...
HAVA DURUMU
hava durumu

artvin

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 16 Kategoride 1764 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Jandarma Teşkilatının 177. Kuruluş Yıldönümü Nedeniyle

30 Haziran 2016 - 765 kez okunmuş
Ana Sayfa » Yazarlar»Jandarma Teşkilatının 177. Kuruluş Yıldönümü Nedeniyle
Jandarma Teşkilatının 177. Kuruluş Yıldönümü Nedeniyle

Jandarma Teşkilatının 177. Kuruluş Yıldönümü Nedeniyle

177 yıl 1839’lu yıllara tekabül ediyor ki şöyle-böyle iki asra yaklaşan bir zaman dilimini içeriyor. Bu dönem aynı zamanda Osmanlı döneminin askeri ıslahatlara önem verdiği bir tarihtir.

Osmanlı’nın 177 yıl evvel ki döneminde ve özellikle de taşrada kenar köy ve kasabalarda hırsızların, eşkıyaların, katillerin at oynattıkları korkusuzca her türlü gasp, işkence e katliamlar yapıyorlar. Vatandaşın mal ve can güvenliği olmuyordu. Devletin varlığından da söz edilemiyordu. Hırsız, eşkıya kenar şehir ve kasabaları kasıp kavuruyordu.

O zaman ki adıyla “Kolluk Kuvvetleri” teşkilatının kurulması ile devletin resmi elbiseli ve devletin silahını devlet adına serbest taşıyan ve bu silahı yasal yollarla kullanabilen kollu kuvvetleri (zaptiyeler) eşkıyaya, durun artık yeter diyerek üzerlerine gitmeye başlıyorlar. Yakalananlar devletin adliyesine teslim ediliyor. Yasal yollardan cezalarını alıyorlardı.

Ve böylece hırsız, eşkıya, yan kesici, dolandırıcılar üzerinde devletin varlığı ve gerçek otoritesi sağlamış oluyordu.

Jandarma teşkilatı da ilerleyen yıllarda da ve özellikle de Cumhuriyet döneminde Jandarma Genel Komutanlığı kurulması ile daha teşkilatlanıp daha iyi şartlarda donatılarak ve en iyi şartlarda eğitilerek devlete ve millete olan hizmetlerini en iyi olarak sunmaktadır.

Devletin en ücra köy ve kasabalarında yaşayan insanların bile kimseden korkusu olmayarak yaşıyor. Jandarma karakoluna bir alo demek ile kısa zamanda Jandarma birliğini yanında buluyor. Hal böyle olunca gerçek devlet güvencesi ve devlet otoritesi belirlenmiş oluyor. Hırsızın, eşkıyanın, vurguncunun ve soyguncunun kökleri kurutulmuş oluyor. Kendilerine meşru geçim yolları arıyorlar. Gerçek işimiz icabı ve gerek se çağrıldığında Jandarma karakollarına gidebiliyoruz. Ve gittiğimizde her erden, erbaştan ve de rütbelilerden nezaket görüyoruz. Sevgi, saygı ve hürmetle karşılanıyoruz. Çay, kahve ile de ikramlanıyoruz. Bu durumda gösteriyor ki zamanımız Jandarma teşkilatı en iyi şekilde eğitilmiş. Suçluya bile karakollarda nahoş davranılmıyor. Vatandaş jandarma karakollarına giderken korka korka gitmiyor.

Jandarma teşkilatımızın terör ve devlete karşı güçlerle mücadelede başarılı hizmetler verdiklerini görüyoruz. Canları pahasına ateşin içinde savaş veriyorlar. Ve bu savaşta da başarılı oluyorlar. Bu savaşta çok sayıda vatan evladımızı şehit verdik. Bu şehitler milletçe yüreklerimizi yaktılar ve yakmaya da devam ediyorlar. Ama her şey vatan için, bayrak için, istiklalimiz için.

Şehitlerimize Allah’ın rahmetini, Peygamber Efendimizin şefaatini diliyorum. Hayatta olanlara da Allah kanadını örtsün diyorum.

Jandarma teşkilatının 177. Kuruluş yılı hayırlı olsun diyorum.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika
Teknik Destek