sahnenin as oyuncuları değiller sanki.

Antilopun aslanlardan arta kalan kemikleri  üzerinde ise; çakallar, sırtlanlar, akbabalar, et ve  kemik parçalarını birbirlerinin ağzından, gagasından kapmaya kadar varan bencilce bir paylaşım savaşını sürdürmekteler.

O an tek düşündükleri aç karınlarını doyurmak. Sonrası içinse bir planları yok. “Nasılsa  aslanlar başka bir antilopu avlar, biz de artıklarından nasipleniriz.” diye düşünüyor olmalılar.

Oysa bilmiyorlar ki bu son antilop. Cangıldaki diğer antiloplar, başka başka yerlerde, zamanlarda, başka yırtıcılar tarafından kapılmış.

Bilmiyorlar ki bu antilop gittikten sonra; önce aslanlar çakalları, sırtlanları; ardından çakallarla sırtlanlar birbirlerini; sonra aslanlar birbirlerini; akbabalar ise önce onlardan arta kalanları, sonra da birbirlerini yiyecekler.

Filmin senaristi ve senaryoyu sahneye koyacak olan yapımcısı ise, baştan beri ve çok iyi biliyor filmin sonunu.

Kameraman manzarayı filme alırken o, bir gölgeliğe kurulmuş, elinde vhisky kadehi, ağzında purosu, keyifle seyrediyor bu kanlı sahneyi. Ne kadar kan varsa o kadar da para var bu film sahnesinde.

Filmin özeti bu kadar. Gerisini ancak izleyecek kadar yaşarsanız izleyebilirsiniz.

&&&

Bu filmin nerde çekildiğini merak edenler olacaktır elbet. Çizilen manzaraya, adı geçen hayvanlara bakılırsa, burası Afrika’da bir yer olmalı diye düşünülebilir.

Şunu söyleyeyim; manzaraya bakıp da olayı Afrika ile sınırlayanlar yanılırlar. Çünkü bu filmin benzerleri, dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi özellikle Türkiye’de de çekilmekte.

Şimdilik aslanlarımızın, onların artığıyla beslenen çakallarımızın, sırtlanlarımızın ve akbabalarımızın keyifleri yerinde.

Asıl kıyamet, son antilop yenildiğinde ve geride kemirilecek kemik bile kalmayınca kopacak.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İlgili Terimler :
TemaFabrika
Teknik Destek